Avdelningen för kommunikation

Kommunikationsavdelningen ansvarar för marknadsföring gentemot prioriterade målgrupper (anställda, studenter, näringsliv och offentlig sektor, media och det omgivande samhället i regionen) genom intern och extern kommunikation.

Kommunikationen utgår från fyra ledord; tillförlitlighet, öppenhet, fördomsfrihet och dialog.

Målet med kommunikationen är att stärka förtroendet, så att Högskolan i Gävle ska vara ett erkänt och attraktivt lärosäte som

  • Studenter väljer för sina studier
  • Näringsliv och samhälle samarbetar med för sin forskning och utveckling
  • Lockar kompetenta medarbetare

Kontakt

Tommy Löfgren, avdelningschef
E-post: Tommy.Lofgren@hig.se
Telefon: 026 - 64 89 42

Avdelningen inrättades 1 mars 2017. På engelska benämns avdelningen "Division of Communication".

Avdelningens verksamheter

Avdelningen består av:

Grafisk formgivning och produktion

Lisa Grelsson Wiik
Grafisk formgivare
Telefon: 026-64 85 38
E-post: Lisa.G.Wiik@hig.se,

Nyhetsgrupp

Anna Sällberg
Redaktör
Telefon: 026-64 84 41070-410 63 78
E-post: anna.sallberg@hig.se

Douglas Öhrbom
Redaktör
Telefon: 026-64 85 09, 073-273 36 56
E-post: dom@hig.se

Marie Hägg
Kommunikatör
Telefon: 073-485 73 47
E-post: marie.hagg@hig.se

Marknadsföring, studentrekrytering och event

Johanna Esplund
Kommunikatör
Telefon: 026-64 87 16
E-post: johanna.esplund@hig.se

Maria Åstrand Swenneke
Kommunikatör
Telefon: 026-64 85 35, 070-625 09 08
E-post: Maria.Astrand_Swenneke@hig.se

Patrice Laredius
Kommunikatör
Telefon: 026-64 81 41, 073-654 87 48
E-post: patrice.laredius@hig.se

Webbgrupp

Andreas Karlström
Kommunikationsstrateg inriktning webb
Telefon: 073-642 88 46
E-post: andreas.karlstrom@hig.se

Anna Jernberg
Webbredaktör
Telefon: 070-787 22 95
E-post: anna.jernberg@hig.se

Camilla Haglund, tjänstledig
Kommunikatör
Telefon: 0703-38 38 03
E-post: Camilla.Haglund@hig.se

Veronica Liljeroth
Webbmaster
Telefon: 026-64 86 34
E-post: veronica.liljeroth@hig.se

Zara Lindahl
Webbredaktör
Telefon: 026-64 85 03
E-post: zara.lindahl@hig.se

Publicerad av: Anna Jernberg Sidansvarig: Maivor Hallén Sidan uppdaterades: 2018-08-21
Högskolan i Gävle
www.hig.se
Box 801 76 GÄVLE
026-64 85 00 (växel)