Kontakta biblioteket

Kontaktuppgifter för biblioteket och Learning Center.

Ingång till biblioteket

Biblioteket

OBS! Från och med 23 november 2020 är Högskolans lokaler inklusive biblioteket låsta, passerkort krävs för att komma in i lokalerna

Måndag - fredag: 8.00 - 18.00
Lördag: 10.00 - 14.00
Söndag: Stängt

Under sommaren och vid storhelger förekommer andra öppettider.

Telefon: 026 ‑ 64 85 48
E-post: biblioteket@hig.se

Postadress
Högskolan i Gävle, Biblioteket, 801 76 Gävle

Learning Centers support

Måndag ­‑ fredag: 9.00‑12.00

Under sommaren och helgdagar andra öppettider.
Telefon: 026 ‑ 64 87 00
E-post: learningcenter@hig.se
Supportsystem: support.hig.se

Bibliotekets personal

Bibliotekschef

Cecilia Heyman Widmark
Telefon: 0734-60 48 56
E-post: Cecilia.H.Widmark@hig.se

Lista över personalen

Cecilia Heyman Widmark, bibliotekschef
Telefon: 026-64 84 24 e-post: Cecilia.H.Widmark@hig.se

Malin Almstedt Jansson, bibliotekarie
Telefon: 026-64 86 20, e-post: Malin.A.Jansson@hig.se

Maria Ambrén, bibliotekarie
Telefon: 026-64 87 06, e-post: Maria.Ambren@hig.se

Anna Andersson, biblioteksassistent
Telefon: 026-64 86 58, e-post: Anna.Andersson@hig.se

Ylva Back, assistent
Telefon: 026-64 86 55, e-post: Ylva.Back@hig.se

Göran Bertils, IKT-pedagog, multimediaproducent
Telefon: 026-64 50 89, e-post: Goran.Bertils@hig.se

Sven Borrie, IKT-tekniker
Mobil: 070-606 86 41, e-post: Sven.Borrie@hig.se

Tanja Donner, bibliotekarie
Telefon: 026-64 87 29, e-post: Tanja.Donner@hig.se

Maria Ebervik, bibliotekarie
Telefon: 026-64 85 36, e-post: Maria.Ebervik@hig.se

Jenny Ericsson, IKT-pedagog
Telefon: 026-64 84 94, e-post: Jenny.Ericsson@hig.se

Per Falk, bibliotekarie
Telefon: 026-64 84 83, e-post: Per.Falk@hig.se

Anna Hillström, bibliotekarie
Telefon: 026- 64 89 40, e-post: Anna.Hillstrom@hig.se

Elisabeth (Ellie) Jansson, bibliotekarie
Telefon: 026-64 86 56, e-post: Elisabeth.Jansson@hig.se

Irina Johansson, biblioteksassistent
Telefon: 026-64 85 41, e-post: Irina.Johansson@hig.se

Jonas Larsson, bibliotekarie
Telefon: 026-64 86 54, e-post: Jonas.Larsson@hig.se

Fredrik Lård, IKT-tekniker
Telefon: 026-64 50 90 e-post: Fredrik.Lard@hig.se

Sara Martinsson, bibliotekarie
Telefon: 026-64 85 29 e-post: Sara.Martinsson@hig.se

Karin Meyer Lundén, bibliotekarie
Telefon: 026-64 89 19, e-post: Karin.Meyer@hig.se

Mia Mårdberg, texthandledare
Telefon: 026-64 84 84, e-post: Mia.Mardberg@hig.se

Anna Prymka, bibliotekarie
Telefon: 026-64 89 45, e-post: Anna.Prymka@hig.se

Åke Wall, IKT-pedagog, multimediaproducent
Telefon: 026-64 50 89, e-post: Ake.Wall@hig.se

Ingela Östlund, IKT-samordnare
Telefon: 026-64 50 89, e-post: Ingela.Ostlund@hig.se

Kontakt- och forskningsbibliotekarier
  • Kontaktbibliotekarierna inom respektive ämne håller bland annat kurser i informationssökning och bevakar litteratur inom ämnet. Kontakta din kontaktbibliotekarie om du är lärare och vill boka en kurs för dina studenter.

    Här hittar du kontaktbibliotekarierna
Publicerad av: Elisabeth Jansson Sidansvarig: Jenny Ericsson Sidan uppdaterades: 2021-03-26
Högskolan i Gävle
www.hig.se
Box 801 76 GÄVLE
026-64 85 00 (växel)