Sök

Avdelningen för utbildningsvetenskap

Forskningsområde

Forskningsområdet utbildningsvetenskap har främst sin organisatoriska hemvist på avdelningen för utbildningsvetenskap även om ämnesdidaktisk kompetens även finns på andra avdelningar inom akademin samt vid Högskolans två andra akademier.

Ämnen

Vid Avdelningen för utbildningsvetenskap bedrivs utbildning och forskning inom nedanstående ämnen.

  • Bildpedagogik
  • Didaktik
  • Pedagogik

Våra program och kurser

Avdelningen ansvarar för fristående kurser och uppdragsutbildningar inom avdelningens ämnesområden samt Högskolans lärarutbildningar vilka är förskollärarprogrammet, grundlärarprogrammet (inriktning fritidshem, F - åk 3 och
åk 4 - 6), ämneslärarprogrammet samt den kompletterande pedagogiska utbildningen (KPU). Flera av kurserna och programmen erbjuds både som campus- och distansutbildning. Vid avdelningen bedrivs även forskning genom väletablerade forskningsgrupper. Avdelningen för utbildningsvetenskap har 60 medarbetare.

Personal

Personal vid Avdelningen för utbildningsvetenskap

Emelie Aune, Adjungerad Adjunkt
 Avd: Avdelningen för utbildningsvetenskap
 Telefon: +4626648187
 E-post: Emelie.Aune@hig.se
 Rum: 31:318

Ulrika Bergstrand, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för utbildningsvetenskap
 Telefon: +4626645008
 E-post: ulrika.bergstrand@hig.se
 Rum: 31:337

Cresantus Biamba, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för utbildningsvetenskap
 Telefon: +4626648543
 E-post: Cresantus.Biamba@hig.se
 Rum: 31:451

Elisabeth Björklund, Arvodist
 Avd: Avdelningen för utbildningsvetenskap
 Telefon:
 E-post: Elisabeth.Bjorklund@hig.se
 Rum:

Erika Björklund, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för utbildningsvetenskap
 Telefon: +4626648935
 E-post: Erika.Bjorklund@hig.se
 Rum: 31:546

Veneta Blendulf, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för utbildningsvetenskap
 Telefon: +4626648625
 E-post: veneta.blendulf@hig.se
 Rum: 31:327

Maryam Bourbour, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för utbildningsvetenskap
 Telefon: +4626648309
 E-post: maryam.bourbour@hig.se
 Rum: 31:538

Kerstin Bäckman, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för utbildningsvetenskap
 Telefon: +4626648553
 E-post: Kerstin.Backman@hig.se
 Rum: 31:425

Calle Carling, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för utbildningsvetenskap
 Telefon: +4626645011
 E-post: Calle.Carling@hig.se
 Rum: 31:535

Silvia Edling, Professor
 Avd: Avdelningen för utbildningsvetenskap
 Telefon: +4626648260
 E-post: Silvia.Edling@hig.se
 Rum: 31:453

Annika Elm, Avdelningschef
 Avd: Avdelningen för utbildningsvetenskap
 Telefon: +4626648690
 E-post: Annika.Elm@hig.se
 Rum: 31:448

Anna Eriksson, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för utbildningsvetenskap
 Telefon: +4626648545
 E-post: Anna.Eriksson@hig.se
 Rum: 31:426

Cecilia Eriksson, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för utbildningsvetenskap
 Telefon: +4626648144
 E-post: Cecilia.Eriksson@hig.se
 Rum: 31:450

Erika Eriksson, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för utbildningsvetenskap
 Telefon: +4626648226
 E-post: Erika.Eriksson@hig.se
 Rum: 31:459

Ingela Fernström, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för utbildningsvetenskap
 Telefon: +4626648280
 E-post: Ingela.Fernstrom@hig.se
 Rum: 31:324

Katarina Florin, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för utbildningsvetenskap
 Telefon: +4626648652
 E-post: Katarina.Florin@hig.se
 Rum: 31:457

Guadalupe Francia, Professor
 Avd: Avdelningen för utbildningsvetenskap
 Telefon: +4626648232
 E-post: Guadalupe.Francia@hig.se
 Rum: 31:452

Tobias Fredlund, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för utbildningsvetenskap
 Telefon: +4626648617
 E-post: tobias.fredlund@hig.se
 Rum: 31:537

Anneli Frelin, Professor
 Avd: Avdelningen för utbildningsvetenskap
 Telefon: +4626648143
 E-post: Anneli.Frelin@hig.se
 Rum: 31:424

