Besluts-, risk- och policyanalys

Ämnet

Ämnet besluts-, risk- och policyanalys (BRP) vilar på tre pelare: beslutsanalys, riskanalys och policyanalys. Beslutsanalys handlar om att underlätta för beslutsfattare att ta rationella och välgrundade beslut, riskanalys behandlar bedömning och hantering av osäkerhet och risk vid beslutsfattande, och policyanalys är analys av regelsystem som styr beslutsfattande.
I BRP-ämnets kärna ligger utveckling och utvärdering av metoder för beslutsanalys, riskanalys och policyanalys.

Magisterprogram i Besluts-, risk- och policyanalys, distans 60 hp

Förutom ämnets fristående kurser på grundnivå erbjuds ett magisterprogram på avancerad nivå

Kontakt

Ämnesansvarig
Magnus Hjelmblom, universitetslektor
Tel: 026-64 86 48
E-post: magnus.hjelmblom@hig.se

Personallista Besluts-, risk- och policyanalys

Ulla Ahonen-Jonnarth, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648979
 E-post: Ulla.Ahonen-Jonnarth@hig.se
 Rum: 99:614a

Hanna Andersson, Doktorand
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648243
 E-post: Hanna.Andersson@hig.se
 Rum: 99:614b

Eva Boo Höglund, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648192
 E-post: Eva.B.Hoglund@hig.se
 Rum: 99:644

Åsa Katarina Elmqvist
 Avd:
 Telefon:
 E-post: Asa.Katarina.Elmqvist@hig.se
 Rum:

Anders Hermansson, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648781
 E-post: Anders.Hermansson@hig.se
 Rum: 99:644

Magnus Hjelmblom, Lektor
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648648
 E-post: Magnus.Hjelmblom@hig.se
 Rum: 99:647

Kristina Julin Nyquist
 Avd:
 Telefon:
 E-post: Kristina.Julin.Nyquist@hig.se
 Rum:

Jan Odelstad
 Avd:
 Telefon:
 E-post: Jan.Odelstad@hig.se
 Rum: 99:614a
Publicerad av: Camilla Nordin Sidansvarig: Gunilla Mårtensson Sidan uppdaterades: 2021-03-23
Högskolan i Gävle
www.hig.se
Box 801 76 GÄVLE
026-64 85 00 (växel)