Avdelningen för kommunikation

Kommunikationsavdelningen ansvarar för marknadsföring gentemot prioriterade målgrupper (anställda, studenter, näringsliv och offentlig sektor, media och det omgivande samhället i regionen) genom intern och extern kommunikation.

Målet med kommunikationen är att stärka förtroendet, så att Högskolan i Gävle ska vara ett erkänt och attraktivt lärosäte som

  • Studenter väljer för sina studier
  • Näringsliv och samhälle samarbetar med för sin forskning och utveckling
  • Lockar kompetenta medarbetare

Kommunikationen utgår från fyra ledord: tillförlitlighet, öppenhet, fördomsfrihet och dialog.

Avdelningens verksamheter

Avdelningen består av:

Grafisk formgivning och produktion

Grafisk formgivning och produktion

Henrik Gustafsson
E-post: henrik.gustafsson@hig.se

Internationalisering

Internationalisering

Malin Hillman
EU-kordinator
Telefon 026 64 87 24
E-post: malin.hillman@hig.se

Therese Florentin
Internationell kordinator
Telefon: 026 64 89 08
E-post: therese.florentin@hig.se

Nyhetsgrupp

Nyhetsgrupp

Anna Sällberg
Redaktör
Telefon: 026-64 84 41, 070-410 63 78
E-post: anna.sallberg@hig.se

Douglas Öhrbom
Redaktör
Telefon: 026-64 85 09, 073-273 36 56
E-post: douglas.ohrbom@hig.se

Marie Hägg
Kommunikatör
Telefon: 073-485 73 47
E-post: marie.hagg@hig.se

Stina Lilja
Strategisk kommunikatör
E-post: stina.lilja@hig.se
Telefon: 073 - 915 05 50

Marknadsföring, studentrekrytering och event

Marknadsföring, studentrekrytering och event

Johanna Esplund
Kommunikatör
Telefon: 026-64 87 16
E-post: johanna.esplund@hig.se

Maria Åstrand Swenneke
Kommunikatör
Telefon: 026-64 85 35, 070-625 09 08
E-post: Maria.Astrand_Swenneke@hig.se

Patrice Laredius
Kommunikatör
Telefon: 026-64 81 41, 073-654 87 48
E-post: patrice.laredius@hig.se

Samverkan

Samverkan

Joakim Helmbrant
Samverkansansvarig
Telefon: 026 64 89 05
Mobil: 070-377 89 05
E-post: joakim.helmbrant@hig.se

Anna Jansson Åkerson
Samverkansansvarig Akademin för hälsa och arbetsliv
Telefon: 026 64 87 90
Mobil: 070-531 87 90
E-post: anna.jansson@hig.se

Anna Näsman
Samverkansansvarig Akademin för teknik och miljö
Telefon: 026 64 89 88
Mobil: 070-338 84 91
E-post: anna.nasman@hig.se

Catarina Carlsson
Samverkansansvarig Akademin för utbildning och ekonomi
Mobil: 070-751 97 73
E-post: catarina.carlsson@hig.se

Webbgrupp

Webbgrupp

Camilla Haglund

Kommunikatör
Telefon: 0703-38 38 03
E-post: Camilla.Haglund@hig.se

Veronica Liljeroth
Webbmaster
Telefon: 026-64 86 34
E-post: veronica.liljeroth@hig.se

Zara Lindahl
Central Webbredaktör
Telefon: 026-64 85 03
E-post: zara.lindahl@hig.se

Kontakt

Kontakt

Tommy Löfgren, avdelningschef
E-post: Tommy.Lofgren@hig.se
Telefon: 026 - 64 89 42

Stina Lilja, strategisk kommunikatör
E-post: stina.lilja@hig.se
Telefon: 073 - 915 05 50

Publicerad av: Zara Lindahl Sidansvarig: Tommy Löfgren Sidan uppdaterades: 2019-07-03
Högskolan i Gävle
www.hig.se
Box 801 76 GÄVLE
026-64 85 00 (växel)