Sök

Vårdvetenskap

Respekt för människors lika värde

Kunskapsområdet är kopplat till människan/patienten i en vårdmiljö där det praktiska arbetet sker för att främja hälsa/välbefinnande, förebygga ohälsa och lindra lidande. Det praktiska arbetet kännetecknas av respekt för människors lika värde.

Utbildning

Du kan läsa både programkurser och fristående kurser inom ämnesområdet. Våra program hittar du här


Våra fristående kurser spänner över områden som omvårdnad vid olika sjukdomstillstånd, handledning, vetenskap och metod. Kurserna finns under rubriken Omvårdnad/omvårdnadsvetenskap.

Forskning

Samverkan

Personal vid Avdelningen för vårdvetenskap

Personallista Vårdvetenskap

Anna Andersson, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626645085
 E-post: Anna.K.Andersson@hig.se
 Rum: 51:410

Benita Andersson, Universitetslektor emerita
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648252
 E-post: Benita.Andersson@hig.se
 Rum: 51:332

Lisa Arvidsson, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626645006
 E-post: Lisa.Arvidsson@hig.se
 Rum: 51:440

Monica Backström, Klinisk adjunkt
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648499
 E-post: Monica.Backstrom@hig.se
 Rum: 51:419

Åsa Bergius, Klinisk Adjunkt, Adjungerad
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon:
 E-post: Asa.Bergius@hig.se
 Rum:

Karin Berglund, Klinisk adjunkt
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648422
 E-post: Karin.Berglund@hig.se
 Rum: 51:419

Marie Bjuhr, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon:
 E-post: Marie.Bjuhr@hig.se
 Rum: 51:440

Ove Björklund, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648248
 E-post: Ove.Bjorklund@hig.se
 Rum: 51:415

Annica Björkman, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648404
 E-post: Annica.Bjorkman@hig.se
 Rum: 51:443

Tove Bylund Grenklo, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648619
 E-post: Tove.Bylund.Grenklo@hig.se
 Rum: 51:514

Marianne C Carlsson, Professor, Emerita
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon:
 E-post: Marianne.C.Carlsson@hig.se
 Rum: 51:459

Ola Dahlberg, Arvodist
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon:
 E-post: Ola.Dahlberg@hig.se
 Rum:

Eva Dahlkvist, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648861
 E-post: Eva.Dahlkvist@hig.se
 Rum: 51:515

Anna Danhard, Klinisk adjunkt
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626645084
 E-post: Anna.Danhard@hig.se
 Rum: 51:419

Anna Efverman, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon:
 E-post: Anna.Efverman@hig.se
 Rum: 51:459

Maria Engström, Professor
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648215
 E-post: Maria.Engstrom@hig.se
 Rum: 51:425

Ingela Enmarker, Professor
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626645028
 E-post: Ingela.Enmarker@hig.se
 Rum: 51:512

Elisabet Eriksson, Lektor
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648590
 E-post: Elisabet.Eriksson@hig.se
 Rum: 51:515

Maria Eriksson, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648473
 E-post: Maria.Eriksson@hig.se
 Rum: 51:328

Gisela Frost, Klinisk Adjunkt, Adjungerad
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon:
 E-post: Gisela.Frost@hig.se
 Rum:

Camilla Göras, Universitetslektor, Adjungerad
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon:
 E-post: Camilla.Goras@hig.se
 Rum:

Kerstin Hedborg, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626645023
 E-post: Kerstin.Hedborg@hig.se
 Rum: 51:533e

Fredrik Hedén Seger, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648204
 E-post: fredrik.heden.seger@hig.se
 Rum: 51:456

Jenny Hedlund, Universitetsadjunkt, Adjunger.
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon:
 E-post: Jenny.Hedlund@hig.se
 Rum:

Åsa Hedlund, Doktorand
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626645022
 E-post: Asa.Hedlund@hig.se
 Rum: 51:527

Maria Hedman, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648471
 E-post: Maria.Hedman@hig.se
 Rum: 51:334

Anna Hofsten, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648272
 E-post: Anna.Hofsten@hig.se
 Rum: 51:334

Karin Holmsten Lundén, Klinisk adjunkt
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648217
 E-post: Karin.Holmsten.Lunden@hig.se
 Rum: 51:455

Irene Hylander, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626645019
 E-post: Irene.Hylander@hig.se
 Rum: 51:410

Elisabeth Häggström, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626645027
 E-post: Elisabeth.Haggstrom@hig.se
 Rum: 51:512

