30
SEP 2025
kl. 17.30-19.00
After Work med forskare om: behövs mer el?
Välkommen till ett spännande samtal under temat: behövs mer el? I så fall var, när och till vad, där du får möta forskarna i en informell och trivsam miljö samtidigt som du kan ta en fika eller något gott att äta.

Datum: Tisdag den 30 september
Tid: 17.30-19.00
Plats: Musikhuset Sjömanskyrkans restaurang i Gävle
Sverige står mitt i en omfattande energiomställning. Klimatmål, elektrifiering av industri och transporter, digitalisering: allt pekar på att elanvändningen kommer att öka kraftigt under de kommande decennierna. Men hittills syns inga tydliga tecken på den ökningen vilket kan väcka frågor om hur framtidens elbehov egentligen ser ut.
Hur mycket el behöver vi egentligen, och när? Vilka energislag ska vi satsa på? Regeringen har nyligen aviserat en utbyggnad av kärnkraften, inklusive små modulära reaktorer (SMR). Samtidigt lyfter många fram vindkraft, solenergi och lokal lagring som möjliga vägar mot ett hållbart och motståndskraftigt energisystem.
Hur ska vi bygga ett energisystem som är hållbart, stabilt och rättvist? Vad krävs för att säkra tillgången – och vilka avvägningar behöver göras? Hur påverkas hushåll, företag och klimatet av de beslut vi fattar i dag?
Välkommen på AW med forskare!
Fri entré. Ingen föranmälan behövs.
Medverkande
Karl Hillman, docent i miljövetenskap
Nicholas Etherden, universitetslektor i energisystem
Anders Lundell, strateg, Region Gävleborg
Samtalsledare: Henrik Harrysson

Karl Hillman

Nicholas Etherden
Arrangörer
%20HiG_original%20(1).png)

Tid och plats
30 sep 2025
17.30
Musikhuset Sjömanskyrkans restaurang i Gävle
Arrangeras av
Högskolan och ABF Gästrikland
Lägg till i min kalenderSidan uppdaterades 2025-09-29