Tor Frykmo, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för utbildningsvetenskap
 Telefon: +4626648712
 E-post: tor.frykmo@hig.se
 Rum: 31:318

Peter Gill, Professor
 Avd: Avdelningen för utbildningsvetenskap
 Telefon: +4626648532
 E-post: Peter.Gill@hig.se
 Rum:

Jan Grannäs, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för utbildningsvetenskap
 Telefon: +4626648497
 E-post: Jan.Grannas@hig.se
 Rum: 31:537

Vivi Gumula Rafaelsen, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för utbildningsvetenskap
 Telefon: +4626648628
 E-post: Vivi.Rafaelsen@hig.se
 Rum: 31:229

Ingegerd Gunvik Grönbladh, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för utbildningsvetenskap
 Telefon: +4626648268
 E-post: Ingegerd.Gunvik.Gronbladh@hig.se
 Rum: 31:538

Christina Gustafsson, Professor, Emerita
 Avd: Avdelningen för utbildningsvetenskap
 Telefon:
 E-post: Christina.Gustafsson@hig.se
 Rum: 31:425

Björn Haglund, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för utbildningsvetenskap
 Telefon: +4626648119
 E-post: Bjorn.Haglund@hig.se
 Rum: 31:458

Monica Hallström, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för utbildningsvetenskap
 Telefon: +4626648735
 E-post: Monica.Hallstrom@hig.se
 Rum: 31:337

Annie Hammarberg, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för utbildningsvetenskap
 Telefon: +4626648203
 E-post: Annie.Hammarberg@hig.se
 Rum: 31:454

Jörgen Holmberg, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för utbildningsvetenskap
 Telefon: +4626645091
 E-post: Jorgen.Holmberg@hig.se
 Rum: 31:533

Anette Ivarsson, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för utbildningsvetenskap
 Telefon: +4626645083
 E-post: Anette.Ivarsson@hig.se
 Rum: 31:211

Urban-Andreas Johansson, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för utbildningsvetenskap
 Telefon:
 E-post: Urban-Andreas.Johansson@hig.se
 Rum: 31:333

Malin Jonsson, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för utbildningsvetenskap
 Telefon: +4626648150
 E-post: malin.jonsson@hig.se
 Rum: 31:224

Liya Kalinnikova, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för utbildningsvetenskap
 Telefon: +4626648761
 E-post: Liya.Kalinnikova@hig.se
 Rum: 31:226

Kia Kimhag Sundberg, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för utbildningsvetenskap
 Telefon: +4626648643
 E-post: Kia.Kimhag@hig.se
 Rum: 31:335

Paula Larsson, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för utbildningsvetenskap
 Telefon: +4626648934
 E-post: Paula.Larsson@hig.se
 Rum: 31:547

Sara Levander, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för utbildningsvetenskap
 Telefon: +4626648674
 E-post: Sara.Levander@hig.se
 Rum: 31:448

Johan Liljestrand, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för utbildningsvetenskap
 Telefon: +4626648451
 E-post: Johan.Liljestrand@hig.se
 Rum: 31:536

Lotta Lindberg, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för utbildningsvetenskap
 Telefon: +4626648461
 E-post: Lotta.Lindberg@hig.se
 Rum: 31:333

Yvonne Lindh, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för utbildningsvetenskap
 Telefon: +4626648749
 E-post: Yvonne.Lindh@hig.se
 Rum: 31:413

Lena O Magnusson, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för utbildningsvetenskap
 Telefon: +4626648446
 E-post: Lena.O.Magnusson@hig.se
 Rum: 31:338

Davoud Masoumi, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för utbildningsvetenskap
 Telefon: +4626648796
 E-post: Davoud.Masoumi@hig.se
 Rum: 31:461

Eva Mattsson, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för utbildningsvetenskap
 Telefon: +4626645005
 E-post: eva.mattsson@hig.se
 Rum: 31:404

Anniken Melbye, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för utbildningsvetenskap
 Telefon: +4626648306
 E-post: anniken.melbye@hig.se
 Rum:

Tatiana Mikhaylova, Doktorand
 Avd: Avdelningen för utbildningsvetenskap
 Telefon: +4626645042
 E-post: Tatiana.Mikhaylova@hig.se
 Rum: 31:604c

Kristina Mårtensson, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för utbildningsvetenskap
 Telefon: +4626648436
 E-post: Kristina.Martensson@hig.se
 Rum: 31:327

