Denna nyhet är äldre än 6 månader och är kanske inte aktuell längre.
Forskarna på slottet den 9 oktober
En kväll med fokus på hälsa och ohälsa på arbetet.
Denna nyhet är äldre än 6 månader och är kanske inte aktuell längre.
En kväll med fokus på hälsa och ohälsa på arbetet.
Nader Ahmadi
Nader Ahmadi är generaldirektör för nyinvigda
Myndigheten för Arbetsmiljö. Vad är myndighetens
uppdrag och hur förväntas den påverka
arbetsmiljöer och hälsan i arbetslivet?
Katarina Wijk, professor i arbetshälsovetenskap samt
Forskning- och utvecklingschef i Region Gävleborg.
Katarina bedriver flera studier på arbetsplatser med
särskilt intresse för förändringsprocesser och dess
påverkan på hälsa. Hon kommer att beskriva arbetshälsa
med utgångspunkt i Gävleborg.
Gunnar Bergström
Gunnar Bergström, professor i arbetshälsovetenskap
forskar inom områden som stress och psykisk ohälsa i
arbetslivet, nack-/ryggbesvär och betydelsen av den
psykosociala arbetsmiljön för hälsa, sjukdom och
arbetsförmåga. Han reflekterar till exempel över om vi är
mer stressade nu än förr?
Göran Fransson, professor i didaktik forskar inom områden
som yrkesintroduktion, mentorskap, yrkeskunnande och IT
och lärande.
Han belyser frågor om att vara ny på jobbet och oerfaren i
arbetet och hur det kan förstås och relateras till stress, trivsel,
lärande och yrkesintroduktion.
När du är ny på en arbetsplats kan olika typer av stöd vara till hjälp för att du lättare ska komma in i arbetsuppgifterna. Det här är en del av de frågor som Göran Fransson, forskare och professor i didaktik, fördjupar sig inom.
– Jag försöker skapa en helhetsbild kring när du kommer ny till yrket, vilken hjälp och vilket stöd som kan behövas då och vad det kan vara viktigt att tänka på som kollega också, säger han.
Göran Fransson forskar inom många olika områden, till exempel yrkesintroduktion, mentorskap, yrkeskunnande, digitalisering och lärande. Han belyser också stress och trivsel och hur dessa faktorer kan kopplas till att vara ny eller oerfaren inom ett yrke.
Hur kan man använda resultaten från din forskning?
– När det gäller lärare så har man gjort introduktionsprogram för lärare utifrån min forskning och bland annat är jag emellanåt ute och föreläser om hur man kan ta emot nya lärare på en arbetsplats.
Göran Fransson är en av flera forskare som kommer att delta vid Forskarna på slottet i Gävle den 9 oktober då temat är ”Hälsofrämjande arbetsliv”.
– Jag har stora förväntningar på att jag ska få lära mig mycket själv, knyta nya kontakter och att det blir många intressanta diskussioner och möten, säger han.
Text: Anna Sällberg
-------------------------------------------------------------------
Forskarna på slottet är en seminarieserie som arrangeras av Högskolan i Gävle, Länsstyrelsen Gävleborg och Region Gävleborg med syftet att skapa en mötesplats för forskning och näringsliv.
------------------------------------------------------------------
Kontakt:
Johanna Esplund, Högskolan i Gävle
070-090 27 83, johanna.esplund@hig.se
Intervjuer: Anna Sällberg