Sök

Socialt arbete

Socialt arbete representerar ett brett ämnesområde. Litteraturen säger att "socialt arbete verkar för social förändring, problemlösning i mänskliga relationer, för empowerment och frigörelse med syfte att främja människors välfärd.

​Med utgångspunkt i teorier om mänskligt beteende och sociala system verkar socialt arbete i de områden där människor samspelar med sin omgivning. Principer om mänskliga rättigheter och social rättvisa är grundläggande för socialt arbete". (The International Federation of Social Workers, IFSW 2000 — se Wilson et al, “Social Work", 2008:48).

Olika socialvetenskapliga perspektiv

Socialt arbete är influerat av flera socialvetenskapliga perspektiv: psykologi, sociologi, rättsvetenskap och socialpolitik. Läs mer

Socialt arbete är ett ämne inom ramen för socionomutbildning, en praktisk verksamhet och ett forskningsämne. Det innefattar teori- och metodutveckling på olika nivåer: den strukturella nivån, grupp- och organisationsnivån samt individ- och familjenivån.

Utbildning

Program
Kurser

Forskning

Forskningsprojekt
Forskare och doktorander

Samverkan

Uppdragsutbildning

Kontakt

Kontakt

Ämnesansvarig

Peter Öberg                                     
026-64 82 88
peter.oberg@hig.se

Utbildningsledare

Åsa Vidman
026-64 88 34
asa.vidman@hig.se

Chatarina Löf
chatarina.lof@hig.se

Personallista socialt arbete

Fereshteh Ahmadi, Professor
 Avd: Avdelningen för socialt arbete och kriminologi
 Telefon: +4626648270
 E-post: Fereshteh.Ahmadi@hig.se
 Rum: 51:452

Sharareh Akhavan, Arvodist
 Avd: Avdelningen för socialt arbete och kriminologi
 Telefon:
 E-post: Sharareh.Akhavan@hig.se
 Rum:

Patrik Arvidsson, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för socialt arbete och kriminologi
 Telefon:
 E-post: Patrik.Arvidsson@hig.se
 Rum: 55:308

Brita Backlund Rambaree, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för socialt arbete och kriminologi
 Telefon: +4626648259
 E-post: Brita.B.Rambaree@hig.se
 Rum: 51:414

Mattias Bengtsson, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för socialt arbete och kriminologi
 Telefon: +4626648941
 E-post: Mattias.Bengtsson@hig.se
 Rum: 51:315

Tomas Boman, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för socialt arbete och kriminologi
 Telefon: +4626648219
 E-post: Tomas.Boman@hig.se
 Rum: 51:454

Elvi Chang, Doktorand
 Avd: Avdelningen för socialt arbete och kriminologi
 Telefon: +4626648186
 E-post: Elvi.Chang@hig.se
 Rum: 51:531

Katrin Cidrér, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för socialt arbete och kriminologi
 Telefon:
 E-post: katrin.cidrer@hig.se
 Rum:

Charlotta Donohue, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för socialt arbete och kriminologi
 Telefon: +4626648444
 E-post: Charlotta.Donohue@hig.se
 Rum: 51:212

Erika Ehn, VFU-samordnare
 Avd: Avdelningen för socialt arbete och kriminologi
 Telefon: +4626648247
 E-post: Erika.Ehn@hig.se
 Rum: 51:212

Hjördis Flodström Enquist
 Avd: Avdelningen för socialt arbete och kriminologi
 Telefon:
 E-post: Hjordis.Flodstrom.Enquist@hig.se
 Rum:

Ulla Forinder, Professor
 Avd: Avdelningen för socialt arbete och kriminologi
 Telefon: +4626648983
 E-post: Ulla.Forinder@hig.se
 Rum: 51:431

Pär Grell, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för socialt arbete och kriminologi
 Telefon: +4626648836
 E-post: Par.Grell@hig.se
 Rum: 51:313

Marie Hansson, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för socialt arbete och kriminologi
 Telefon: +4626648678
 E-post: marie.hansson@hig.se
 Rum: 51:210

Agneta Holmbom, Arvodist
 Avd: Avdelningen för socialt arbete och kriminologi
 Telefon:
 E-post: Agneta.Holmbom@hig.se
 Rum:

Tyrone Holmström, Adjunkt
 Avd: Avdelningen för socialt arbete och kriminologi
 Telefon: +4626645054
 E-post: Tyrone.Holmstrom@hig.se
 Rum: 51:215

Mark Holter, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för socialt arbete och kriminologi
 Telefon: +4626645059
 E-post: mark.holter@hig.se
 Rum: 51:310

Cecilia Ingard, Doktorand
 Avd: Avdelningen för socialt arbete och kriminologi
 Telefon:
 E-post: Cecilia.Ingard@hig.se
 Rum: 51:531

Ingemar Kåreholt, Arvodist
 Avd: Avdelningen för socialt arbete och kriminologi
 Telefon:
 E-post: Ingemar.Kareholt@hig.se
 Rum:

Sam Larsson, Professor
 Avd: Avdelningen för socialt arbete och kriminologi
 Telefon: +4626645025
 E-post: Sam.Larsson@hig.se
 Rum: 51:424

Maja Lilja, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för socialt arbete och kriminologi
 Telefon:
 E-post: Maja.Lilja@hig.se
 Rum: 51:528

Tomas Lindmark, Doktorand
 Avd: Avdelningen för socialt arbete och kriminologi
 Telefon:
 E-post: Tomas.Lindmark@hig.se
 Rum: 51:533

