Detta kommer vi att samtala om under det digitala och interaktiva lunchmötet som sänds från Gävle Slott 9 juni. Landshövding Per Bill leder samtalet med forskare och representanter från näringslivet.
Forskarna Gunnar Bergström och Marina Heiden, professor respektive docent i arbetshälsovetenskap vid Högskolan i Gävle deltar och delar med sig av kunskap och erfarenhet kring distansarbete.
Gunnar Bergström leder det 6-åriga forskningsprogrammet ”Flexibelt arbete - Möjlighet och utmaning”.
Forskarna på slottet är en arena som ger ökade möjligheter till samverkan mellan arbetsliv och forskning. Arrangörer är Högskolan i Gävle, Länsstyrelsen Gävleborg, Region Gävleborg och Mellansvenska Handelskammaren.
Anmäl dig här (Senast 5 juni).
Efter din anmälan får du en Teams-länk via e-post.
Välkommen!
Tid & datum
Dag: 9 juni
Tid: 11:30–12:15
Plats: Vi sänder från Gävle Slott via Teams
Om Gunnar Bergström
Om Marina Heiden
Forskningsprogrammet ”Flexibelt arbete - Möjlighet och utmaning”
Forskarna på slottet
Kontakt
Anna Jansson Åkerson
anna.jansson@hig.se
Tel: 026-64 87 90