Medicinsk vetenskap

Förebygga, diagnostisera och behandla

Medicinsk vetenskap är ett kunskapsområde där ämnen som anatomi, fysiologi, mikrobiologi, immunologi, farmakologi och sjukdomslära studeras i syfte att kunna förebygga, diagnostisera och behandla sjukdomar.

Utbildning

Kurser i medicinsk vetenskap ingår i sjuksköterskeprogrammet och specialistsjuksköterskeprogrammen.

Forskning

Kontakt

Ämnesansvarig
Johan Olerud, Lektor
E-post: johan.olerud@hig.se
Telefon: 070-6913192

Personallista Medicinskvetenskap

Anna Andersson, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626645085
 Mobil: +46737190403
 E-post: Anna.K.Andersson@hig.se
 Rum: 51:410

Benita Andersson, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648252
 Mobil: +46724651310
 E-post: Benita.Andersson@hig.se
 Rum: 51:332

Lisa Arvidsson, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626645006
 Mobil: +46702926941
 E-post: Lisa.Arvidsson@hig.se
 Rum: 51:440

Monica Backström, Klinisk adjunkt
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648499
 Mobil: +46705516854
 E-post: Monica.Backstrom@hig.se
 Rum: 51:419

Karin Berglund, Klinisk adjunkt
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648422
 Mobil: +46706008157
 E-post: Karin.Berglund@hig.se
 Rum: 51:419

Ove Björklund, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648248
 Mobil: +46724651268
 E-post: Ove.Bjorklund@hig.se
 Rum: 51:415

Annica Björkman, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648404
 Mobil: +46724651302
 E-post: Annica.Bjorkman@hig.se
 Rum: 51:443

Tove Bylund Grenklo, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648619
 Mobil: +46707227273
 E-post: Tove.Bylund.Grenklo@hig.se
 Rum: 51:514

Eva Dahlkvist, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648861
 Mobil: +46724651338
 E-post: Eva.Dahlkvist@hig.se
 Rum: 51:515

Anna Danhard, Klinisk adjunkt
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626645084
 Mobil: +46701800747
 E-post: Anna.Danhard@hig.se
 Rum: 51:419

Maria Engström, Professor
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648215
 Mobil: +46734614310
 E-post: Maria.Engstrom@hig.se
 Rum: 51:425

Ingela Enmarker, Professor
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626645028
 Mobil: +46707958486
 E-post: Ingela.Enmarker@hig.se
 Rum: 51:512

Elisabet Eriksson, Lektor
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648590
 Mobil: +46702638590
 E-post: Elisabet.Eriksson@hig.se
 Rum: 51:515

Maria Eriksson, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648473
 Mobil: +46760524634
 E-post: Maria.Eriksson@hig.se
 Rum: 51:328

Heidi Hagerman, Doktorand
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648244
 Mobil: +46724651347
 E-post: Heidi.Hagerman@hig.se
 Rum: 51:224

Kerstin Hedborg, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626645023
 Mobil: +46762759733
 E-post: Kerstin.Hedborg@hig.se
 Rum: 51:533e

Fredrik Hedén Seger, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648204
 Mobil: +46737190758
 E-post: fredrik.heden.seger@hig.se
 Rum: 51:456

Åsa Hedlund, Doktorand
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626645022
 Mobil: +46728560274
 E-post: Asa.Hedlund@hig.se
 Rum: 51:446

Maria Hedman, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648471
 Mobil: +46709909473
 E-post: Maria.Hedman@hig.se
 Rum: 51:453

Anna Hofsten, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648272
 Mobil: +46724651204
 E-post: Anna.Hofsten@hig.se
 Rum: 51:334

Karin Holmsten Lundén, Klinisk adjunkt
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648217
 Mobil: +46769458217
 E-post: Karin.Holmsten.Lunden@hig.se
 Rum: 51:455

Irene Hylander, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626645019
 Mobil: +46704287746
 E-post: Irene.Hylander@hig.se
 Rum: 51:410

Elisabeth Häggström, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626645027
 Mobil: +46724651215
 E-post: Elisabeth.Haggstrom@hig.se
 Rum: 51:512

Julia Högnelid, Projektmedarbetare
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648175
 Mobil: +46736635856
 E-post: Julia.Hognelid@hig.se
 Rum: 51:510

Denice Högstedt, Doktorand
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648165
 Mobil: +46736707091
 E-post: Denice.Hogstedt@hig.se
 Rum: 51:446

Therese Jarnulf
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648606
 Mobil: +46701815549
 E-post: Therese.Jarnulf@hig.se
 Rum: 51:419

Malin Jordal, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648465
 Mobil: +46704220268
 E-post: Malin.Jordal@hig.se
 Rum: 51:514

Sarah Karlsson, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626645024
 Mobil: +46724651425
 E-post: Sarah.Karlsson@hig.se
 Rum: 51:333e

Kati Knudsen, Klinisk adjunkt
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648223
 Mobil: +46724651370
 E-post: Kati.Knudsen@hig.se
 Rum: 51:224

Marja-Leena Kristofferzon, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648242
 Mobil: +46708608242
 E-post: Marja-Leena.Kristofferzon@hig.se
 Rum: 51:426

Ann-Christin Larsson, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648922
 Mobil: +46724651299
 E-post: Ann-Christin.Larsson@hig.se
 Rum: 51:333e

