Arbetshälsovetenskap

Utbildning

Avdelningen har Masterprogrammet i Arbetshälsovetenskap med fokus på hälsofrämjande arbetsliv.

Forskning

Vi har en stark forskningsmiljö - Centrum för belastningsskadeforskning, CBF - som har tilldelats ett 10-årigt forskningsanslag om totalt 50 miljoner kronor till FAS-centret "Kroppen i arbete — från problem till potential".

Vi satsar också starkt på att utveckla forskningen inom det folkhälsovetenskapliga ämnet inom avdelningen. Här ligger forskningsfokus på strategiskt folkhälsoarbete utifrån kartläggningar av hälsa och åtgärder vad gäller livsstils- och levnadsvanor.

Centrum för belastningsskadeforskning, CBF

Kontakt

Ämnesansvarig
Gunnar Bergström
Telefon: 026-648863
E-post: gunnar.bergstrom@hig.se

Personallista arbetshälsovetenskap

Elena Ahmadi, Doktorand
 Avd: Arbetshälsovetenskap
 Telefon: 648768
 Mobil: -
 E-post: elena.ahmadi@hig.se
 Rum: 55:410

Kalle Aspbäck, Administratör
 Avd: Arbetshälsovetenskap
 Telefon: 648821
 Mobil: -
 E-post: kalle.aspback@hig.se
 Rum: Umeå

Eva Bergsten, Forskningsassistent
 Avd: Arbetshälsovetenskap
 Telefon:
 Mobil: 072-262 37 71
 E-post: eva.bergsten@hig.se
 Rum: 55:228

Gunnar Bergström, Professor
 Avd: Arbetshälsovetenskap
 Telefon: 648863
 Mobil: 073-622 58 60
 E-post: gunnar.bergstrom@hig.se
 Rum: 55:217

Sofie Bjärntoft, Doktorand
 Avd: Arbetshälsovetenskap
 Telefon:
 Mobil: 070-377 57 76
 E-post: sofie.bjarntoft@hig.se
 Rum: 55:408

Martin Björklund, Forskare
 Avd: Arbetshälsovetenskap
 Telefon: 648782
 Mobil: -
 E-post: martin.bjorklund@hig.se
 Rum: Umeå

Albert Crenshaw, Docent, forskare
 Avd: Arbetshälsovetenskap
 Telefon:
 Mobil: 073-461 83 46
 E-post: albert.crenshaw@hig.se
 Rum: Umeå

Mats Djupsjöbacka, Forskare
 Avd: Arbetshälsovetenskap
 Telefon: 648709
 Mobil: -
 E-post: mats.djupsjobacka@hig.se
 Rum: Umeå

Johanna Edvinsson, Doktorand
 Avd: Arbetshälsovetenskap
 Telefon: 648669
 Mobil: -
 E-post: johanna.edvinsson@hig.se
 Rum: 55:408

Per Gandal, 1:e Forskningsingenjör
 Avd: Arbetshälsovetenskap
 Telefon: 648672
 Mobil: -
 E-post: per.gandal@hig.se
 Rum: Umeå

David Hallman, Forskningsassistent
 Avd: Arbetshälsovetenskap
 Telefon: 648439
 Mobil: 073-626 64 13
 E-post: david.hallman@hig.se
 Rum: 55:215

Marina Heiden, Universitetslektor
 Avd: Arbetshälsovetenskap
 Telefon: 648544
 Mobil: 070-439 07 53
 E-post: marina.heiden@hig.se
 Rum: 55:208

Fredrik Hellström, Avdelningschef
 Avd: Avdelningen för folkhälso- och idrottsvetenskap
 Telefon: 648660
 Mobil: -
 E-post: fredrik.hellstrom@hig.se
 Rum: 92:210a

Jennie Jackson, Doktorand
 Avd: Arbetshälsovetenskap
 Telefon: 648293
 Mobil: 072-304 79 95
 E-post: jennie.jackson@hig.se
 Rum: 55:215

Helena Jahncke, Biträdande lektor
 Avd: Arbetshälsovetenskap
 Telefon: 645093
 Mobil: 070-231 01 39
 E-post: helena.jahncke@hig.se
 Rum: 55:219

Leticia Januario, Postdoktor
 Avd: Arbetshälsovetenskap
 Telefon:
 Mobil: 070-789 75 48
 E-post: leticia.januario@hig.se
 Rum: 55:210

Elin Johansson, Postdoktor
 Avd: Arbetshälsovetenskap
 Telefon: 645093
 Mobil: 073-615 17 87
 E-post: elin.johansson@hig.se
 Rum: 55:219

Monica Kaltenbrunner Nykvist, Doktorand
 Avd: Arbetshälsovetenskap
 Telefon: 648514
 Mobil: 073-270 74 39
 E-post: monica.kaltenbrunner.nykvist@hig.se
 Rum: 55:408

