Elektroteknik

Detta är den teknikvetenskap som handlar om studier och tillämpning av elektricitet, elektronik och elektromagnetism. Inom ämnet elektroteknik vid Högskolan i Gävle bedrivs såväl undervisning som forskning och det sker ofta i samverkan med näringslivet.

Utbildning

Utbildning sker på grundläggande, avancerad och doktorandnivå. På grundnivå ges två ingenjörsprogram, ett inom elektroteknik och ett inom automation Båda utbildningarna kan läsas enligt co-op. På avancerad nivå ges en ettårig magisterutbildning helt på distans (on-line) samt två masterutbildningar (2-åriga) på campus. Inriktningarna är telekommunikation och automation. Kursutbudet är huvudsakligen kurser inom dessa program.

Forskning

Inom elektroteknik bedrivs forskning inom elektrisk mätteknik, radiokommunikation, sensorteknik och sensornära signalbehandling, reglerteknik och robotik.

Samverkan

Samverkan med omgivande samhälle sker på många olika sätt inom alla delar av vår verksamhet. Det sker inom ramen för Tekniksamverkan.



Personallista Elektronik

Rabé Andersson, Doktorand
 Avd: Elektronik
 Telefon: 648850
 Mobil: -
 E-post: rabe.andersson@hig.se
 Rum: 99:411b

Oscar Bautista Gonzalez, Doktorand
 Avd: Elektronik
 Telefon:
 Mobil: -
 E-post: oscar.bautista.gonzalez@hig.se
 Rum: 99:425

Ali Bemani, Doktorand
 Avd: Elektronik
 Telefon: 648649
 Mobil: -
 E-post: ali.bemani@hig.se
 Rum: 99:411c

Niclas Björsell, Universitetslektor
 Avd: Elektronik
 Telefon: 648795
 Mobil: 076-855 57 88
 E-post: niclas.bjorsell@hig.se
 Rum: 99:312

José Chilo, Universitetslektor
 Avd: Elektronik
 Telefon: 648449
 Mobil: 073-982 34 53
 E-post: jose.chilo@hig.se
 Rum: 99:314

Vipin Choudhary, Doktorand
 Avd: Elektronik
 Telefon: 648920
 Mobil: -
 E-post: vipin.choudhary@hig.se
 Rum: 99:426

Raymond Edgren, Universitetsadjunkt
 Avd: Elektronik
 Telefon: 648879
 Mobil: -
 E-post: raymond.edgren@hig.se
 Rum: 99:423

Jan Grenholm, Universitetsadjunkt
 Avd: Elektronik
 Telefon: 648929
 Mobil: 070-648 98 80
 E-post: jan.grenholm@hig.se
 Rum: 99.315

Patrik Harrysson, Universitetsadjunkt
 Avd: Elektronik
 Telefon: 648704
 Mobil: -
 E-post: patrik.harrysson@hig.se
 Rum: 99:421

Håkan Hugosson, Universitetsadjunkt
 Avd: Elektronik
 Telefon: 648278
 Mobil: 070-483 58 63
 E-post: hakan.hugosson@hig.se
 Rum: 99:422

Magnus Isaksson, Avdelningschef
 Avd: Avdelningen för elektroteknik, matematik och naturvetenskap
 Telefon: 648249
 Mobil: 070-360 82 49
 E-post: magnus.isaksson@hig.se
 Rum: 99:318

Nauman Masud, Doktorand
 Avd: Elektronik
 Telefon: 648723
 Mobil: -
 E-post: nauman.masud@hig.se
 Rum: 99:424

Per Mattsson, Universitetsadjunkt
 Avd: Elektronik
 Telefon:
 Mobil: -
 E-post: per.mattsson@hig.se
 Rum: 99:425

Edvard Nordlander, Professor i elektronik
 Avd: Elektronik
 Telefon: 648806
 Mobil: 070-642 17 00
 E-post: edvard.nordlander@hig.se
 Rum: 99:313

Smruti Ranjan Panigrahi, Doktorand
 Avd: Elektronik
 Telefon: 645078
 Mobil: -
 E-post: smruti.panigrahi@hig.se
 Rum: 99:412

Sajid Rafique, Universitetsadjunkt
 Avd: Elektronik
 Telefon:
 Mobil: -
 E-post: sajid.rafique@hig.se
 Rum: 99:428

Niklas Rothpfeffer, Adjunkt
 Avd: Elektronik
 Telefon: 648829
 Mobil: 070-664 88 29
 E-post: niklas.rothpfeffer@hig.se
 Rum: 99:320

Daniel Rönnow, Professor
 Avd: Elektronik
 Telefon: 648593
 Mobil: 073-461 82 83
 E-post: daniel.ronnow@hig.se
 Rum: 99:427

Eva Wiklund, Akademisekreterare
 Avd: Akademin för teknik och miljö
 Telefon: 648747
 Mobil: -
 E-post: eva.wiklund@hig.se
 Rum: 12:216

Per Ängskog , Universitetsadjunkt
 Avd: Elektronik
 Telefon: 648827
 Mobil: 070-364 66 38
 E-post: per.angskog@hig.se
 Rum: 99:317
Kontakt

Ämnesansvarig
Niclas Björsell, universitetslektor
niclas.bjorsell@hig.se

Administratör
Elin Knutson
elin.knutson@hig.se

Publicerad av: Eva Wiklund Sidansvarig: Gunilla Mårtensson Sidan uppdaterades: 2019-03-29
Högskolan i Gävle
www.hig.se
Box 801 76 GÄVLE
026-64 85 00 (växel)