Nio av tio fjärilar på flykt när klimatet förändras

Klimatförändringar och extremväder förändrar utbredningen av världens fjärilsfauna i snabb takt. Det visar den hittills största globala studien av dagfjärilar, där forskare analyserat över 6 000 dokumenterade förändringar hos 1 758 arter från 105 länder. Bakom studien står ett internationellt forskarlag där Nils Ryrholm, professor i biologi vid Högskolan i Gävle, medverkat.

Högnordisk pärlemorfjäril

Högnordisk pärlemorfjäril (Boloria polaris) är sannolikt utdöd i Sverige på grund av att det varmare klimatet har förändrat artens arktiska livsmiljöer så att arten inte längre kan överleva. FOTO: Nils Ryrholm/HiG

Studien, som publicerats i Nature Ecology & Evolution, visar att klimatförändringar leder till att dagfjärilar tvingas flytta för att överleva. Nio av tio av de arter som ingår i studien har förändrat sina utbredningsområden.

– Det här är den största studien någonsin av fjärilars utbredning. Dagfjärilar är en av de insektsgrupper vi känner bäst till och de fungerar därför som indikatorer för vad som även händer i många andra delar av naturen, säger Nils Ryrholm.

Många arter flyttar norrut

I takt med att klimatet blir varmare etablerar sig vissa arter längre norrut eller på högre höjder. Samtidigt krymper livsmiljöerna för andra arter.

– I Sverige ser vi nu arter vid polcirkeln som tidigare bara fanns betydligt längre söderut. Samtidigt försvinner arter från södra Italien, Spanien och Portugal på grund av bränder, torka och ökenspridning. För arter som är anpassade till nordliga livsmiljöer och bergsområden blir situationen svår när dessa habitat förändras. När det blir varmare även där har de ingenstans att där de kan leva bland annat på grund av att fjärilslarverna inte längre har något som de kan äta, säger Nils Ryrholm.

Forskarna betonar att klimatförändringarna inte är den enda orsaken. Förändrad markanvändning, avskogning, bekämpningsmedel och kvävenedfall samverkar och gör många arter mer sårbara.

– Vi människor använder allt större delar av planetens resurser, inklusive landskapet samtidigt som klimatet förändras. Många arter förlorar sina livsmiljöer samtidigt som de får svårare att sprida sig till nya områden, säger Nils Ryrholm.

Violett guldvinge

Violett guldvinge (Lycaena helle) missgynnas såväl av ett klimat som blivit för varmt i de södra delarna av dess svenska utbredningsområde som av ändrad markanvändning, båda dessa leder till att artens livsmiljöer föröds. FOTO: Nils Ryrholm/HiG

Fjärilar visar förändringar i naturen

Forskarna ser fjärilar som ett tidigt varningssystem för större förändringar i ekosystemen.

– Vi vet att andra insekter följer motsvarande mönster som fjärilarna, men vi har inte data och kunskap nog för att studera dem på samma sätt som dagfjärilar, säger Nils Ryrholm.

Studien visar också att extrema väderhändelser kan få stora konsekvenser på mycket kort tid.

– Torråret 2018 ledde till att ett par fjärilsarter dog ut i Sverige. Det är inte bara de långsiktiga klimatförändringarna som påverkar den biologiska mångfalden. En enda extrem sommar kan få mycket stora konsekvenser.

Behov av bättre övervakning

Forskarna har sammanställt vetenskapliga studier på 15 språk och kompletterat dem med expertbedömningar från 68 fjärilsforskare världen över. Trots det finns fortfarande stora kunskapsluckor, särskilt i tropiska områden där en stor del av världens insektsarter lever.

Kartfjäril,

Kartfjäril, vars larv lever på brännässlor, är en fjäril som har gynnats både av det varmare klimatet och av människoskapat kvävenedfall och gödsling. Fjärilen etablerade sig i Sverige först under 1980-talet och är nu bofast och vanlig i stora delar av landet. FOTO: Nils Ryrholm/HiG

Fakta om studien

Studien omfattar 6 182 dokumenterade förändringar i dagfjärilars utbredning hos 1 758 arter från 105 länder (studien omfattar ungefär en tiondel av jordens arter av dagfjärilar). Materialet bygger på 565 vetenskapliga studier, forskning på 15 språk och expertbedömningar från 68 fjärilsforskare. Studien publicerades i Nature Ecology & Evolution och är den hittills mest omfattande globala kartläggningen av hur klimatförändringar påverkar fjärilars utbredning. Förutom Nils Ryrholm, medverkade forskarna Lars Pettersson, Lunds universitet och Markus Franzén, Linköpings universitet, från Sverige.

Läs hela studien Länk till annan webbplats.

Kontakt

Nils Ryrholm, professor i biologi
Tel: 070-546 06 66
E-post: nils.ryrholm@hig.se

Anders Munck, pressansvarig
Tel: 070-794 65 23
E-post: anders.munck@hig.se

Sidan uppdaterades 2026-08-18