15 miljoner till forskning om framtidens flexibla arbetsliv
Hur kan företag organisera flexibelt arbete på ett sätt som gynnar både verksamheten och medarbetarna? Det ska forskare vid Högskolan i Gävle undersöka i ett projekt som beviljats 15,3 miljoner kronor från Tillväxtverket och Region Gävleborg.

Sofie Pagard (koordinator), Marina Heiden (projektledare) och Camilla Zetterberg (koordinator). Foto: HiG.
Projektet Flexibel omställning för hållbar innovation II inleds i september och är en fortsättning på ett treårigt projekt som avslutas i augusti. Där studerade forskarna möjligheter och utmaningar kring flexibla arbetsformer i små och medelstora företag.
– Nu tar vi steget vidare till att följa förändringsarbetet och implementeringen av flexibelt arbete. Vi ska stötta företag som vill utveckla sina arbetsformer och samtidigt utvärdera vilka effekter förändringarna får för individen, arbetsgruppen och organisationen, säger Marina Heiden, professor i arbetshälsovetenskap vid Högskolan i Gävle och projektledare.
Balansen viktig
Forskarna vill undersöka hur företag kan arbeta flexibelt på ett sätt som är långsiktigt hållbart.
– Det finns sällan en perfekt lösning. Det handlar snarare om att hitta en balans där det blir tillräckligt bra för verksamheten, arbetsgruppen och individen samtidigt. Vad som fungerar kommer att se olika ut beroende på företagens verksamhet och organisationskultur, säger Marina Heiden.
Projektet ska följa hur företag inför flexibla arbetsformer och studera effekter på bland annat hälsa, produktivitet och innovationskapacitet.
– Flexibla arbetsformer kan göra det lättare att rekrytera och behålla kompetens. Det kan vara en vinst både för företaget och för medarbetarna. Men då gäller det att hitta lösningar som fungerar för båda parter.
En viktig lärdom från den första projektperioden är att förutsättningarna skiljer sig kraftigt mellan tjänstemannaarbete och produktionsnära verksamheter.
– Tjänstemän har ofta fler möjligheter att arbeta flexibelt. Eftersom förutsättningarna är så olika väljer vi nu att fokusera på tjänstemannaintensiva företag för att tydligare kunna studera vilka arbetssätt som ger effekt.
Regional samverkan i fokus
Projektet genomförs tillsammans med Sandbacka Science Park, Propell och företagsinkubatorn Movexum.
Utöver forskningen ska projektet också utveckla en modell för hur regionala aktörer kan samverka för att stödja företagens utveckling.
– Vi vill också ta tillvara de erfarenheter som byggts upp genom samarbetet mellan akademi, näringsliv och innovationsstödjande organisationer. Det finns ett värde i att hitta former för hur vi tillsammans kan stärka företagen i regionen, säger Marina Heiden.
Fakta om projektet
Flexibel omställning för hållbar innovation II är ett treårigt forsknings- och samverkansprojekt som pågår mellan den 1 september 2026 och den 30 september 2029. Projektet har beviljats 15,3 miljoner kronor i finansiering från Tillväxtverket och Region Gävleborg. Arbetet leds av Marina Heiden, professor i arbetshälsovetenskap vid Högskolan i Gävle, och genomförs i samverkan med Sandbacka Science Park, Propell/RISE och Movexum. Projektgruppen består av tio personer från Högskolan i Gävle och samverkansorganisationerna, och dessutom kommer två doktorander att rekryteras.
Sidan uppdaterades 2026-06-22