Julia Högnelid, Övningsassistent
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648175
 E-post: Julia.Hognelid@hig.se
 Rum: 51:510

Denice Högstedt, Doktorand
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648165
 E-post: Denice.Hogstedt@hig.se
 Rum: 51:446

Kristina Jansson, Klinisk Adjunkt, Adjungerad
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon:
 E-post: Kristina.Jansson@hig.se
 Rum:

Therese Jarnulf, Universitetsadjunkt med klinisk anknytning
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648606
 E-post: Therese.Jarnulf@hig.se
 Rum: 51:419

Birgitta Johansson, Klinisk Adjunkt, Adjungerad
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon:
 E-post: Birgitta.Johansson@hig.se
 Rum:

Malin Jordal, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648465
 E-post: Malin.Jordal@hig.se
 Rum: 51:514

Monica Kaltenbrunner Nykvist, Doktorand
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon:
 E-post: Monica.Kaltenbrunner.Nykvist@hig.se
 Rum: 55:408

Camilla Karlsson, Klinisk Adjunkt, Adjungerad
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon:
 E-post: Camilla.Karlsson@hig.se
 Rum: 51:415

Sarah Karlsson, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626645024
 E-post: sarah.karlsson@hig.se
 Rum: 51:333e

Kati Knudsen, Klinisk adjunkt
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648223
 E-post: Kati.Knudsen@hig.se
 Rum: 51:327

Marja-Leena Kristofferzon, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648242
 E-post: Marja-Leena.Kristofferzon@hig.se
 Rum: 51:426

Ann-Christin Larsson, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648922
 E-post: Ann-Christin.Larsson@hig.se
 Rum: 51:333e

Magnus Lindberg, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648448
 E-post: Magnus.Lindberg@hig.se
 Rum: 51:428

Maria Lindberg, Avdelningschef
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648469
 E-post: Maria.Lindberg@hig.se
 Rum: 51:432

Pär Lindblom, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648207
 E-post: Par.Lindblom@hig.se
 Rum: 51:5415

Gunilla Lindström, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648212
 E-post: Gunilla.Lindstrom@hig.se
 Rum: 51:455

Aleksandra Ljudén, Universitetsadjunkt, Adjunger.
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon:
 E-post: Aleksandra.Ljuden@hig.se
 Rum:

Madelene Ljungström Klockervold, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626645029
 E-post: Madelene.Klockervold@hig.se
 Rum: 51:427

Kristina Lundberg, Forskningsassistent
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648435
 E-post: Kristina.Lundberg@hig.se
 Rum: 51:327

Therese Lundberg, Klinisk Adjunkt, Adjungerad
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon:
 E-post: Therese.Lundberg@hig.se
 Rum:

Anne Lundgren, Universitetsadjunkt Med Klinisk Anknytning
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon:
 E-post: Anne.Lundgren@hig.se
 Rum: 51:419

Karin Lundin, Doktorand
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648421
 E-post: Karin.Lundin@hig.se
 Rum: 51:440

Louise Löf, Klinisk adjunkt
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648462
 E-post: Louise.Lof@hig.se
 Rum: 51:412

Anna Löfmark, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon:
 E-post: Anna.Lofmark@hig.se
 Rum: 51:422

Peter Magnusson
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon:
 E-post: Peter.Magnusson@hig.se
 Rum:

Anna-Greta Mamhidir, Arvodist
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon:
 E-post: Anna-Greta.Mamhidir@hig.se
 Rum:

Annika Nilsson, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648282
 E-post: Annika.Nilsson@hig.se
 Rum: 51:451

Tina Nordström, Bitr. avdelningschef
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648611
 E-post: Tina.Nordstrom@hig.se
 Rum: 51:433

Ulrika Norling, Universitetsadjunkt, Adjunger.
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon:
 E-post: Ulrika.Norling@hig.se
 Rum:

Anita Nyström, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648290
 E-post: Anita.Nystrom@hig.se
 Rum: 51:421

Katrin Ohlsson, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för
 Telefon: +4626645033
 E-post: katrin.ohlsson@hig.se
 Rum: 51:327

Johan Olerud, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648296
 E-post: Johan.Olerud@hig.se
 Rum: 51:332

Annakarin Olsson, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648812
 E-post: Annakarin.Olsson@hig.se
 Rum: 51:513

Anna Pagard, Klinisk adjunkt
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648892
 E-post: Anna.Pagard@hig.se
 Rum: 51:412