Magnus Lindberg
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648448
 Mobil: +46724651385
 E-post: Magnus.Lindberg@hig.se
 Rum: 51:428

Maria Lindberg, Avdelningschef
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648469
 Mobil: +46736893043
 E-post: Maria.Lindberg@hig.se
 Rum: 51:432

Pär Lindblom, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648207
 Mobil: +46739734739
 E-post: Par.Lindblom@hig.se
 Rum: 51:5415

Gunilla Lindström, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648212
 Mobil: +46724651344
 E-post: Gunilla.Lindstrom@hig.se
 Rum: 51:455

Madelene Ljungström Klockervold, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626645029
 Mobil: +46724651250
 E-post: Madelene.Klockervold@hig.se
 Rum: 51:427

Kristina Lundberg, Forskningsassistent
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648435
 Mobil: +46737456753
 E-post: Kristina.Lundberg@hig.se
 Rum: 51:224

Anne Lundgren, Klinisk adjunkt
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648107
 Mobil: +46707577695
 E-post: Anne.Lundgren@hig.se
 Rum: 51:419

Karin Lundin, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648421
 Mobil: +46737892236
 E-post: Karin.Lundin@hig.se
 Rum: 51:440

Louise Löf, Klinisk adjunkt
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648462
 Mobil: +46722436869
 E-post: Louise.Lof@hig.se
 Rum: 51:412

Annika Nilsson, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648282
 Mobil: +46728582821
 E-post: Annika.Nilsson@hig.se
 Rum: 51:451

Tina Nordström, Bitr. avdelningschef
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648611
 Mobil: +46736405967
 E-post: Tina.Nordstrom@hig.se
 Rum: 51:433

Anita Nyström, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648290
 Mobil: +46706678299
 E-post: Anita.Nystrom@hig.se
 Rum: 51:421

Johan Olerud, Lektor
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648296
 Mobil: +46704568352
 E-post: Johan.Olerud@hig.se
 Rum: 51:332

Annakarin Olsson, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648812
 Mobil: +46735834472
 E-post: Annakarin.Olsson@hig.se
 Rum: 51:513

Anna Pagard, Klinisk adjunkt
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648892
 Mobil: +46722436850
 E-post: Anna.Pagard@hig.se
 Rum: 51:412

Ylva Pålsson, Adjunkt
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626645009
 Mobil: +46724651444
 E-post: Ylva.Palsson@hig.se
 Rum: 51:224

Maria Radeskog, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648860
 Mobil: +46724651388
 E-post: Maria.Radeskog@hig.se
 Rum: 51:423

Maria Randmaa, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648470
 Mobil: +46724651254
 E-post: Maria.Randmaa@hig.se
 Rum: 51:459

Carola Ressem, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648985
 Mobil: +46707816505
 E-post: Carola.Ressem@hig.se
 Rum: 51:442b

Martin Salzmann Eriksson, Postdoktor
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648479
 Mobil: +46724651256
 E-post: Martin.Salzmann@hig.se
 Rum: 51:456

Marit Silén, Lektor
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648478
 Mobil: +46707138912
 E-post: Marit.Silen@hig.se
 Rum: 51:442a

Britt-Marie Sjölund, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648744
 Mobil: +46735745410
 E-post: Britt-Marie.Sjolund@hig.se
 Rum: 51:450

Bernice Skytt, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648285
 Mobil: +46707779287
 E-post: Bernice.Skytt@hig.se
 Rum: 51:445a

Kerstin Stake-Nilsson, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648210
 Mobil: +46706026455
 E-post: Kerstin.Stake-Nilsson@hig.se
 Rum: 51:333d

Fanny Svartling, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648197
 Mobil: +46704811309
 E-post: Fanny.Svartling@hig.se
 Rum: 51:510

Malin Söderberg, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626645030
 Mobil: +46724651387
 E-post: Malin.Soderberg@hig.se
 Rum: 51:457

Monique Toratti Lindgren, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648954
 Mobil: +46728560275
 E-post: Monique.Toratti.Lindgren@hig.se
 Rum: 51:333b

Maria Wejåker, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648472
 Mobil: +46760512521
 E-post: Maria.Wejaker@hig.se
 Rum: 51:334

Eva Westergren, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648279
 Mobil: +46724651335
 E-post: Eva.Westergren@hig.se
 Rum: 51:328

Ann-Sofi Wigert, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648229
 Mobil: +46724651307
 E-post: Ann-Sofi.Wigert@hig.se
 Rum: 51:333c

Mikaela Willmer, Lektor
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648177
 Mobil: +46736639697
 E-post: Mikaela.Willmer@hig.se
 Rum: 51:429

Britt-Mari Wågström, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648168
 Mobil: +46724651315
 E-post: Britt-Mari.Wagstrom@hig.se
 Rum: 51:333a

Eva Ädel, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648984
 Mobil: +46724651339
 E-post: Eva.Adel@hig.se
 Rum: 51:458

Ann-Sofi Östlund, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626645010
 Mobil: +46724651207
 E-post: Ann-Sofi.Ostlund@hig.se
 Rum: 51:420
Publicerad av: Camilla Haglund Sidansvarig: Annika Strömberg Sidan uppdaterades: 2020-10-13
Högskolan i Gävle
www.hig.se
Box 801 76 GÄVLE
026-64 85 00 (växel)