Wenche Mörck Riekki, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för utbildningsvetenskap
 Telefon: +4626648622
 E-post: Wenche.Morck.Riekki@hig.se
 Rum: 31:227

Sara Mörtsell, Doktorand
 Avd: Avdelningen för utbildningsvetenskap
 Telefon: +4626648574
 E-post: Sara.Mortsell@hig.se
 Rum: 31:611a

Amelie Nebes, Doktorand
 Avd: Avdelningen för utbildningsvetenskap
 Telefon: +4626645018
 E-post: amelie.nebes@hig.se
 Rum: 31:611b

Petra Nord, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för utbildningsvetenskap
 Telefon: +4626648698
 E-post: Petra.Nord@hig.se
 Rum: 31:324

Ingrid Nordqvist, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för utbildningsvetenskap
 Telefon: +4626648609
 E-post: Ingrid.Nordqvist@hig.se
 Rum: 31:427

Tonje Nymoen, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för utbildningsvetenskap
 Telefon: +4626645002
 E-post: tonje.nymoen@hig.se
 Rum: 31:318

Charlotte Pennerdal, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för utbildningsvetenskap
 Telefon: +4626648231
 E-post: charlotte.pennerdal@hig.se
 Rum: 31:327

Daniel Pettersson, Professor
 Avd: Avdelningen för utbildningsvetenskap
 Telefon: +4626648158
 E-post: Daniel.Pettersson@hig.se
 Rum: 31:425

Konstantinos Prodromou Dahlqvist, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för utbildningsvetenskap
 Telefon: +4626648534
 E-post: konstantinos.dahlqvist@hig.se
 Rum: 31:324

Johannes Ramö Streith, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för utbildningsvetenskap
 Telefon: +4626648147
 E-post: Johannes.Ramo.Streith@hig.se
 Rum: 31:324

Charlotta Rönn, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för utbildningsvetenskap
 Telefon: +4626648707
 E-post: charlotta.ronn@hig.se
 Rum: 31:604d

Britt-Marie Sandin Andersson, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för utbildningsvetenskap
 Telefon: +4626648809
 E-post: Britt-Marie.S.Andersson@hig.se
 Rum: 31:449

Caroline Snäckerström Sims, Doktorand
 Avd: Avdelningen för utbildningsvetenskap
 Telefon: +4626648138
 E-post: Caroline.Sims@hig.se
 Rum: 31:213

Bengt Söderhäll, Arvodist
 Avd: Avdelningen för utbildningsvetenskap
 Telefon:
 E-post: Bengt.Soderhall@hig.se
 Rum: 31:537

Elisabeth Taube, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för utbildningsvetenskap
 Telefon: +4626648182
 E-post: elisabeth.taube@hig.se
 Rum: 31:229

Catarina Wahlgren, Doktorand
 Avd: Avdelningen för utbildningsvetenskap
 Telefon: +4626645014
 E-post: Catarina.Wahlgren@hig.se
 Rum: 31:535

Kristina Walldén Hillström, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för utbildningsvetenskap
 Telefon: +4626648554
 E-post: Kristina.W.Hillstrom@hig.se
 Rum: 31:336

Claes Westelius, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för utbildningsvetenskap
 Telefon: +4626648452
 E-post: Claes.Westelius@hig.se
 Rum: 31:318

Anna Wistrand, Doktorand
 Avd: Avdelningen för utbildningsvetenskap
 Telefon: +4626645041
 E-post: Anna.Wistrand@hig.se
 Rum: 31:604b

Torbjörn Wågstrand, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för utbildningsvetenskap
 Telefon: +4626648154
 E-post: torbjorn.wagstrand@hig.se
 Rum: 31:537

Therese Östlin, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för utbildningsvetenskap
 Telefon: +4626648610
 E-post: therese.ostlin@hig.se
 Rum: 31:337
Kontakt

Avdelningschef
Annika Elm, universitetslektor
Telefon: 026-64 86 90
Mobil: 072-007 20 91
E-post: annika.elm@hig.se

Vid frågor om kurs- och programadministration: studentsupport@hig.se

Vid frågor om studier inom lärarprogrammen: lararutbildning@hig.se

Publicerad av: Catarina Carlsson Sidansvarig: Camilla Niss Sidan uppdaterades: 2022-03-09
Högskolan i Gävle
www.hig.se
Box 801 76 GÄVLE
026-64 85 00 (växel)