Samhällsbyggnad

Samhällsbyggnad tillhör ett av högskolans profilområden - Byggd miljö.

Gamla Gävle

Gamla Gävle

Ämnen

Samhällsbyggnad handlar bl.a. om hur och var vi planerar och bygger våra hus, anläggningar och trafiksystem i ett hållbart samhälle, men även hur fastigheter bildas, förvaltas och värderas, samt hur vi samlar in och lagrar landskaps-information som sedan blir exempelvis till kartor. Till stor del handlar det alltså om att vara med och bestämma hur vår närmiljö ska se ut och fungera.

Inom Samhällsbyggnad finns samhällsplanering, geografi, geomatik och lantmäteri, som var för sig, eller tillsammans bidrar till förståelse och utveckling av samhällsbyggnadsprocessen.

Program inom Samhällsbyggnad

Var finns vi?

Samhällsbyggnads lokaler finns i hus Munin (hus 11) med arbetsrum och laborationssalar på plan 2.

Forskning

Forskning inom Samhällsbyggnad bedrivs inom geomatik, samhällsplanering och geografi. Speciellt forskas det inom användning av GIS som analys- och presentationsverktyg.

Forskning inom samhällsbyggnad

Kontakt

Ämnesansvarig
Anders Brandt, universitetslektor
Tel: 026-64 84 18
E-post: sab@hig.se

Personallista Samhällsbyggnad

Hadi Amin, Doktorand
 Avd: Samhällsbyggnad
 Telefon:
 Mobil: 070-552 93 87
 E-post: hadi.amin@hig.se
 Rum: 11:608c

Mohammad Bagherbandi, Professor
 Avd: Samhällsbyggnad
 Telefon: 648419
 Mobil: -
 E-post: mohammad.bagherbandi@hig.se
 Rum: 11:213

Marianne Berg, Universitetsadjunkt
 Avd: Samhällsbyggnad
 Telefon: 648114
 Mobil: -
 E-post: marianne.berg@hig.se
 Rum: 11:234

Anders Brandt, Universitetslektor
 Avd: Samhällsbyggnad
 Telefon: 648418
 Mobil: -
 E-post: anders.brandt@hig.se
 Rum: 11:236

Kuhelee Chandel, Doktorand
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: 648943
 Mobil: -
 E-post: kuhelee.chandel@hig.se
 Rum: 99:632

Chris de Rijke, Forskningsassistent
 Avd: Samhällsbyggnad
 Telefon:
 Mobil: 070-413 96 31
 E-post: chris.de.rijke@hig.se
 Rum: 11:317

Henry Grew, Universitetsadjunkt
 Avd: Samhällsbyggnad
 Telefon: 648923
 Mobil: -
 E-post: henry.grew@hig.se
 Rum: 11:333

Asifa Iqbal, Universitetsadjunkt
 Avd: Samhällsbyggnad
 Telefon:
 Mobil: 070-839 41 00
 E-post: asifa.iqbal@hig.se
 Rum: 11:331

Bin Jiang, Professor
 Avd: Samhällsbyggnad
 Telefon: 648901
 Mobil: -
 E-post: bin.jiang@hig.se
 Rum: 11:232

Torsten Jonsson, Universitetsadjunkt
 Avd: Samhällsbyggnad
 Telefon: 648635
 Mobil: 070-396 60 08
 E-post: torsten.jonsson@hig.se
 Rum: 11:335

Arash Jouybari, Doktorand
 Avd: Samhällsbyggnad
 Telefon:
 Mobil: 073-748 12 69
 E-post: arash.jouybari@hig.se
 Rum: 11:317

Janne Margrethe Karlsson, Universitetsadjunkt
 Avd: Samhällsbyggnad
 Telefon: 648493
 Mobil: -
 E-post: janne.margrethe.karlsson@hig.se
 Rum: 11:331

Nancy Joy Lim, Universitetsadjunkt
 Avd: Samhällsbyggnad
 Telefon: 648518
 Mobil: -
 E-post: nancyjoy.lim@hig.se
 Rum: 11:233

Mattias Lindman, Universitetsadjunkt
 Avd: Samhällsbyggnad
 Telefon: 648434
 Mobil: -
 E-post: mattias.lindman@hig.se
 Rum: 11:209

