Samhällsbyggnad

Gamla Gävle

Gamla Gävle

Ämnen

Samhällsbyggnad handlar bl.a. om hur och var vi planerar och bygger våra hus, anläggningar och trafiksystem i ett hållbart samhälle, men även hur fastigheter bildas, förvaltas och värderas, samt hur vi samlar in och lagrar landskaps-information som sedan blir exempelvis till kartor. Till stor del handlar det alltså om att vara med och bestämma hur vår närmiljö ska se ut och fungera.

Inom Samhällsbyggnad finns samhällsplanering, geografi, geomatik och lantmäteri, som var för sig, eller tillsammans bidrar till förståelse och utveckling av samhällsbyggnadsprocessen.

Program inom Samhällsbyggnad

Var finns vi?

Samhällsbyggnads lokaler finns i hus Munin (hus 11) med arbetsrum och laborationssalar på plan 2.

Forskning

Forskning inom Samhällsbyggnad bedrivs inom geomatik, samhällsplanering och geografi. Speciellt forskas det inom användning av GIS som analys- och presentationsverktyg.

Forskning inom samhällsbyggnad

Kontakt

Ämnesansvarig
Anders Brandt, universitetslektor
Tel: 026-64 84 18
E-post: sab@hig.se

Personallista Samhällsbyggnad

Anders Alfredsson, Industridoktorand
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648486
 Mobil: +46702276835
 E-post: anders.alfredsson@hig.se
 Rum: 11:603c

Hadi Amin, Doktorand
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648241
 Mobil: +46705529387
 E-post: Hadi.Amin@hig.se
 Rum: 11:608c

Mohammad Bagherbandi, Professor
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648419
 Mobil: +46724651402
 E-post: Mohammad.Bagherbandi@hig.se
 Rum: 11:213

Marianne Berg, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648114
 Mobil: +46724651390
 E-post: Marianne.Berg@hig.se
 Rum: 11:234

Anders Brandt, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648418
 Mobil: +46724651291
 E-post: Anders.Brandt@hig.se
 Rum: 11:236

Kuhelee Chandel, Doktorand
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648943
 Mobil: +46724651373
 E-post: Kuhelee.Chandel@hig.se
 Rum: 99:632

Chris de Rijke, Forskningsassistent
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648457
 Mobil: +46702138739
 E-post: chris.de.rijke@hig.se
 Rum:

Nureldin Gido, Doktorand
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648508
 Mobil: +46736705319
 E-post: Nureldin.Gido@hig.se
 Rum: 11:603c

Henry Grew, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648923
 Mobil: +46707262230
 E-post: Henry.Grew@hig.se
 Rum: 11:333

Asifa Iqbal, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648113
 Mobil: +46708394100
 E-post: Asifa.Iqbal@hig.se
 Rum: 11:331

Bin Jiang, Professor
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648901
 Mobil: +46724651312
 E-post: Bin.Jiang@hig.se
 Rum: 11:232

Linnéa Jonsson, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648216
 Mobil: +46702527023
 E-post: linnea.jonsson@hig.se
 Rum: 11:235

Torsten Jonsson, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648635
 Mobil: +46724651284
 E-post: Torsten.Jonsson@hig.se
 Rum: 11:335

Arash Jouybari, Doktorand
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648110
 Mobil: +46737481269
 E-post: Arash.Jouybari@hig.se
 Rum: 11:317

Janne Margrethe Karlsson, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648493
 Mobil: +46724651357
 E-post: Janne.Margrethe.Karlsson@hig.se
 Rum: 11:331

Nancy Joy Lim, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648518
 Mobil: +46724651405
 E-post: NancyJoy.Lim@hig.se
 Rum: 11:233

Mattias Lindman, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626645032
 Mobil: +46724651397
 E-post: Mattias.Lindman@hig.se
 Rum: 11:209

Ding Ma, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648169
 Mobil: +46732707432
 E-post: Ding.Ma@hig.se
 Rum: 99:512

Andrew Mercer, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648198
 Mobil: +46739276644
 E-post: Andrew.Mercer@hig.se
 Rum: 11:334

Stig-Göran Mårtensson, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648797
 Mobil: +46724651282
 E-post: Stig-Goran.Martensson@hig.se
 Rum: 11:212

Faramarz Nilfouroushan, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626645031
 Mobil: +46724651341
 E-post: Faramarz.Nilfouroushan@hig.se
 Rum: 11:209

Petra Norlund, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648538
 Mobil: +46700019414
 E-post: Petra.Norlund@hig.se
 Rum: 11:335

Jesper Paasch, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648291
 Mobil: +46720154701
 E-post: Jesper.Paasch@hig.se
 Rum: 11:210

Jonas Pettersson, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648540
 Mobil: +46728584969
 E-post: Jonas.Pettersson@hig.se
 Rum: 11:211

Markku Pyykönen, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648274
 Mobil: +46701803883
 E-post: Markku.Pyykonen@hig.se
 Rum: 11:235

Zheng Ren, Doktorand
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648633
 Mobil: +46739600362
 E-post: Zheng.Ren@hig.se
 Rum: 11:317

Eva Sahlin, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648701
 Mobil: +46724651336
 E-post: Eva.Sahlin@hig.se
 Rum: 11:336

Simon Skytt Dempwolf, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648581
 Mobil: +46736568705
 E-post: Simon.Skytt.Dempwolf@hig.se
 Rum: 11:235

Fredrik Zetterquist, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648205
 Mobil: +46707382184
 E-post: Fredrik.Zetterquist@hig.se
 Rum: 11:210

Jonas Ågren, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648411
 Mobil: +46735849413
 E-post: Jonas.Agren@hig.se
 Rum: 11:212

Ulrika Ågren, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648906
 Mobil: +46704580874
 E-post: Ulrika.Agren@hig.se
 Rum: 11:231
Publicerad av: Catarina Carlsson Sidansvarig: Eva Sahlin Sidan uppdaterades: 2020-03-24
Högskolan i Gävle
www.hig.se
Box 801 76 GÄVLE
026-64 85 00 (växel)