Personal vid ämnesavdelningen för svenska språket


Katharina Andersson, Universitetslektor
 Avd: Svenska språket
 Telefon: 648938
 Mobil: -
 E-post: katharina.andersson@hig.se
 Rum: 31:411

Nina Begovic Jönsson, Universitetsadjunkt
 Avd: Svenska språket
 Telefon:
 Mobil: 070-954 35 36
 E-post: nina.begovic@hig.se
 Rum: 31:606

Aase Berg, Universitetsadjunkt
 Avd: Svenska språket
 Telefon:
 Mobil: -
 E-post: aase.berg@hig.se
 Rum:

Ingrid Björk, Universitetslektor
 Avd: Svenska språket
 Telefon:
 Mobil: 076-943 17 12
 E-post: ingrid.bjork@hig.se
 Rum: 31:463

Sonia Blomquist, Universitetsadjunkt
 Avd: Svenska språket
 Telefon:
 Mobil: 072- 010 99 61
 E-post: sonia.blomquist@hig.se
 Rum: 31:606

Ann Blückert, Universitetslektor
 Avd: Svenska språket
 Telefon: 648196
 Mobil: -
 E-post: ann.bluckert@hig.se
 Rum: 31:418

Johan Christensson, Doktorand
 Avd: Svenska språket
 Telefon:
 Mobil: -
 E-post: johan.christensson@hig.se
 Rum: 31:412

Charlotte Engblom, Gästforskare
 Avd: Svenska språket
 Telefon:
 Mobil: 070-653 73 27
 E-post: charlotte.engblom@hig.se
 Rum: 31:213

Per Estliden, Koordinator
 Avd: Svenska språket
 Telefon:
 Mobil: 073-625 86 02
 E-post: per.estliden@hig.se
 Rum: 31:419

Britt Johanne Farstad, Universitetslektor
 Avd: Svenska språket
 Telefon:
 Mobil: 073-596 79 44
 E-post: britt.j.farstad@hig.se
 Rum: 31:410

Malena Granhall, Universitetsadjunkt
 Avd: Svenska språket
 Telefon:
 Mobil: -
 E-post: malena.granhall@hig.se
 Rum: 31:464

Susanne Greés, Universitetsadjunkt
 Avd: Engelska
 Telefon:
 Mobil: 070-385 82 21
 E-post: susanne.grees@hig.se
 Rum: 31:417

Monika Karlsson, Utbildningsadministratör
 Avd: Kurs- och programadministration
 Telefon: 648136
 Mobil: -
 E-post: monika.karlsson@hig.se
 Rum: 31:436

Anna Kristoffersson, Universitetsadjunkt
 Avd: Svenska språket
 Telefon:
 Mobil: 072-250 88 91
 E-post: anna.kristoffersson@hig.se
 Rum: 31:212

Sarah Ljungquist, Universitetslektor
 Avd: Svenska språket
 Telefon:
 Mobil: 070-191 45 69
 E-post: sarah.ljungquist@hig.se
 Rum: 31:464

Ulrika Serrander, Universitetslektor
 Avd: Svenska språket
 Telefon: 648629
 Mobil: 073-270 74 45
 E-post: ulrika.serrander@hig.se
 Rum: 31:408

Jan Sjölund, Universitetsadjunkt
 Avd: Svenska språket
 Telefon: 648172
 Mobil: -
 E-post: jan.sjolund@hig.se
 Rum: 99:512

Eva-Lena Stål, Universitetsadjunkt
 Avd: Svenska språket
 Telefon:
 Mobil: 073-595 76 32
 E-post: eva-lena.stal@hig.se
 Rum: 31:408

Viktoria Waagaard, Doktorand
 Avd: Svenska språket
 Telefon:
 Mobil: -
 E-post: viktoria.waagaard@hig.se
 Rum: 31:606

Anders Widbäck, Universitetsadjunkt
 Avd: Svenska språket
 Telefon:
 Mobil: 072-853 57 45
 E-post: anders.widback@hig.se
 Rum: 31:412

Helena Wistrand, Universitetslektor
 Avd: Svenska språket
 Telefon:
 Mobil: 070-742 61 29
 E-post: helena.wistrand@hig.se
 Rum: 31:403
Publicerad av: Sara Sundberg Sidansvarig: Svante Brunåker Sidan uppdaterades: 2018-03-05
Högskolan i Gävle
www.hig.se
Box 801 76 GÄVLE
026-64 85 00 (växel)