Lokala samordnare för VFU inom regionen, RucX

Kontaktuppgifter

Bollnäs kommun
Förskola - grundskola
Johan Lennartsson
johan.lennartsson@bollnas.se
0278-251 45
 
Gävle kommun
Förskola
Inger Mohlén

inger.mohlen@gavle.se
026-17 92 02

Grundskola - gymnasium
Monica Wallman
monica.wallman@gavle.se
026-17 93 82

Peter Svedberg (övergripande VFU-frågor)
peter.svedberg@gavle.se

Komvux
Annica Palm
annica.palm@gavle.se
079 - 072 94 56

Hofors kommun
Förskola-grundskola- vuxenutbildning
Stefan Andersson
stefan.andersson@hofors.se
0290-29 000 (växel)

Hudiksvalls kommun
Förskola - grundskola - gymnasium
Caroline Hellström Ahlbaum
caroline.hellstrom-ahlbaum@hudiksvall.se
0650-55 60 53

Hälsinglands utbildningsförbund
Gymnasium och vuxenutbildning i Bollnäs och Söderhamn
May-Britt Loewe
may-britt.loewe@hufb.se
010-454 10 81

Ljusdals kommun
Förskola - grundskola - gymnasium
Marie Rimmenhorn
marie.rimmenhorn@ljusdal.se
0651-182 04

Nordanstigs kommun
Förskola - grundskola
Eva Klang
eva.klang@nordanstig.se
0652-360 00 (växel)

Ockelbo kommun
Förskola - grundskola
Anette Johansson
anette.johansson@ockelbo.se
0297-553 38
070-683 68 97

Sylvia Bergroth
sylvia.bergroth@ockelbo.se
 
Ovanåkers kommun
Förskola - grundskola - gymnasium
Cecilia Kronberg
cecilia.kronberg@ovanaker.se
0271-570 12

Sandvikens kommun
Förskola
Katarina Bergström
katarina.a.bergstrom@edu.sandviken.se
026-24 18 91

Ann-Katrin Israelsson (tjänstledig)

Grundskola - gymnasium
Marie Wesik
marie.vesik@edu.sandviken.se
026-24 12 09


Söderhamns kommun
Förskola- Grundskola
Anna Söderqvist
anna.soderqvist@soderhamn.se
0270-756 18

Älvkarleby kommun
Förskola - Grundskola
Madeleine Avermo
madeleine.avermo@alvkarleby.se
026-830 69


Publicerad av: Ewa Andersson Sidansvarig: Ann Gerhartz Sidan uppdaterades: 2020-10-15
Högskolan i Gävle
www.hig.se
Box 801 76 GÄVLE
026-64 85 00 (växel)