Datavetenskap

Utbildningsprogram inom datavetenskap:

Dataingenjör 180 hp
Datavetenskapliga programmet 180 hp

Vi erbjuder även ett stort utbud av fristående kurser inom datateknik/datavetenskap.

Våra forskningsområden är datorgrafik och visualisering, bildanalys, multiagentsystem, beslutsfattande, simulering och komplexa system samt didaktik inom datavetenskap.

Kontakt

Ämnesansvarig Datavetenskap
Goran Milutinovic, universitetslektor
Tel: 026-64 87 66
E-post: goran.milutinovic@hig.se

Personallista datavetenskap

Mohammad Aslani, Doktorand
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648566
 E-post: Mohammad.Aslani@hig.se
 Rum: 99:636

Thomas Boqvist
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon:
 E-post: Thomas.Boqvist@hig.se
 Rum:

Fredrik Bökman, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648283
 E-post: Fredrik.Bokman@hig.se
 Rum: 99:645b

Niklas Folkegård, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648504
 E-post: Niklas.Folkegard@hig.se
 Rum:

Hanna Holmgren, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648886
 E-post: Hanna.Holmgren@hig.se
 Rum: 99:532

Douglas Howie, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648862
 E-post: Douglas.Howie@hig.se
 Rum: 99:529

Anders Jackson, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648764
 E-post: Anders.Jackson@hig.se
 Rum: 99:533

Peter Jenke, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648131
 E-post: Peter.Jenke@hig.se
 Rum: 99:533

Fei Liu, Forskningsingenjör
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon:
 E-post: Fei.Liu@hig.se
 Rum: 99:512

Goran Milutinovic, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648766
 E-post: Goran.Milutinovic@hig.se
 Rum: 99:645a

Carina Pettersson, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648409
 E-post: Carina.Pettersson@hig.se
 Rum: 99:534

Stefan Seipel, Professor
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648563
 E-post: Stefan.Seipel@hig.se
 Rum: 99:529

Tommi Syri, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon:
 E-post: Tommi.Syri@hig.se
 Rum:

Atique Ullah, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648762
 E-post: Atique.Ullah@hig.se
 Rum: 99:531

Åke Wallin, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648765
 E-post: Ake.Wallin@hig.se
 Rum: 99:528

Julia Åhlen, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648415
 E-post: Julia.Ahlen@hig.se
 Rum: 99:527

Ann-Sofie Östberg, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648878
 E-post: ann-sofie.ostberg@hig.se
 Rum: 99:530
Publicerad av: Camilla Nordin Sidansvarig: Gunilla Mårtensson Sidan uppdaterades: 2021-09-13
Högskolan i Gävle
www.hig.se
Box 801 76 GÄVLE
026-64 85 00 (växel)