12

NOV 2026

kl. 12.15-12.45

Föreläsning: Generativ AI i studierna – vad behöver du tänka på?

Generativ AI, till exempel chatbottar, kan vara ett kraftfullt stöd i studierna, men det väcker också frågor om det egna tänkandet, omdömet och lärandet. Du får konkreta exempel på möjligheter, risker och vad du som student behöver tänka på.

Föreläsningen ger dig stöd i att reflektera över hur generativ AI kan användas på ett genomtänkt och ansvarsfullt sätt i studierna. Vilseledande användning av AI kan i vissa fall bedömas som fusk och leda till en disciplinanmälan.

Datum: 12 november 2026
Tid: 12.15–12.45
Plats: Digitalt via Zoom
Föreläsare: Martin Salzmann-Erikson, pedagogisk utvecklingskonsult med specialisering mot AI på Högskolan i Gävle

Alltid på en torsdag

Alltid på en torsdag är en serie studiestödjande föreläsningar digitalt via Zoom. Föreläsningarna är på torsdagar mellan 12.15–12.45.

Tid och plats

12 nov 2026

12.15

Zoom

Arrangeras av

Högskolepedagogiskt centrum

Lägg till i min kalender

Kontakt

Martin Salzmann-Erikson, profilbild

Martin Salzmann-Erikson

Pedagogisk utvecklingskonsult med specialisering mot AI

Sidan uppdaterades 2026-06-23