David undersöker ätstörningar bland äldre och hur ensamhet påverkar hälsan

Nyfikenheten att kunna jämföra olika kulturer och hur vi jobbar i olika länder gjorde att David Conde-Caballero tog chansen att åka till Högskolan i Gävle för att fördjupa sin forskning. Fyra månader i Gävle har lärt honom om skillnader mellan våra länder, vilket han hoppas kunna ha nytta av sitt arbete i Spanien.

David Conde-Caballero. Foto: Anna Sällberg

Vid universitetet i Extremadura i Spanien ingår David Conde-Caballero i en forskningsgrupp inriktad på samhälle, kultur och hälsa. Nu har han arbetat fyra månader vid Högskolan i Gävle genom en mix av samarbeten inom EU GREEN och med medel från the Ministry of Science, Innovation and Universities of the Government i Spanien.

Utbytet har också skett genom ett samarbete inom projektet Loneliness, Nutrition and Quality of Life: Interdisciplinary Approaches from Sociocultural Perspectives on Aging.

– Jag tycker att det är intressant att kunna jämföra hur vi arbetar med olika frågor i mitt hemland med hur ni arbetar i de nordiska länderna. Det finns stora skillnader och det känns viktigt att förstå hur man kan möta de utmaningar som finns, säger han.

Vill jämföra system kring äldreboenden

Konkret kikar han närmare på två olika spår: ensamhet och hur det påverkar hälsan, samt ätstörningar bland personer som bor på äldreboenden. Syftet är att jämföra hur systemen kring äldreboenden fungerar i Spanien och Sverige.

– Jag vill förstå människors relation till mat och vilka aspekter som finns kopplade till ätande. Olika länders kulturer är en aspekt. Sedan kopplas ätstörningar ofta till unga kvinnor, men statistik visar att det förekommer bland äldre också, säger David.

Han har arbetat med informationen som samlats in från olika fokusgrupper och analyserar nu materialet. Informationen har samlats in i Sverige, Spanien och med hjälp av kollegor från EU GREEN-partnern Atlantic Technological University (ATU) i Irland.

– Ofta tänker personal på äldreboenden att problem med ätande kan ha koppling till demens eller andra underliggande sjukdomar hos äldre. Men äldre personer kan ha ätstörningar också, men på ett annat sätt. Det finns en stor kunskapslucka inom området.

Här finns en annan typ av teknologi

Under sin tid i Gävle har han även besökt äldreboenden och studerat närmare hur allting fungerar här. Han är särskilt intresserad av ”the nordic model” som han berättar mer om:

– I Sverige finns en idé att det ska likna hemmet så mycket som möjligt för dem som bor på ett äldreboende. I Spanien är det tvärtom, där är det väldigt likt ett sjukhus i stället. I Sverige har de boende kök, de kan laga mat och det är mer inrett som ett hem, vilket skulle vara helt omöjligt i Spanien. Här hos er finns också en annan typ av teknologi, till exempel att personalen kan öppna dörren med en app. Vi har olika befolkning och olika ekonomi och det är intressant att studera skillnaderna.

Studerar hur ensamhet påverkar matvanor

Det andra forskningsspåret handlar om ensamhet.

– Jag studerar hur ensamhet kan påverka hälsan, särskilt hur ensamhet kan påverka beteenden, till exempel matvanor. Här handlar det också om att definiera vad ensamhet innebär. Ofta säger vi att en person är ensam om personen bor själv. Men en person behöver inte känna sig ensam bara för att man bor själv.

Nu håller David på att avsluta sitt arbete här vid Högskolan i Gävle. Under torsdagen har han besök av flera kollegor från Extremadura för en workshop hos oss. David har fyra vetenskapliga artiklar han jobbar med och han hoppas på fortsatt samarbete med Högskolan i Gävle.

"Vi får visa varandra hur vi jobbar"

EU GREEN-alliansen kommer att finansiera två pilotprojekt som involverar universitetet i Extremadura och Högskolan i Gävle, tillsammans med andra. David är säker på att han kommer att återvända till Gävle.

– Det här är bara början. Alla har varit så hjälpsamma här. EU GREEN ger oss möjlighet att öka mobiliteten för både studenter och personal. Vi får chansen att visa varandra hur vi jobbar. Nu behöver jag åka hem till Spanien innan det blir ännu mer vinter och kallare här, säger han med ett skratt.

Text: Anna Sällberg

Sidan uppdaterades 2025-11-20