Marijke Keus, Post doc
 Avd: Arbetshälsovetenskap
 Telefon: 648124
 Mobil: -
 E-post: marijke.keus@hig.se
 Rum: 55:209

Marijke Keus, Doktorand
 Avd: Miljövetenskap
 Telefon:
 Mobil: -
 E-post: marijke.keus@hig.se
 Rum: 11:536

Johan Larsson, Universitetslektor
 Avd: Arbetshälsovetenskap
 Telefon: 648816
 Mobil: -
 E-post: johan.larsson@hig.se
 Rum: 55:214

Per Lindberg, Universitetslektor
 Avd: Arbetshälsovetenskap
 Telefon: 648759
 Mobil: 070-968 96 86
 E-post: per.lindberg@hig.se
 Rum: 55:214

Eugene Lyskov, Docent, forskare
 Avd: Arbetshälsovetenskap
 Telefon: 648413
 Mobil: -
 E-post: eugene.lyskov@hig.se
 Rum: 55:211

Svend Erik Mathiassen, Professor
 Avd: Arbetshälsovetenskap
 Telefon:
 Mobil: 070-678 81 58
 E-post: svenderik.mathiassen@hig.se
 Rum: 55:216

Susanna Mixter, Doktorand
 Avd: Arbetshälsovetenskap
 Telefon:
 Mobil: 073-280 74 04
 E-post: susanna.mixter@hig.se
 Rum: 55:408

Ola Nordhall, Universitetsadjunkt
 Avd: Psykologi
 Telefon: 648843
 Mobil: 073-979 23 47
 E-post: ola.nordhall@hig.se
 Rum: 55:310

Hasse Nordlöf, Forskningssekreterare
 Avd: Ledningskansli
 Telefon:
 Mobil: 073-986 28 83
 E-post: hasse.nordlof@hig.se
 Rum:

Mamunur Rashid, Doktorand
 Avd: Arbetshälsovetenskap
 Telefon:
 Mobil: 070-090 51 83
 E-post: mamunur.rashid@hig.se
 Rum: 55:410

Hans Richter, Professor
 Avd: Arbetshälsovetenskap
 Telefon:
 Mobil: 070-660 72 14
 E-post: hans.richter@hig.se
 Rum:

Thomas Rudolfsson, Universitetslektor
 Avd: Arbetshälsovetenskap
 Telefon: 648662
 Mobil: -
 E-post: thomas.rudolfsson@hig.se
 Rum: Umeå

Tina Rönnlund-Borg, Doktorand
 Avd: Arbetshälsovetenskap
 Telefon: 648679
 Mobil: 072-213 31 94
 E-post: tina.borg@hig.se
 Rum: Umeå

Göran Sandström, Dataingenjör
 Avd: Avdelningen för IT
 Telefon: 648605
 Mobil: -
 E-post: goran.sandstrom@hig.se
 Rum: Umeå

Annika Strömberg, Akademichef
 Avd: Akademin för hälsa och arbetsliv
 Telefon: 648653
 Mobil: -
 E-post: annika.stromberg@hig.se
 Rum: 51:437

Sven Svensson, Universitetslektor
 Avd: Arbetshälsovetenskap
 Telefon:
 Mobil: 073-719 53 87
 E-post: sven.svensson@hig.se
 Rum: 55:210

Åsa Vidman, Avdelningschef
 Avd: Avdelningen för arbetshälsovetenskap och psykologi
 Telefon: 648834
 Mobil: -
 E-post: asa.vidman@hig.se
 Rum: 55:227

Amanda Waleh Åström, Doktorand
 Avd: Arbetshälsovetenskap
 Telefon: 645093
 Mobil: -
 E-post: amanda.waleh.astrom@hig.se
 Rum: 55:219

Linda Widar, Doktorand
 Avd: Arbetshälsovetenskap
 Telefon:
 Mobil: 072-856 02 72
 E-post: linda.widar@hig.se
 Rum: 55:410

Birgitta Wiitavaara, Med.dr.Universitetslektor
 Avd: Arbetshälsovetenskap
 Telefon: 648405
 Mobil: 070-345 72 14
 E-post: birgitta.wiitavaara@hig.se
 Rum: 55:206

Camilla Zetterberg, Lektor
 Avd: Arbetshälsovetenskap
 Telefon: 648739
 Mobil: -
 E-post: camilla.zetterberg@hig.se
 Rum: 55:228
Publicerad av: Veronica Liljeroth Sidansvarig: Annika Strömberg Sidan uppdaterades: 2019-05-21
Högskolan i Gävle
www.hig.se
Box 801 76 GÄVLE
026-64 85 00 (växel)