Datavetenskap

Vi ger kurser och forskar inom många områden.

Exempel på några av våra utbildningsprogram:

Våra forskningsområden är datorgrafik och visualisering, bildanalys, multiagentsystem, beslutsfattande, simulering och komplexa system samt didaktik inom datavetenskap.
» Läs mer om vår forskning

Kontakt

Ämnesansvarig
Julia Åhlén, universitetslektor
Tel: 026-64 89 44
E-post: jae@hig.se

Personallista datavetenskap

Mohammad Aslani, Doktorand
 Avd: Datavetenskap
 Telefon: 648566
 Mobil: 073-707 37 70
 E-post: mohammad.aslani@hig.se
 Rum: 99:636

Jonas Boustedt, Avdelningschef
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: 648772
 Mobil: 070-191 45 25
 E-post: jonas.boustedt@hig.se
 Rum: 11:418

Fredrik Bökman, Universitetslektor
 Avd: Datavetenskap
 Telefon: 648283
 Mobil: -
 E-post: fredrik.bokman@hig.se
 Rum: 99:645b

Niklas Folkegård
 Avd:
 Telefon:
 Mobil: 070-690 12 24
 E-post: niklas.folkegard@hig.se
 Rum:

Nureldin Gido, Doktorand
 Avd: Datavetenskap
 Telefon:
 Mobil: 073-670 53 19
 E-post: nureldin.gido@hig.se
 Rum: 11:603c

Anders Hermansson, Universitetsadjunkt
 Avd: Besluts-, risk- och policyanalys
 Telefon: 648781
 Mobil: -
 E-post: anders.hermansson@hig.se
 Rum: 99:644

Hanna Holmgren, Universitetsadjunkt
 Avd: Datavetenskap
 Telefon: 648886
 Mobil: 073-615 03 81
 E-post: hanna.holmgren@hig.se
 Rum: 99:533

Douglas Howie, Universitetsadjunkt, MSc
 Avd: Datavetenskap
 Telefon: 648862
 Mobil: -
 E-post: douglas.howie@hig.se
 Rum: 99:529

Anders Jackson, Universitetsadjunkt
 Avd: Datavetenskap
 Telefon: 648764
 Mobil: 070-653 77 11
 E-post: anders.jackson@hig.se
 Rum: 99:533

Peter Jenke, Universitetsadjunkt
 Avd: Datavetenskap
 Telefon: 648131
 Mobil: -
 E-post: peter.jenke@hig.se
 Rum: 99:532

Fei Liu, Forskningsingenjör
 Avd: Datavetenskap
 Telefon:
 Mobil: -
 E-post: fei.liu@hig.se
 Rum: 99:512

Goran Milutinovic, Universitetsadjunkt
 Avd: Datavetenskap
 Telefon: 648766
 Mobil: 070-783 92 96
 E-post: goran.milutinovic@hig.se
 Rum: 99:645a

Camilla Nordin, Akademisekreterare
 Avd: Akademin för teknik och miljö
 Telefon: 648746
 Mobil: -
 E-post: camilla.nordin@hig.se
 Rum: 11:420

Carina Pettersson, Universitetsadjunkt
 Avd: Datavetenskap
 Telefon: 648409
 Mobil: -
 E-post: carina.pettersson@hig.se
 Rum: 99:534

Martin Pettersson, Lärarassistent
 Avd: Datavetenskap
 Telefon:
 Mobil: -
 E-post: martin.pettersson@hig.se
 Rum: 99:512

Stefan Seipel, Professor
 Avd: Datavetenskap
 Telefon: 648563
 Mobil: -
 E-post: stefan.seipel@hig.se
 Rum: 99:529

Atique Ullah, Universitetsadjunkt, MSc
 Avd: Datavetenskap
 Telefon: 648762
 Mobil: 073-500 95 33
 E-post: atique.ullah@hig.se
 Rum: 99:531

Åke Wallin
 Avd: Datavetenskap
 Telefon: 648765
 Mobil: 070-397 97 72
 E-post: ake.wallin@hig.se
 Rum: 99:528

Julia Åhlén, Universitetslektor
 Avd: Datavetenskap
 Telefon:
 Mobil: 070-994 44 30
 E-post: julia.ahlen@hig.se
 Rum: 99:527

Ann-Sofie Östberg, Universitetsadjunkt
 Avd: Datavetenskap
 Telefon: 648878
 Mobil: -
 E-post: ann-sofie.ostberg@hig.se
 Rum: 99:530
Publicerad av: Zara Lindahl Sidansvarig: Gunilla Mårtensson Sidan uppdaterades: 2019-01-10
Högskolan i Gävle
www.hig.se
Box 801 76 GÄVLE
026-64 85 00 (växel)