Avdelningen för humaniora

Avdelningen för humaniora består av fem ämnen:

  • Engelska
  • Genusvetenskap
  • Medie- och kommunikationsvetenskap
  • Religionsvetenskap
  • Svenska språket

Engelska

Henrik Kaatari, universitetslektor

Avdelningen för humaniora


Iulian Cananau, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för Humaniora
 Telefon: +4626648651
 E-post: iulian.cananau@hig.se
 Rum: 31:420

Andrew Cooper
 Avd: Avdelningen för humaniora
 Telefon:
 E-post: Andrew.Cooper@hig.se
 Rum:

Susanne Greés, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för Humaniora
 Telefon: +4626648598
 E-post: Susanne.Grees@hig.se
 Rum: 31:417

Lisa Johansson, Adjunkt
 Avd: Avdelningen för Humaniora
 Telefon: +4626648833
 E-post: Lisa.Johansson@hig.se
 Rum: 31:465

Henrik Kaatari, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för humaniora
 Telefon:
 E-post: Henrik.Kaatari@hig.se
 Rum: 31:460

Britta Larson Bergstedt, Universitetsadjunkt
 Avd: Humaniora
 Telefon: +4626648909
 E-post: britta.bergstedt@hig.se
 Rum: 31:403

Marko Modiano, Professor
 Avd: Avdelningen för Humaniora
 Telefon: +4626648702
 E-post: Marko.Modiano@hig.se
 Rum: 31:465

Jessika Nilsson, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för Humaniora
 Telefon: +4626648292
 E-post: Jessika.V.Nilsson@hig.se
 Rum: 31:212

Caroline Snäckerström Sims, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för utbildningsvetenskap
 Telefon: +4626648138
 E-post: Caroline.Sims@hig.se
 Rum: 31:213

Fredrik Svensson, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för humaniora
 Telefon: +4626648681
 E-post: fredrik.svensson@hig.se
 Rum: 31:465

Kavita Thomas, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för Humaniora
 Telefon: +4626648432
 E-post: Kavita.Thomas@hig.se
 Rum: 31:465

Genusvetenskap

Sarah Ljungquist, universitetslektor

Avdelningen för humaniora

Medie- och kommunikationsvetenskap

Per Israelsson, universitetslektor

Avdelningen för humaniora


Gabor Bora, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för Humaniora
 Telefon: +4626648227
 E-post: Gabor.Bora@hig.se
 Rum: 31:315

Anna Edin, Professor
 Avd: Avdelningen för Humaniora
 Telefon: +4626645094
 E-post: Anna.Edin@hig.se
 Rum: 31:315

Per Israelson, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för humaniora
 Telefon: +4626648682
 E-post: per.israelson@hig.se
 Rum: 31:314

Robert Mansson, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för humaniora
 Telefon:
 E-post: Robert.Mansson@hig.se
 Rum: 31:315

Mathias Sylwan, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för humaniora
 Telefon:
 E-post: Mathias.Sylwan@hig.se
 Rum: 31:313

Per Vesterlund, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för Humaniora
 Telefon: +4626648607
 E-post: Per.Vesterlund@hig.se
 Rum: 31:314

Religionsvetenskap

Olov Dahlin, universitetslektor

Avdelningen för humaniora


Olov Dahlin, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för Humaniora
 Telefon: +4626648773
 E-post: Olov.Dahlin@hig.se
 Rum: 31:517

Mattias Dahlkvist, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för humaniora
 Telefon:
 E-post: Mattias.Dahlkvist@hig.se
 Rum:

Sara Duppils, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för Humaniora
 Telefon: +4626648571
 E-post: Sara.Duppils@hig.se
 Rum: 31:515

Ann-Kristin Eriksson, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för Humaniora
 Telefon: +4626648425
 E-post: Ann-Kristin.Eriksson@hig.se
 Rum: 31:505

Fredrik Jahnke
 Avd: Avdelningen för humaniora
 Telefon: +4626648728
 E-post: fredrik.jahnke@hig.se
 Rum: 31:505

Francis Jonbäck, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för humaniora
 Telefon: +4626648631
 E-post: francis.jonback@hig.se
 Rum: 31:504

Stefan Larsson, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för Humaniora
 Telefon: +4626648552
 E-post: Stefan.Larsson@hig.se
 Rum: 31:462