Ding Ma, Biträdande Universitets lektor
 Avd: Samhällsbyggnad
 Telefon:
 Mobil: 073-270 74 32
 E-post: ding.ma@hig.se
 Rum: 99:512

Lei Ma, Doktorand
 Avd: Samhällsbyggnad
 Telefon:
 Mobil: -
 E-post: lei.ma@hig.se
 Rum: 11:317

Andrew Mercer, Universitetsadjunkt
 Avd: Samhällsbyggnad
 Telefon: 648198
 Mobil: -
 E-post: andrew.mercer@hig.se
 Rum: 11:334

Stig-Göran Mårtensson, Universitetslektor, Tekn.dr.
 Avd: Samhällsbyggnad
 Telefon: 648797
 Mobil: 070-609 97 17
 E-post: stig-goran.martensson@hig.se
 Rum: 11:212

Patrik Möllhagen, Utbildningsadministratör
 Avd: Kurs- och programadministration
 Telefon: 648166
 Mobil: -
 E-post: patrik.mollhagen@hig.se
 Rum: 12:209

Faramarz Nilfouroushan, Universitetslektor
 Avd: Samhällsbyggnad
 Telefon: 648434
 Mobil: -
 E-post: faramarz.nilfouroushan@hig.se
 Rum: 11:209

Petra Norlund, Universitetsadjunkt
 Avd: Samhällsbyggnad
 Telefon:
 Mobil: 070-001 94 14
 E-post: petra.norlund@hig.se
 Rum: 11:335

Jesper Paasch, Universitetslektor
 Avd: Samhällsbyggnad
 Telefon:
 Mobil: 072-015 47 01
 E-post: jesper.paasch@hig.se
 Rum: 11:210

Jonas Pettersson, Universitetsadjunkt
 Avd: Samhällsbyggnad
 Telefon: 648540
 Mobil: 072-858 49 69
 E-post: jonas.pettersson@hig.se
 Rum: 11:211

Markku Pyykönen, Universitetsadjunkt
 Avd: Samhällsbyggnad
 Telefon: 648274
 Mobil: -
 E-post: markku.pyykonen@hig.se
 Rum: 11:235

Zheng Rhen, Doktorand
 Avd: Samhällsbyggnad
 Telefon:
 Mobil: 073-960 03 62
 E-post: zheng.ren@hig.se
 Rum: 11:317

Eva Sahlin, Universitetslektor
 Avd: Samhällsbyggnad
 Telefon: 648701
 Mobil: -
 E-post: eva.sahlin@hig.se
 Rum: 11:336

Simon Skytt Dempwolf, Universitetsadjunkt
 Avd: Samhällsbyggnad
 Telefon:
 Mobil: 073-656 87 05
 E-post: simon.skytt.dempwolf@hig.se
 Rum: 11:235

Ulf Tingelöf, Universitetsadjunkt
 Avd: Samhällsbyggnad
 Telefon:
 Mobil: -
 E-post: ulf.tingelof@hig.se
 Rum: 11:210

Fredrik Zetterquist, Universitetsadjunkt
 Avd: Samhällsbyggnad
 Telefon:
 Mobil: 070-738 21 84
 E-post: fredrik.zetterquist@hig.se
 Rum:

Jonas Ågren, Universitetslektor
 Avd: Samhällsbyggnad
 Telefon:
 Mobil: 073-584 94 13
 E-post: jonas.agren@hig.se
 Rum: 11:212

Ulrika Ågren, Universitetsadjunkt
 Avd: Samhällsbyggnad
 Telefon: 648906
 Mobil: -
 E-post: ulrika.agren@hig.se
 Rum: 11:231

Julia Åhlén, Universitetslektor
 Avd: Datavetenskap
 Telefon:
 Mobil: 070-994 44 30
 E-post: julia.ahlen@hig.se
 Rum: 99:527
Publicerad av: Zara Lindahl Sidansvarig: Eva Sahlin Sidan uppdaterades: 2019-01-10
Högskolan i Gävle
www.hig.se
Box 801 76 GÄVLE
026-64 85 00 (växel)