Avdelningen för socialt arbete, kriminologi och folkhälsovetenskap­

Avdelningen består av tre ämnen:

  • Socialt arbete
  • Kriminologi
  • Folkhälsovetenskap

Socialt arbete

Peter Öberg   , profilbild

Peter Öberg

Professor i socialt arbete


Fereshteh Ahmadi, Professor
 Avd: Avd. för socialt arbete, kriminologi och folkhälsovetenskap
 Telefon: +4626648270
 E-post: Fereshteh.Ahmadi@hig.se
 Rum: 51:414

Sharareh Akhavan, Arvodist
 Avd: Avd. för socialt arbete, kriminologi och folkhälsovetenskap
 Telefon:
 E-post: Sharareh.Akhavan@hig.se
 Rum:

Madelein Alsaid, Forskningsassistent
 Avd: Avd. för socialt arbete, kriminologi och folkhälsovetenskap
 Telefon:
 E-post: Madelein.Alsaid@hig.se
 Rum:

Brita Backlund Rambaree, Universitetslektor
 Avd: Avd. för socialt arbete, kriminologi och folkhälsovetenskap
 Telefon: +4626648259
 E-post: Brita.B.Rambaree@hig.se
 Rum: 51:444

Mattias Bengtsson, Universitetslektor
 Avd: Avd. för socialt arbete, kriminologi och folkhälsovetenskap
 Telefon: +4626648941
 E-post: Mattias.Bengtsson@hig.se
 Rum: 51:315

Tomas Boman, Universitetsadjunkt
 Avd: Avd. för socialt arbete, kriminologi och folkhälsovetenskap
 Telefon: +4626648219
 E-post: Tomas.Boman@hig.se
 Rum: 51:414

Elvi Chang, Doktorand
 Avd: Avd. för socialt arbete, kriminologi och folkhälsovetenskap
 Telefon: +4626648186
 E-post: Elvi.Chang@hig.se
 Rum: 51:531

Charlotta Donohue, Universitetsadjunkt
 Avd: Avd. för socialt arbete, kriminologi och folkhälsovetenskap
 Telefon: +4626648444
 E-post: Charlotta.Donohue@hig.se
 Rum: 51:212

Erika Ehn, VFU-samordnare
 Avd: Avd. för socialt arbete, kriminologi och folkhälsovetenskap
 Telefon: +4626648247
 E-post: Erika.Ehn@hig.se
 Rum: 51:212

Hjördis Flodström Enquist
 Avd: Avd. för socialt arbete, kriminologi och folkhälsovetenskap
 Telefon:
 E-post: Hjordis.Flodstrom.Enquist@hig.se
 Rum:

Ulla Forinder, Professor
 Avd: Avd. för socialt arbete, kriminologi och folkhälsovetenskap
 Telefon: +4626648983
 E-post: Ulla.Forinder@hig.se
 Rum: 51:422

Pär Grell, Universitetslektor
 Avd: Avd. för socialt arbete, kriminologi och folkhälsovetenskap
 Telefon: +4626648836
 E-post: Par.Grell@hig.se
 Rum: 51:313

Marie Hansson, Universitetsadjunkt
 Avd: Avd. för socialt arbete, kriminologi och folkhälsovetenskap
 Telefon: +4626648678
 E-post: marie.hansson@hig.se
 Rum: 51:210

Tyrone Holmström, Adjunkt
 Avd: Avd. för socialt arbete, kriminologi och folkhälsovetenskap
 Telefon: +4626645054
 E-post: Tyrone.Holmstrom@hig.se
 Rum: 51:215

Mark Holter, Universitetslektor
 Avd: Avd. för socialt arbete, kriminologi och folkhälsovetenskap
 Telefon: +4626645059
 E-post: mark.holter@hig.se
 Rum: 51:210

Cecilia Ingard, Doktorand
 Avd: Avd. för socialt arbete, kriminologi och folkhälsovetenskap
 Telefon:
 E-post: Cecilia.Ingard@hig.se
 Rum: 51:531

Sam Larsson, Professor
 Avd: Avd. för socialt arbete, kriminologi och folkhälsovetenskap
 Telefon: +4626645025
 E-post: Sam.Larsson@hig.se
 Rum: 51:424

Maja Lilja, Universitetsadjunkt
 Avd: Avd. för socialt arbete, kriminologi och folkhälsovetenskap
 Telefon:
 E-post: Maja.Lilja@hig.se
 Rum: 51:528

Tomas Lindmark, Doktorand
 Avd: Avd. för socialt arbete, kriminologi och folkhälsovetenskap
 Telefon:
 E-post: Tomas.Lindmark@hig.se
 Rum: 51:533

