Sök

Samhällsbyggnad

Gamla Gävle

Gamla Gävle

Ämnen

Samhällsbyggnad handlar bl.a. om hur och var vi planerar och bygger våra hus, anläggningar och trafiksystem i ett hållbart samhälle, men även hur fastigheter bildas, förvaltas och värderas, samt hur vi samlar in och lagrar landskaps-information som sedan blir exempelvis till kartor. Till stor del handlar det alltså om att vara med och bestämma hur vår närmiljö ska se ut och fungera.

Inom Samhällsbyggnad finns samhällsplanering, geografi, geomatik och lantmäteri, som var för sig, eller tillsammans bidrar till förståelse och utveckling av samhällsbyggnadsprocessen.

Program inom samhällsbyggnad

Forskning

Forskning inom Samhällsbyggnad bedrivs inom geomatik, samhällsplanering och geografi. Speciellt forskas det inom användning av GIS som analys- och presentationsverktyg.

Var finns vi?

Samhällsbyggnads lokaler finns i hus Munin (hus 11) med arbetsrum och laborationssalar på plan 2.

Vi som arbetar inom samhällsbyggnad

Personallista Samhällsbyggnad

Anders Alfredsson, Industridoktorand
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648486
 E-post: anders.alfredsson@hig.se
 Rum: 11:603c

Hadi Amin, Doktorand
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648241
 E-post: Hadi.Amin@hig.se
 Rum: 11:608c

Malin Andersson
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon:
 E-post: Malin.Andersson@hig.se
 Rum:

Mohammad Bagherbandi, Professor
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648419
 E-post: Mohammad.Bagherbandi@hig.se
 Rum: 11:213

Roya Bamzar, Postdoc
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626645013
 E-post: roya.bamzar@hig.se
 Rum:

Marianne Berg, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648114
 E-post: Marianne.Berg@hig.se
 Rum: 11:234

Anders Brandt, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648418
 E-post: Anders.Brandt@hig.se
 Rum: 11:236

Kuhelee Chandel, Doktorand
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648943
 E-post: Kuhelee.Chandel@hig.se
 Rum: 99:632

Chris de Rijke, Forskningsassistent
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648457
 E-post: chris.de.rijke@hig.se
 Rum:

Asifa Iqbal, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648113
 E-post: Asifa.Iqbal@hig.se
 Rum: 11:333

Bin Jiang, Professor
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648901
 E-post: Bin.Jiang@hig.se
 Rum: 11:232

Amir Jonis, Forskningsassistent
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon:
 E-post: Amir.Jonis@hig.se
 Rum:

Linnéa Jonsson, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648216
 E-post: linnea.jonsson@hig.se
 Rum: 11:235

Torsten Jonsson, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648635
 E-post: Torsten.Jonsson@hig.se
 Rum: 11:335

Arash Jouybari, Doktorand
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648110
 E-post: Arash.Jouybari@hig.se
 Rum: 11:317

Janne Margrethe Karlsson, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648493
 E-post: Janne.Margrethe.Karlsson@hig.se
 Rum: 11:331

Nancy Joy Lim, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648518
 E-post: NancyJoy.Lim@hig.se
 Rum: 11:233

Mattias Lindman, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626645032
 E-post: Mattias.Lindman@hig.se
 Rum: 11:209

Ding Ma, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648169
 E-post: Ding.Ma@hig.se
 Rum: 99:512

Lei Ma, Doktorand
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon:
 E-post: Lei.Ma@hig.se
 Rum: 11:317

Andrew Mercer, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648198
 E-post: Andrew.Mercer@hig.se
 Rum: 11:334

Stig-Göran Mårtensson, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648797
 E-post: Stig-Goran.Martensson@hig.se
 Rum: 11:212

Faramarz Nilfouroushan, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626645031
 E-post: Faramarz.Nilfouroushan@hig.se
 Rum: 11:209

Petra Norlund, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648538
 E-post: Petra.Norlund@hig.se
 Rum: 11:335

Jesper Paasch, Professor
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648291
 E-post: Jesper.Paasch@hig.se
 Rum: 11:210

Jonas Pettersson, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648540
 E-post: Jonas.Pettersson@hig.se
 Rum: 11:210

Zheng Ren, Doktorand
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648633
 E-post: Zheng.Ren@hig.se
 Rum: 11:317

Eva Sahlin, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648701
 E-post: Eva.Sahlin@hig.se
 Rum: 11:336

Simon Skytt Dempwolf, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648581
 E-post: Simon.Skytt.Dempwolf@hig.se
 Rum: 11:235

Fredrik Zetterquist, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648205
 E-post: Fredrik.Zetterquist@hig.se
 Rum: 11:211

Jonas Ågren, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648411
 E-post: Jonas.Agren@hig.se
 Rum: 11:212

Ulrika Ågren, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648906
 E-post: Ulrika.Agren@hig.se
 Rum: 11:231
Kontakt

Ämnesansvarig Samhällsplanering, Geografi och Geomatik
Anders Brandt, universitetslektor
Tel: 026-64 84 18
E-post: anders.brandt@hig.se

Ämnesansvarig Lantmäteriteknik
Jonas Ågren, universitetslektor
Tel: 026-64 84 11
E-post: jonas.agren@hig.se

Ämnesansvarig Geospatial informationsvetenskap
Stefan Seipel, professor
Tel: 026-64 85 63
E-post: stefan.seipel@hig.se

Publicerad av: Camilla Haglund Sidansvarig: Eva Sahlin Sidan uppdaterades: 2022-01-13
Högskolan i Gävle
www.hig.se
Box 801 76 GÄVLE
026-64 85 00 (växel)