Ann Lyrberg
 Avd: Avdelningen för socialt arbete och kriminologi
 Telefon:
 E-post: Ann.Lyrberg@hig.se
 Rum:

Catharina Löf, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för socialt arbete och kriminologi
 Telefon: +4626645043
 E-post: catharina.lof@hig.se
 Rum: 51:310

Marie Löhman, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för socialt arbete och kriminologi
 Telefon: +4626648263
 E-post: Marie.Lohman@hig.se
 Rum: 51:445b

Dimitris Michailakis, Arvodist
 Avd: Avdelningen för socialt arbete och kriminologi
 Telefon:
 E-post: Dimitris.Michailakis@hig.se
 Rum:

Hernan Mondani, Universitetslektor, Gäst
 Avd: Avdelningen för socialt arbete och kriminologi
 Telefon:
 E-post: Hernan.Mondani@hig.se
 Rum:

Jimmy Munobwa, Doktorand
 Avd: Avdelningen för socialt arbete och kriminologi
 Telefon:
 E-post: Jimmy.Munobwa@hig.se
 Rum: 51:315

Carolina Nordlinder, Doktorand
 Avd: Avdelningen för socialt arbete och kriminologi
 Telefon:
 E-post: Carolina.Nordlinder@hig.se
 Rum:

Amanda Norrgård, Doktorand
 Avd: Avdelningen för socialt arbete och kriminologi
 Telefon: +4626645072
 E-post: Amanda.Norrgard@hig.se
 Rum: 51:531

Nessica Nässén, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för socialt arbete och kriminologi
 Telefon:
 E-post: Nessica.Nassen@hig.se
 Rum: 51:414

Sofia Olerud, Arvodist
 Avd: Avdelningen för socialt arbete och kriminologi
 Telefon:
 E-post: Sofia.Olerud@hig.se
 Rum: 51:314

Sanaya Singh, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för socialt arbete och kriminologi
 Telefon: +4626648568
 E-post: Sanaya.Singh@hig.se
 Rum: 51:528

Komal Singh Rambaree, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för socialt arbete och kriminologi
 Telefon: +4626648266
 E-post: Komal.Singh.Rambaree@hig.se
 Rum: 51:214

Stefan Sjöberg, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för socialt arbete och kriminologi
 Telefon: +4626648190
 E-post: Stefan.Sjoberg@hig.se
 Rum: 51:413

Yvonne Sjöblom, Professor
 Avd: Avdelningen för socialt arbete och kriminologi
 Telefon: +4626648254
 E-post: Yvonne.Sjoblom@hig.se
 Rum: 51:444

Karin Steive, Doktorand
 Avd: Avdelningen för socialt arbete och kriminologi
 Telefon: +4626648416
 E-post: Karin.Steive@hig.se
 Rum: 51:531

Knut Sundell
 Avd: Avdelningen för socialt arbete och kriminologi
 Telefon:
 E-post: Knut.Sundell@hig.se
 Rum:

Bo Söderqvist, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för socialt arbete och kriminologi
 Telefon: +4626645053
 E-post: Bo.Soderqvist@hig.se
 Rum: 51:215

Pia Tham, Professor
 Avd: Avdelningen för socialt arbete och kriminologi
 Telefon: +4626648680
 E-post: Pia.Tham@hig.se
 Rum: 51:444

Sven Trygged, Professor
 Avd: Avdelningen för socialt arbete och kriminologi
 Telefon: +4626648601
 E-post: Sven.Trygged@hig.se
 Rum: 51:213

Päivi Turunen, Universitetslektor,Senior
 Avd: Avdelningen för socialt arbete och kriminologi
 Telefon:
 E-post: Paivi.Turunen@hig.se
 Rum: 51:210

Åsa Vidman, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för socialt arbete och kriminologi
 Telefon: +4626648834
 E-post: Asa.Vidman@hig.se
 Rum: 51:445b

Therese Von Braun, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för socialt arbete och kriminologi
 Telefon: +4626645026
 E-post: Therese.von.Braun@hig.se
 Rum: 51:424

Lottie Wahlin, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för socialt arbete och kriminologi
 Telefon: +4626645021
 E-post: lottie.wahlin@hig.se
 Rum: 51:314

Åsa Wallander, Föreläsare
 Avd: Avdelningen för socialt arbete och kriminologi
 Telefon:
 E-post: Asa.Wallander@hig.se
 Rum:

Saeid Zandi
 Avd: Avdelningen för socialt arbete och kriminologi
 Telefon:
 E-post: Saeid.Zandi@hig.se
 Rum:

Liv Zetterberg, Arvodist
 Avd: Avdelningen för socialt arbete och kriminologi
 Telefon:
 E-post: Liv.Zetterberg@hig.se
 Rum: 51:310

Håkan Ånhag, Administrativ assistent
 Avd: Avdelningen för socialt arbete och kriminologi
 Telefon: +4626648261
 E-post: Hakan.Anhag@hig.se
 Rum: 51:431

Peter Öberg, Professor
 Avd: Avdelningen för socialt arbete och kriminologi
 Telefon: +4626648288
 E-post: Peter.Oberg@hig.se
 Rum: 51:312

Andreas Örnehag
 Avd: Avdelningen för socialt arbete och kriminologi
 Telefon:
 E-post: Andreas.Ornehag@hig.se
 Rum: 51:528
Publicerad av: Iza Ullmark Sidansvarig: Magnus Isaksson Sidan uppdaterades: 2022-08-05
Högskolan i Gävle
www.hig.se
Box 801 76 GÄVLE
026-64 85 00 (växel)