Birgit Lindgren Ödén, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för Humaniora
 Telefon: +4626648117
 E-post: Birgit.Lindgren-Oden@hig.se
 Rum: 31:518

Jari Ristiniemi, Professor
 Avd: Avdelningen för Humaniora
 Telefon: +4626648986
 E-post: Jari.Ristiniemi@hig.se
 Rum: 31:516

Per-Erik Söderberg, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för Humaniora
 Telefon: +4626648530
 E-post: Per-Erik.Soderberg@hig.se
 Rum: 31:517

Peder Thalen, Professor
 Avd: Avdelningen för Humaniora
 Telefon: +4626648645
 E-post: peder.thalen@hig.se
 Rum: 31:513

Åke Tilander, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för Humaniora
 Telefon: +4626648644
 E-post: Ake.Tilander@hig.se
 Rum: 31:504

Svenska språket

Ingrid Björk

Ämnesföreträdare svenska språket


Cecilia Annell, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för Humaniora
 Telefon: +4626648142
 E-post: Cecilia.Annell@hig.se
 Rum: 31:403

Nina Begovic Jönsson, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för Humaniora
 Telefon: +4626648505
 E-post: Nina.Begovic@hig.se
 Rum: 31:408

Aase Berg, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för humaniora
 Telefon:
 E-post: Aase.Berg@hig.se
 Rum:

Ingrid Björk, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för Humaniora
 Telefon: +4626648284
 E-post: Ingrid.Bjork@hig.se
 Rum: 31:463

Sonia Blomquist, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för Humaniora
 Telefon: +4626648588
 E-post: Sonia.Blomquist@hig.se
 Rum: 31:413

Ann Blückert, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för Humaniora
 Telefon: +4626648196
 E-post: ann.bluckert@hig.se
 Rum: 31:209

Johan Christensson, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för Humaniora
 Telefon: +4626648616
 E-post: johan.christensson@hig.se
 Rum: 31:404

Jessica Douglah
 Avd: Avdelningen för humaniora
 Telefon:
 E-post: Jessica.Douglah@hig.se
 Rum:

Britt Johanne Farstad, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för Humaniora
 Telefon: +4626648128
 E-post: Britt.J.Farstad@hig.se
 Rum: 31:410

Hilde Marie Farstad, Arvodist
 Avd: Avdelningen för humaniora
 Telefon:
 E-post: Hilde.Marie.Farstad@hig.se
 Rum:

Anna Gustavsson, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för Humaniora
 Telefon: +4626645095
 E-post: anna.gustavsson@hig.se
 Rum: 31:413

Jack Hildén, Arvodist
 Avd: Avdelningen för humaniora
 Telefon:
 E-post: Jack.Hilden@hig.se
 Rum:

Lars Krantz, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för humaniora
 Telefon: +4626648720
 E-post: lars.krantz@hig.se
 Rum: 31:418

Sarah Ljungquist, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för Humaniora
 Telefon: +4626648578
 E-post: sarah.ljungquist@hig.se
 Rum: 31:464

El Mostafa Oubejji, Doktorand
 Avd: Avdelningen för Humaniora
 Telefon: +4626648174
 E-post: El.Mostafa.Oubejji@hig.se
 Rum: 31:506

Jan Sjölund, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för Humaniora
 Telefon: +4626648172
 E-post: Jan.Sjolund@hig.se
 Rum: 99:236 (Post till 31

Eva-Lena Stål, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för Humaniora
 Telefon: +4626648195
 E-post: Eva-Lena.Stal@hig.se
 Rum: 31:408

Niklas Wahllöf
 Avd: Avdelningen för humaniora
 Telefon:
 E-post: Niklas.Wahllof@hig.se
 Rum:

Anders Widbäck, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för Humaniora
 Telefon: +4626645075
 E-post: anders.widback@hig.se
 Rum: 31:404

Helena Wistrand, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för Humaniora
 Telefon: +4626648246
 E-post: Helena.Wistrand@hig.se
 Rum: 31:403

Kontakt

Jaana Kurvinen, avdelningschef, profilbild

Jaana Kurvinen, avdelningschef

Avdelningen för humaniora

Frågor om kurs- och programadministration

Studentsupport

Avdelningen för utbildningsstöd

Sidan uppdaterades 2024-05-07