Miljonbelopp till Exploratory Learning Lab – satsning på AI-robot

Högskolan i Gävle har beviljats en miljon kronor för att stärka Exploratory Learning Lab och inspirera fler unga att välja tekniska utbildningar och yrken.

Dessutom finansierar Microsoft ett samarbete mellan Högskolan och Gävle kommun, som innefattar köp och programmering av en AI-robot.

Roboten Furhat (t.v.) och en skolelev som testar VR i Exploratory Learning Lab. Foto: Wikipedia och Högskolan i Gävle.

Roboten Furhat (t.v.) och en skolelev som testar VR i Exploratory Learning Lab. Foto: Wikipedia och Högskolan i Gävle.

Exploratory Learning Lab Länk till annan webbplats. är tänkt att vara en brygga för skolelever in till högre studier inom teknik. Labbet finns i källaren under biblioteket på Högskolan i Gävle och innehåller teknisk utrustning som exempelvis programmerbara legorobotar, VR-utrustning och spelkonsoler.

Nästa steg i labbprojektet består av två delar, som båda fått finansiering. Den första delen kallas Next level och ska bredda möjligheterna i labbet med hjälp av ny utrustning. Syftet är att erbjuda ungdomar nya sätt att lära sig om smarta hem och medieproduktion av ljud- och bild.

– Det här är en spännande satsning där vi kan inspirera unga till tekniska yrken genom kreativa och konstnärliga lärandeformer, säger Claes Westelius, projektledare vid Högskolan i Gävle.

Robotik och litteratur i samspel

Den andra delen av projektet är ett samarbete med Gävle kommun och omfattar en mekanisk AI-robot, som ska placeras vid Stadsbiblioteket i Agnes Kulturhus i Gävle. Där kommer roboten att kunna interagera med besökare, ge bokrekommendationer och svara på frågor. Roboten är en så kallad social robot av modellen Furhat och består av ett mekaniskt ”huvud” som kan prata. Den ska programmeras av forskare och studenter vid Högskolan.

– Vår ambition är att kombinera teknik och litteratur på ett sätt som engagerar och lär ut, framförallt för att locka unga. Roboten är tänkt som ett medel att väcka nyfikenhet för läsning och AI. Biblioteken har redan ett uppdrag att öka den digitala kunskapen hos våra invånare och vi är vana att ge digital handledning. Nu tar vi nästa steg och använder oss av AI för att nå ut till ännu fler, säger Sofia Nohrstedt, kulturchef i Gävle kommun.

Stor efterfrågan från skolor

Next Level-projektet är redan i gång, och i mars inleds utvecklingsarbetet med roboten.
Samtidigt öppnar Exploratory Learning Lab för fler samarbeten med skolor och andra intressenter.

– Vi ser en stor efterfrågan på våra aktiviteter, och intresset bara växer. Genom den här satsningen kan vi erbjuda ännu fler möjligheter för unga att utforska tekniska och konstnärliga världar, säger Claes Westelius.

Fakta

Om Exploratory Learning Lab
Labbet är en del av Högskolan i Gävles arbete med att inspirera unga till tekniska yrken genom lärande i kombination med konst och kreativitet. Projektet syftar till att erbjuda innovativa verktyg och möjligheter som främjar både kunskap och skaparglädje.
Läs mer om Exploratory Learning Lab här Länk till annan webbplats..

De nya projekten och finansiering
Next Level har en budget på en miljon kronor och finansieras med 500 000 kronor från Microsoft, 300 000 kronor från Ljungbergsfonden och 200 000 kronor från Högskolan. Projektet är en utveckling av Exploratory Learning Lab som ska inspirera unga till högre studier genom ökade möjligheter.

Projektet med roboten Furhat är ett samarbete mellan Högskolan i Gävle och Gävle kommun. Microsoft står för finansieringen som omfattar 450 000 kronor och som bland annat ska användas till att bekosta köpet av roboten.

Kontakt

Claes Westelius, projektledare Exploratory Learning Lab, Högskolan i Gävle
Tel: 073-460 72 08
E-post: claes.westelius@hig.se

Sofia Nohrstedt, kulturchef Gävle kommun
Tel: 076-111 23 65
E-post: sofia.nohrstedt@gavle.se

Anders Munck, pressansvarig vid Högskolan i Gävle
Tel: 070-794 65 23
E-post: anders.munck@hig.se

Sidan uppdaterades 2025-02-03