Industriell ekonomi

Välkommen till Industriell ekonomi. Hos oss finner du en dynamisk avdelning som präglas av tät samverkan med omgivande samhälle i utbildning och forskning.

Huvudämnet som du kan studera inom vår avdelning är Industriell ekonomi, som täcker delområden logistik, innovation, organisation, kvalitet och industriell miljöekonomi.

Våra kurser fokuserar på aktuella problem, strategier och aktiviteter inom industrin, men det du får möjlighet att lära dig är relevant också inom andra verksamheter.

Enligt vår erfarenhet bildar våra delområden en lyckad kombination for angreppssätt och metoder som behövs för att ta itu med viktiga utmaningar i dagens företag. 

Var finns vi?

Våra arbetsrum finns i hus Munin (hus 11), på plan 4.  

CLIP - centrum för logistik och innovativ produktion

Logistik och innovativa produktionslösningar blir allt viktigare för
att förbättra konkurrensförmågan och effektiviteten i företag och organisationer.
Därför etableras CLIP, ett FoU centrum för logistik och innovativ produktion vid Högskolan i Gävle.
CLIPs ambition:

  • Mötesplats för att utveckla människor och företag!
  • Erbjuda regionen tillgång till excellent kompetens inom logis- tik och innovativa processer för att stärka konkurrenskraften!
  • Möjliggöra en större rekryteringsbas inom området!

Se mer information om CLIP

Kontakt

Ämnesansvarig

Kaisu Sammalisto, universitetslektor
026-64 87 94
kaisu.sammalisto@hig.se

Personallista Industriell ekonomi

Muhammad Abid, Universitetsadjunkt
 Avd: Industriell ekonomi
 Telefon: 648183
 Mobil: -
 E-post: muhammad.abid@hig.se
 Rum: 11:438

Jamila Alieva, Doktorand
 Avd: Industriell ekonomi
 Telefon:
 Mobil: 070-770 93 76
 E-post: jamila.alieva@hig.se
 Rum: 11:317

Bo-Lennart Andersson, Universitetsadjunkt
 Avd: Industriell ekonomi
 Telefon: 648495
 Mobil: -
 E-post: bo.lennart.andersson@hig.se
 Rum: 11:441

Maria Barreiro Gen, Universitetslektor
 Avd: Industriell ekonomi
 Telefon:
 Mobil: 070-483 21 17
 E-post: maria.barreiro@hig.se
 Rum: 11:432

Lars Bengtsson, Professor
 Avd: Industriell ekonomi
 Telefon: 648802
 Mobil: 070-631 23 91
 E-post: lars.bengtsson@hig.se
 Rum: 11:432

Lars Bengtsson, Prorektor
 Avd: Ledningskansli
 Telefon: 648197
 Mobil: 070-631 23 91
 E-post: lars.bengtsson@hig.se
 Rum: 21:414

Chris Dominic, Universitetslektor Logistik
 Avd: Industriell ekonomi
 Telefon:
 Mobil: 070-160 90 54
 E-post: chris.dominic@hig.se
 Rum: 11:436

Stefan Eriksson, Universitetsadjunkt
 Avd: Industriell ekonomi
 Telefon: 648106
 Mobil: -
 E-post: stefan.eriksson@hig.se
 Rum: 11:433

Lea Fobbe, Doktorand
 Avd: Industriell ekonomi
 Telefon:
 Mobil: 070-408 51 90
 E-post: lea.fobbe@hig.se
 Rum: 11:603a

Åsa Hadin, Doktorand
 Avd: Industriell ekonomi
 Telefon: 648848
 Mobil: 070-685 16 88
 E-post: asa.hadin@hig.se
 Rum: 11:509

Bengt Halling, Universitetsadjunkt
 Avd: Industriell ekonomi
 Telefon: 648824
 Mobil: -
 E-post: bengt.halling@hig.se
 Rum: 11:608a

Katarina Hansson Andersson, Universitetsadjunkt
 Avd: Industriell ekonomi
 Telefon: 648455
 Mobil: 070-766 04 22
 E-post: katarina.hansson@hig.se
 Rum: 11:443

Gunnar Herdin, Senior rådgivare
 Avd: Industriell ekonomi
 Telefon:
 Mobil: 076-020 76 00
 E-post: gunnar.herdin@hig.se
 Rum: 11:436

Per Hilletofth, Gästprofessor
 Avd: Industriell ekonomi
 Telefon:
 Mobil: -
 E-post: per.hilletofth@hig.se
 Rum: 11:317

Amer Jazairy, Doktorand
 Avd: Industriell ekonomi
 Telefon:
 Mobil: 070-313 67 36
 E-post: amer.jazairy@hig.se
 Rum: 11:608b

Rodrigo Lozano, Professor
 Avd: Industriell ekonomi
 Telefon:
 Mobil: 073-461 83 56
 E-post: rodrigo.lozano@hig.se
 Rum: 11:439

Rose Marie Löf, Universitetsadjunkt
 Avd: Industriell ekonomi
 Telefon: 648896
 Mobil: -
 E-post: rose-marie.lof@hig.se
 Rum: 11:442

Lars Löfqvist, Universitetslektor
 Avd: Industriell ekonomi
 Telefon: 648742
 Mobil: -
 E-post: lars.lofqvist@hig.se
 Rum: 11:444

Camilla Niss, Universitetslektor
 Avd: Industriell ekonomi
 Telefon: 648801
 Mobil: 073-460 98 90
 E-post: camilla.niss@hig.se
 Rum: 11:434

Göte Olsson, Professor
 Avd: Industriell ekonomi
 Telefon:
 Mobil: -
 E-post: gote.olsson@hig.se
 Rum: 11:317

Kaisu Sammalisto, Universitetslektor
 Avd: Industriell ekonomi
 Telefon:
 Mobil: 070-608 13 33
 E-post: kaisu.sammalisto@hig.se
 Rum: 11:432

Ioana Stefan, Doktorand
 Avd: Industriell ekonomi
 Telefon:
 Mobil: 076-052 18 16
 E-post: ioana.stefan@hig.se
 Rum: 11:438

Gabrielle Streit, Utbildningsadministratör
 Avd: Kurs- och programadministration
 Telefon: 648813
 Mobil: -
 E-post: gabrielle.streit@hig.se
 Rum: 12:218

Lennart Söderberg, Projektledare
 Avd: Industriell ekonomi
 Telefon:
 Mobil: -
 E-post: lennart.soderberg@hig.se
 Rum: 11:416

Robin von Haartman, Universitetslektor
 Avd: Industriell ekonomi
 Telefon: 648975
 Mobil: 073-241 49 39
 E-post: robin.vonhaartman@hig.se
 Rum: 11:440

Ola Wiklund, Projektsamordnare-KTP
 Avd: Kansliet för samverkan, internationalisering och innovation
 Telefon:
 Mobil: 070-541 27 00
 E-post: ola.wiklund@hig.se
 Rum: 13:205

Ming Zhao, Universitetslektor
 Avd: Industriell ekonomi
 Telefon: 648817
 Mobil: 073-082 29 06
 E-post: ming.zhao@hig.se
 Rum: 11:445
Publicerad av: Zara Lindahl Sidansvarig: Gunilla Mårtensson Sidan uppdaterades: 2019-01-10
Högskolan i Gävle
www.hig.se
Box 801 76 GÄVLE
026-64 85 00 (växel)