Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad

Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad består av tre enheter samt en utbildningsmiljö.

  • Besluts-, risk- och policyanalys
  • Datavetenskap
  • Samhällsbyggnad

Utbildningsmiljö

  • Geospatial informationsvetenskap

Besluts-, risk- och policyanalys

Ulla Ahonen-Jonnarth, profilbild

Ulla Ahonen-Jonnarth

Universitetslektor i besluts-, risk- och policyanalys


Ulla Ahonen-Jonnarth, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648979
 E-post: Ulla.Ahonen-Jonnarth@hig.se
 Rum: 99:614a

Hanna Andersson, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648243
 E-post: Hanna.Andersson@hig.se
 Rum: 99:614b

Stig Blomskog
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon:
 E-post: Stig.Blomskog@hig.se
 Rum:

Åsa Katarina Elmqvist
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon:
 E-post: Asa.Katarina.Elmqvist@hig.se
 Rum:

Emilia Forslin, Universitetsadjunkt
 Avd: Datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648799
 E-post: emilia.forslin@hig.se
 Rum: 99:533

Xin He, Doktorand
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648618
 E-post: xin.he@hig.se
 Rum: 99:512

Anders Hermansson, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648781
 E-post: Anders.Hermansson@hig.se
 Rum: 99:644

Magnus Hjelmblom, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648648
 E-post: Magnus.Hjelmblom@hig.se
 Rum: 99:647

Kristina Julin Nyquist
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon:
 E-post: Kristina.Julin.Nyquist@hig.se
 Rum:

Jan Odelstad, Professor, Senior
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon:
 E-post: Jan.Odelstad@hig.se
 Rum: 99:614a

Kim Solin, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648254
 E-post: kim.solin@hig.se
 Rum: 99:636

Datavetenskap

Hanna Holmgren, profilbild

Hanna Holmgren

Universitetslektor i datavetenskap


Mohammad Aslani, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648566
 E-post: Mohammad.Aslani@hig.se
 Rum: 99:636

Fredrik Bökman, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648283
 E-post: Fredrik.Bokman@hig.se
 Rum: 99:645b

Niklas Folkegård, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648504
 E-post: Niklas.Folkegard@hig.se
 Rum:

Hanna Holmgren, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648886
 E-post: Hanna.Holmgren@hig.se
 Rum: 99:532

Niklas Humble, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648460
 E-post: niklas.humble@hig.se
 Rum: 99:614b

Anders Jackson, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648764
 E-post: Anders.Jackson@hig.se
 Rum: 99:533

Peter Jenke, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648131
 E-post: Peter.Jenke@hig.se
 Rum: 99:614b

Goran Milutinovic, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648766
 E-post: Goran.Milutinovic@hig.se
 Rum: 99:645a

Hugo Quisbert, Universitetsadjunkt
 Avd: Datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648789
 E-post: hugo.quisbert@hig.se
 Rum: 99:534

Hjörtur Scheving
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon:
 E-post: Hjortur.Scheving@hig.se
 Rum:

Stefan Seipel, Professor
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648563
 E-post: Stefan.Seipel@hig.se
 Rum: 99:529

Tommi Syri, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon:
 E-post: Tommi.Syri@hig.se
 Rum:

Atique Ullah, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648762
 E-post: atique.ullah@hig.se
 Rum: 99:531

Åke Wallin, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648765
 E-post: Ake.Wallin@hig.se
 Rum: 99:528

Julia Åhlen, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648415
 E-post: Julia.Ahlen@hig.se
 Rum: 99:527

Ann-Sofie Östberg, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648878
 E-post: ann-sofie.ostberg@hig.se
 Rum: 99:530

Geospatial informationsvetenskap

Stefan Seipel, professor, profilbild

Stefan Seipel, professor

Geospatial informationsvetenskap

Samhällsbyggnad

Anders Brandt

Docent i geospatial informationsvetenskap

Jonas Ågren, profilbild

Jonas Ågren

Universitetslektor i lantmäteriteknik


Anders Alfredsson, Doktorand
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648486
 E-post: anders.alfredsson@hig.se
 Rum: 92:312

Mohammad Bagherbandi, Professor
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648419
 E-post: Mohammad.Bagherbandi@hig.se
 Rum: 11:213

Marianne Berg, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648114
 E-post: Marianne.Berg@hig.se
 Rum: 11:234

Anders Brandt, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648418
 E-post: Anders.Brandt@hig.se
 Rum: 11:236

Kuhelee Chandel, Doktorand
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648943
 E-post: Kuhelee.Chandel@hig.se
 Rum: 99:632

Jan Dalheimer
 Avd:
 Telefon:
 E-post: Jan.Dalheimer@hig.se
 Rum:

Chris de Rijke, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648457
 E-post: chris.de.rijke@hig.se
 Rum: 11:334

Esmeralda Frihammar
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon:
 E-post: Esmeralda.Frihammar@hig.se
 Rum:

Oleg Ianishevskii, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648627
 E-post: oleg.ianishevskii@hig.se
 Rum: 11:232

Asifa Iqbal, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648113
 E-post: Asifa.Iqbal@hig.se
 Rum: 11:333

Bin Jiang, Professor
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648901
 E-post: Bin.Jiang@hig.se
 Rum: 11:232

Linnéa Jonsson, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648216
 E-post: linnea.jonsson@hig.se
 Rum: 11:235

Torsten Jonsson, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648635
 E-post: Torsten.Jonsson@hig.se
 Rum: 11:335

Janne Margrethe Karlsson, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648493
 E-post: Janne.Margrethe.Karlsson@hig.se
 Rum: 11:331

Nancy Joy Lim, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648518
 E-post: NancyJoy.Lim@hig.se
 Rum: 11:233

Lei Ma, Doktorand
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648150
 E-post: lei.ma@hig.se
 Rum: 11:603b

Faramarz Nilfouroushan, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626645031
 E-post: Faramarz.Nilfouroushan@hig.se
 Rum: 11:209

Jakob Nobuoka
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648453
 E-post: jakob.nobuoka@hig.se
 Rum: 11:435

Petra Norlund, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648538
 E-post: Petra.Norlund@hig.se
 Rum: 11:335

Jesper Paasch, Professor
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648291
 E-post: Jesper.Paasch@hig.se
 Rum: 11:210

Jonas Pettersson, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648540
 E-post: Jonas.Pettersson@hig.se
 Rum: 11:210

Zheng Ren, Doktorand
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648633
 E-post: Zheng.Ren@hig.se
 Rum: 11:512

Eva Sahlin, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648701
 E-post: Eva.Sahlin@hig.se
 Rum: 11:336

Simon Skytt Dempwolf, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648581
 E-post: Simon.Skytt.Dempwolf@hig.se
 Rum: 11:235

Fredrik Zetterquist, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648205
 E-post: Fredrik.Zetterquist@hig.se
 Rum: 11:211

Jonas Ågren, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648411
 E-post: Jonas.Agren@hig.se
 Rum: 11:212

Ulrika Ågren, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648906
 E-post: Ulrika.Agren@hig.se
 Rum: 11:231

Avdelningschef

Jonas Boustedt, universitetslektor datavetenskap, profilbild

Jonas Boustedt, universitetslektor datavetenskap

Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad

Akademisekreterare

Camilla Nordin, profilbild

Camilla Nordin

Akademin för teknik och miljö

Sidan uppdaterades 2024-04-24