Sök

Kriminologi

Kriminologi betyder läran om brott. Kriminologi är ett tvärvetenskapligt ämne, vilket betyder att ämnet innehåller delar från andra ämnesområden, exempelvis sociologi, psykologi och juridik.

Kontakt

Ämnesansvarig

Sofia Wikman
sofia.wikman@hig.se

Utbildningsledare

Erik Häggström
erik.haggstrom@hig.se

 

Personallista kriminologi

Kivanc Atak, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för socialt arbete och kriminologi
 Telefon: +4626648198
 E-post: kivanc.atak@hig.se
 Rum: 51:534

Emy Bäcklin, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för socialt arbete och kriminologi
 Telefon: +4626645012
 E-post: emy.backlin@hig.se
 Rum: 51:534

Anna Hedin Ekström
 Avd: Avdelningen för socialt arbete och kriminologi
 Telefon:
 E-post: Anna.Hedin.Ekstrom@hig.se
 Rum:

Axel Holmgren
 Avd: Avdelningen för socialt arbete och kriminologi
 Telefon:
 E-post: Axel.Holmgren@hig.se
 Rum:

Erik Häggström, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för socialt arbete och kriminologi
 Telefon: +4626648276
 E-post: Erik.Haggstrom@hig.se
 Rum: 51:535

Kristina Jerre, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för socialt arbete och kriminologi
 Telefon: +4626648715
 E-post: kristina.jerre@hig.se
 Rum: 51:539

My Lilja, Arvodist
 Avd: Avdelningen för socialt arbete och kriminologi
 Telefon:
 E-post: My.Lilja@hig.se
 Rum: 51:539

Sophia Lindblom, Arvodist
 Avd: Avdelningen för socialt arbete och kriminologi
 Telefon:
 E-post: Sophia.Lindblom@hig.se
 Rum:

Samuel Nestius, Forskningsassistent
 Avd: Avdelningen för socialt arbete och kriminologi
 Telefon:
 E-post: Samuel.Nestius@hig.se
 Rum:

Aida Paridad, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för socialt arbete och kriminologi
 Telefon:
 E-post: Aida.Paridad@hig.se
 Rum:

Amir Rostami, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för socialt arbete och kriminologi
 Telefon:
 E-post: Amir.Rostami@hig.se
 Rum: 51:536

Jerzy Sarnecki, Professor, Senior
 Avd: Avdelningen för socialt arbete och kriminologi
 Telefon:
 E-post: Jerzy.Sarnecki@hig.se
 Rum: 51:534

Monica Skrinjar, Arvodist
 Avd: Avdelningen för socialt arbete och kriminologi
 Telefon:
 E-post: Monica.Skrinjar@hig.se
 Rum:

Lars Westfelt
 Avd: Avdelningen för socialt arbete och kriminologi
 Telefon: +4626648286
 E-post: Lars.Westfelt@hig.se
 Rum: 51:538

Sofia Wikman, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för socialt arbete och kriminologi
 Telefon: +4626648583
 E-post: Sofia.Wikman@hig.se
 Rum: 51:537

Josef Zila, Professor, Senior
 Avd: Avdelningen för socialt arbete och kriminologi
 Telefon:
 E-post: Josef.Zila@hig.se
 Rum:
Publicerad av: Sandra Wikner Sidansvarig: Magnus Isaksson Sidan uppdaterades: 2022-05-04
Högskolan i Gävle
www.hig.se
Box 801 76 GÄVLE
026-64 85 00 (växel)