Regionens högskolenoder

Syftet med nodsystemet är att underlätta regional samverkan. I länets kommuner samt Älvkarleby finns därför högskolenoder — personer som har en tätare kontakt med Högskolan. 

Att vara nod innebär bland annat att agera som en länk mellan sin kommun och näringslivet gentemot Högskolan och vår verksamhet. Noderna i sin tur har värdefull kunskap om sin del av länet, som kan vara till hjälp för lärare och forskare som önskar kontakt med omgivande organisationer och företag.

Bollnäs kommun
Jens Olofsson
jens.olofsson@bollnas.se                                                                              070-190 96 55

Gävle kommun
Owe Bäcker
owe.backer@gavle.se
026-17 82 79
070-414 12 10

Hofors kommun
Kjell Johansson
kjell.johansson@hofors.se
0290-77 18 02
070-560 75 31

Hudiksvalls kommun
Veronica Fjäll/ Olle Persoon
veronica.fjall@hna.se
0650-55 66 31
070-203 31 99

Ljusdal kommun
Ej tillsatt.

Nordanstigs kommun
Gunilla Svensson
gunilla.svensson@nordanstig.se                                                                  0652-360 00                                                                                                070-602 75 16

Ockelbo kommun
Mimmi Ekström 
mimmi.ekstrom@ockelbo.se
029755404                                                                                                               070 - 160 41 04

Ovanåkers kommun
Lars Follstedt
lars.follstedt@ovanaker.se
0271-570 90
070-697 56 98

Sandvikens kommun
Elisabeth Hansson
elisabeth.hansson@sandviken.se
026-24 12 79
070-302 12 79

Söderhamns kommun
Ann-Sofie Gustafsson
ann-sofie.gustafsson@soderhamn.se
0270-756 32
070-226 62 12

Älvkarleby kommun
Karin Vybiral
karin.vybiral@alvkarleby.se
026-831 64
070-574 72 25

Publicerad av: Zara Lindahl Sidansvarig: Maivor Hallén Sidan uppdaterades: 2015-02-02
Högskolan i Gävle
www.hig.se
Box 801 76 GÄVLE
026-64 85 00 (växel)