Om akademins forskning

Forskning av hög kvalitet


Utgångspunkten för akademins forskning är högskolan i Gävle vision, mål och verksamhetsidé. Forskningen vid akademin skall hålla hög kvalitet. Här finns en bredd av ämnen och/eller huvudområden vilket medför att akademins forskare alltid har tillgång utvecklande samtal och samarbete över vetenskapsområden. Detta ger vår forskning unika möjligheter till utveckling och profilering. En strävan är att så många som möjligt av akademins forskare skall befinna sig i forskningsfronten. Publikationer skall främst ske i internationella, refereegranskade och indexerade tidskrifter.

På akademin för utbildning och ekonomi finns inte något beslutat profilområde ännu, men ett nytt profilområde, utbildningsvetenskap är under utvecklande och skall beslutas inom kort. En utbildningsvetenskaplig profil skall samla lärarutbildningsforskning till en kraftfull profil. Målet är att utbildningsvetenskap på sikt blir ett ämne för forskarutbildning. Forskningen vid avdelningen för ekonomi samverkar även med forskningsprofilen i akademin för teknik och miljö, sedan 2010. Samarbete förekommer också med forskningsprofilen i akademin för hälsa och arbetsliv.

Främja och utveckla forskningskommunikationen


Det är viktigt för oss att göra forskningen tillgänglig för en bred allmänhet. Att främja och utveckla forskningskommunikationen är därför en viktig del vår verksamhet. Forskningskommunikation behövs för att den forskning som genereras skall komma till nytta i samhället. Det finns en strävan att ge allmänheten möjlighet att följa det senaste inom forskningen vid vår akademi, därför ska utbudet av populärvetenskap främjas och utvecklas.

Akademin för utbildning och ekonomi bedriver en forskningsnära undervisning och all utbildning skall vila på vetenskaplig grund. Forskningsanknytningen sker genom användningen av forskningsrapporter, vetenskapliga tidskrift, böcker och vetenskapliga arbetsformer som ex. seminarier där studenterna tränas i att problematisera och tänka kritiskt. En viktig uppgift för våra forskare är att intressera och inspirera högskolans studenter att gå vidare till forskarutbildning.

Åsa Morberg, akademichef

Publicerad av: Eva Persson
Sidansvarig: Åsa Morberg
Sidan uppdaterades 2012-05-02
Tipsa en kompis
Högskolan i Gävle | 801 76 Gävle | Telefon 026 - 64 85 00 | Fax 026 - 64 86 86 | © Högskolan i Gävle 2008
Högskolan är miljöcertifierad enligt ISO 14001