Kriminologi

Kriminologi betyder läran om brott. Kriminologi är ett tvärvetenskapligt ämne, vilket betyder att ämnet innehåller delar från andra ämnesområden, exempelvis sociologi, psykologi och juridik.

Kontakt

Ämnesansvarig

Lars Westfelt

lars.westfelt@hig.se

Personallista kriminologi

Amber Beckley, Universitetslektor
 Avd: Kriminologi
 Telefon:
 Mobil: -
 E-post: amber.beckley@hig.se
 Rum: 51:4

Emy Bäcklin, Universitetslektor
 Avd: Kriminologi
 Telefon:
 Mobil: -
 E-post: emy.backlin@hig.se
 Rum: 51:

Erik Häggström, Universitetsadjunkt
 Avd: Kriminologi
 Telefon:
 Mobil: 070-080 97 52
 E-post: erik.haggstrom@hig.se
 Rum: 51:535

Maja Lilja
 Avd: Kriminologi
 Telefon:
 Mobil: -
 E-post: maja.lilja@hig.se
 Rum: 51:4

My Lilja
 Avd: Avdelningen för arbetshälsovetenskap och psykologi
 Telefon: 648216
 Mobil: 070-190 28 78
 E-post: my.lilja@hig.se
 Rum: 51:539

Amir Rostami, Universitetslektor
 Avd: Kriminologi
 Telefon:
 Mobil: -
 E-post: amir.rostami@hig.se
 Rum: 51:536

Jerzy Sarnecki, Professor Emeritus
 Avd: Kriminologi
 Telefon:
 Mobil: -
 E-post: jerzy.sarnecki@hig.se
 Rum: 51:534

Josefin Westerberg Jacobson, Avdelningschef
 Avd: Avdelningen för socialt arbete och kriminologi
 Telefon: 648233
 Mobil: -
 E-post: josefin.westerbergjacobson@hig.se
 Rum: 51:435

Lars Westfelt
 Avd: Kriminologi
 Telefon: 648286
 Mobil: -
 E-post: lars.westfelt@hig.se
 Rum: 51:538

Sofia Wikman, Universitetslektor
 Avd: Kriminologi
 Telefon:
 Mobil: 079-079 10 57
 E-post: sofia.wikman@hig.se
 Rum: 51:537
Publicerad av: Julia Högnelid Sidansvarig: Annika Strömberg Sidan uppdaterades: 2019-07-29
Högskolan i Gävle
www.hig.se
Box 801 76 GÄVLE
026-64 85 00 (växel)