Sök

Kontakt

Kontaktinformation till olika funktioner inom Akademin för teknik och miljö.

Akademichef

Gunilla Mårtensson

Telefon: 026-64 82 94, 070-460 65 37
E-post: gunilla.martensson@hig.se

Akademisekreterare
Maria Modée
Telefon: 026-64 87 45, 070-764 67 88
E-post: maria.modee@hig.se

Avdelningschefer

Avdelningen för byggnadsteknik, energisystem och miljövetenskap
Ulf Larsson
Telefon: 026-64 87 91, 070-648 79 23
E-post: ulf.larsson@hig.se

Biträdande avdelningschef
Andreas Haga
Telefon: 026-64 50 80, 072-465 12 03
E-post: andreas.haga@hig.se

Avdelningssekreterare
Eva Wännström
Telefon: 026-64 88 15, 072-251 73 16
E-post: eva.wannstrom@hig.se

Avdelningen för elektroteknik, matematik och naturvetenskap
Magnus Isaksson
Telefon: 026-64 82 49, 070-360 82 49
E-post: magnus.isaksson@hig.se

Avdelningssekreterare
Eva Wiklund
Telefon: 026-64 87 47, 070-757 44 06
E-post: eva.wiklund@hig.se

Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
Jonas Boustedt
Telefon: 026-64 87 72, 070-191 45 25
E-post: jonas.boustedt@hig.se

Avdelningssekreterare
Camilla Nordin
Telefon: 026-64 87 46, 070-729 99 56
E-post: camilla.nordin@hig.se

Avdelningen för industriell ekonomi, industridesign och maskinteknik
Jakob Nobuoka
Telefon: 026-64 84 53, 073-944 37 43
E-post: jakob.nobuoka@hig.se

Avdelningssekreterare
Camilla Nordin
Telefon: 026-64 87 46, 070-729 99 56
E-post: camilla.nordin@hig.se

Utbildningsledare

Utbildningsledare vid Akademin för teknik och miljö
Utbildningsledare för program vid Akademin för teknik och miljö

Program

Kontakt

Automationsingenjör (Co-op), 180 hp

Per Ängskog

Bastermin 21 v

Annika Eklund

Byggnadsingenjör, 180 hp

Johan Norén

Civilingenjörsprogram i Lantmäteriteknik, 300 hp

Fredrik Zetterqvist 
Jonas Ågren, biträdande

Dataingenjörsprogrammet, 180 hp

Åke Wallin

Anders Hermansson, biträdande

Datavetenskapliga programmet, 180 hp

Ann-Sofie Östberg

Elektroingenjörsprogrammet, 180 hp

Niklas Rothpfeffer

Energisystemingenjör (Co-op), 180 hp

Arman Ameen

Industridesign, 180hp

Ann-Sofie Hartzén

Industriell ekonomi - högskoleingenjör 180 hp

Katarina Hansson Andersson

Industriell ekonomi - Industrial Management and Logistics, 180 hp

Bo Lennart Andersson

IT-systemutveckling mot geografiska informations­system

Ann-Sofie Östberg

Lantmätarprogrammet, 180 hp

Ulrika Ågren

Lantmätarprogrammet, inr. tekn/högskoleingenjör

Marianne Berg, biträdande

Lantmätarprogrammet, inr. ekonomisk/juridisk

Jonas Pettersson, biträdande

Maskiningenjör (Co-op), 180 hp

Per Blomqvist

Magisterprogram i Besluts-, risk- och policyanalys, 60 hp

Anders Hermansson

Masterprogram i Miljövetenskap - beslutsfattande för hållbar utveckling, 120 hp

Sofie Lindeberg

Master Programme in Energy Engineering, Energy On-line, 60 cr

Nawzad Mardan
Arman Ameen, biträdande

Master Programme in Energy Systems, 60 cr

Nawzad Mardan
Arman Ameen, biträdande

Master Programme in Energy Systems, 120 cr

Nawzad Mardan
Arman Ameen, biträdande

Master Programme in Geomatics, 60 cr

Nancy Joy Lim

Masterprogram i Geospatial informationsvetenskap

Nancy Joy Lim

Master Programme in Management of Logistics and Innovation, 60 cr

Robin von Haartman

Master Programme in Electronics, 120 cr

Edvard Nordlander

Master Programme in Electronics/Automation (online), 60 cr

Edvard Nordlander

Miljöingenjör (Co-op), 180hp

Zhao Wang
Roger Skoog, biträdande

Miljöstrateg, 180hp

Anna Högberg

Miljövetenskap - teknik, beteende och samhälle (Co-op), 180 hp

Anna Högberg

Samhällsplanerarprogrammet, 180 hp

Janne Margrethe Karlsson
Eva Sahlin, biträdande
Linnéa Jonsson, biträdande

Tekniskt basår

Annika Eklund

Ämnesansvariga

Ämnesansvariga vid Akademin för teknik och miljö
Ämnesansvariga

Ämne

Kontakt

Besluts-, risk- och policyanalys

Magnus Hjelmblom

Biologi

Nils Ryrholm

Byggnadsteknik

Bengt Eriksson

Datavetenskap

Goran Milutinovic

Design och formgivning

Lars Löfqvist

Elektroteknik och fysik

Niclas Björsell

Energisystem

Nawzad Mardan

Geospatial informationsvetenskap

Stefan Seipel

Industriell ekonomi

Per Hilletofth

Kemi

Mikael Björling

Lantmäteriteknik

Jonas Ågren

Maskinteknik

Kourosh Tatar

Matematik och statistik

Johan Björklund

Miljövetenskap

Karl Hillman

Samhällsplanering, geografi och geomatik

Anders Brandt

Teknik

Raymond Edgren

Studierektor

Kjell Ekström
Telefon: 026-64 89 33
E-post: kjell.ekstrom@hig.se

Kurs- och programadministration

Publicerad av: Eva Wännström Sidansvarig: Gunilla Mårtensson Sidan uppdaterades: 2021-11-26
Högskolan i Gävle
www.hig.se
Box 801 76 GÄVLE
026-64 85 00 (växel)