Lisbeth Porskrog Kristiansen, Professor
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon:
 E-post: Lisbeth.Porskrog.Kristiansen@hig.se
 Rum: 51:449

Ylva Pålsson, Universitetslektor klinisk
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626645009
 E-post: Ylva.Palsson@hig.se
 Rum: 51:453

Maria Radeskog, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648860
 E-post: Maria.Radeskog@hig.se
 Rum: 51:423

Maria Randmaa, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648470
 E-post: Maria.Randmaa@hig.se
 Rum: 51:459

Carola Ressem, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648985
 E-post: Carola.Ressem@hig.se
 Rum: 51:442b

Hussein Rubaiy, Universitetslektor
 Avd: Vårdvetenskap
 Telefon: +4626648202
 E-post: hussein.rubaiy@hig.se
 Rum: 51:332

Ingela Rudberg, Doktorand
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626645034
 E-post: ingela.rudberg@hig.se
 Rum: 51:527

Martin Salzmann Eriksson, Universitetslektor/Docent
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648479
 E-post: Martin.Salzmann@hig.se
 Rum: 51:456

Marit Silén, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648478
 E-post: Marit.Silen@hig.se
 Rum: 51:442a

Åke Sjöholm, Professor, Adjungerad
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon:
 E-post: Ake.Sjoholm@hig.se
 Rum:

Britt-Marie Sjölund, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648744
 E-post: Britt-Marie.Sjolund@hig.se
 Rum: 51:450

Bernice Skytt, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648285
 E-post: Bernice.Skytt@hig.se
 Rum: 51:445a

Kerstin Stake-Nilsson, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648210
 E-post: Kerstin.Stake-Nilsson@hig.se
 Rum: 51:333d

Anneli Strömsöe, Universitetslektor, Adjungerad
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon:
 E-post: Anneli.Stromsoe@hig.se
 Rum:

Jonas Svanström, Doktorand
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626645069
 E-post: jonas.svanstrom@hig.se
 Rum: 51:440

Fanny Svartling, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648197
 E-post: Fanny.Svartling@hig.se
 Rum: 51:510

Malin Söderberg, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626645030
 E-post: Malin.Soderberg@hig.se
 Rum: 51:457

Lena Söderlund, Klinisk Adjunkt, Adjungerad
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon:
 E-post: Lena.Soderlund@hig.se
 Rum: 51:419

Charlotta Thunborg
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon:
 E-post: Charlotta.Thunborg@hig.se
 Rum:

Karin Tillberg Mattsson, Arvodist
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon:
 E-post: Karin.Tillberg.Mattsson@hig.se
 Rum:

Monique Toratti Lindgren, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648954
 E-post: Monique.Toratti.Lindgren@hig.se
 Rum: 51:333b

Urban Torstensson, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon:
 E-post: Urban.Torstensson@hig.se
 Rum:

Kristina Tödt
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon:
 E-post: Kristina.Todt@hig.se
 Rum:

Maria Wejåker, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648472
 E-post: Maria.Wejaker@hig.se
 Rum: 51:334

Helena Wester, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648718
 E-post: helena.wester@hig.se
 Rum: 51:446

Eva Westergren, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648279
 E-post: Eva.Westergren@hig.se
 Rum: 51:328

Ylva Widgren, Arvodist
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon:
 E-post: Ylva.Widgren@hig.se
 Rum:

Ann-Sofi Wigert, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648229
 E-post: Ann-Sofi.Wigert@hig.se
 Rum: 51:333c

Mikaela Willmer, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648177
 E-post: Mikaela.Willmer@hig.se
 Rum: 51:429

Maarit Wirkkala
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon:
 E-post: Maarit.Wirkkala@hig.se
 Rum:

Britt-Mari Wågström, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648168
 E-post: Britt-Mari.Wagstrom@hig.se
 Rum: 51:333a

Eva Ädel, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648984
 E-post: Eva.Adel@hig.se
 Rum: 51:458

Ann-Sofi Östlund, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626645010
 E-post: Ann-Sofi.Ostlund@hig.se
 Rum: 51:420
Kontakt

Ämnesansvarig
Annika Nilsson
Universitetslektor
026-64 82 82
annika.nilsson@hig.se

Publicerad av: Veronica Liljeroth Sidansvarig: Annika Strömberg Sidan uppdaterades: 2021-11-18
Högskolan i Gävle
www.hig.se
Box 801 76 GÄVLE
026-64 85 00 (växel)