Ann Lyrberg, Doktorand
 Avd: Avd. för socialt arbete, kriminologi och folkhälsovetenskap
 Telefon:
 E-post: Ann.Lyrberg@hig.se
 Rum:

Catharina Löf, Universitetslektor
 Avd: Avd. för socialt arbete, kriminologi och folkhälsovetenskap
 Telefon: +4626645043
 E-post: catharina.lof@hig.se
 Rum: 51:424

Marie Löhman, Universitetsadjunkt
 Avd: Avd. för socialt arbete, kriminologi och folkhälsovetenskap
 Telefon: +4626648263
 E-post: Marie.Lohman@hig.se
 Rum: 51:445b

Hernan Mondani, Universitetslektor, Gäst
 Avd: Avd. för socialt arbete, kriminologi och folkhälsovetenskap
 Telefon:
 E-post: Hernan.Mondani@hig.se
 Rum:

Jimmy Munobwa, Universitetsadjunkt
 Avd: Avd. för socialt arbete, kriminologi och folkhälsovetenskap
 Telefon:
 E-post: Jimmy.Munobwa@hig.se
 Rum: 51:315

Carolina Nordlinder, Doktorand
 Avd: Avd. för socialt arbete, kriminologi och folkhälsovetenskap
 Telefon:
 E-post: Carolina.Nordlinder@hig.se
 Rum:

Amanda Norrgård, Doktorand
 Avd: Avd. för socialt arbete, kriminologi och folkhälsovetenskap
 Telefon: +4626645072
 E-post: Amanda.Norrgard@hig.se
 Rum: 51:531

Nessica Nässén, Doktorand
 Avd: Avd. för socialt arbete, kriminologi och folkhälsovetenskap
 Telefon:
 E-post: Nessica.Nassen@hig.se
 Rum: 51:413

Komalsingh Rambaree, Universitetslektor
 Avd: Avd. för socialt arbete, kriminologi och folkhälsovetenskap
 Telefon: +4626648266
 E-post: Komal.Singh.Rambaree@hig.se
 Rum: 51:214

Sanaya Singh, Universitetsadjunkt
 Avd: Avd. för socialt arbete, kriminologi och folkhälsovetenskap
 Telefon: +4626648568
 E-post: Sanaya.Singh@hig.se
 Rum: 51:528

Stefan Sjöberg, Universitetslektor
 Avd: Avd. för socialt arbete, kriminologi och folkhälsovetenskap
 Telefon: +4626648190
 E-post: Stefan.Sjoberg@hig.se
 Rum: 51:413

Karin Steive, Doktorand
 Avd: Avd. för socialt arbete, kriminologi och folkhälsovetenskap
 Telefon: +4626648416
 E-post: Karin.Steive@hig.se
 Rum: 51:531

Knut Sundell
 Avd:
 Telefon:
 E-post: Knut.Sundell@hig.se
 Rum:

Bo Söderqvist, Universitetsadjunkt
 Avd: Avd. för socialt arbete, kriminologi och folkhälsovetenskap
 Telefon: +4626645053
 E-post: Bo.Soderqvist@hig.se
 Rum: 51:215

Pia Tham, Professor
 Avd: Avd. för socialt arbete, kriminologi och folkhälsovetenskap
 Telefon: +4626648680
 E-post: Pia.Tham@hig.se
 Rum:

Sven Trygged, Professor
 Avd: Avd. för socialt arbete, kriminologi och folkhälsovetenskap
 Telefon: +4626648601
 E-post: Sven.Trygged@hig.se
 Rum: 51:214

Päivi Turunen, Universitetslektor,Senior
 Avd: Avd. för socialt arbete, kriminologi och folkhälsovetenskap
 Telefon:
 E-post: Paivi.Turunen@hig.se
 Rum: 51:210

Åsa Vidman, Universitetslektor
 Avd: Avd. för socialt arbete, kriminologi och folkhälsovetenskap
 Telefon: +4626648834
 E-post: Asa.Vidman@hig.se
 Rum: 51:445b

Therese Von Braun, Universitetslektor
 Avd: Avd. för socialt arbete, kriminologi och folkhälsovetenskap
 Telefon: +4626645026
 E-post: Therese.von.Braun@hig.se
 Rum: 51:314

Lottie Wahlin, Universitetslektor
 Avd: Avd. för socialt arbete, kriminologi och folkhälsovetenskap
 Telefon: +4626645021
 E-post: lottie.wahlin@hig.se
 Rum: 51:314

Mireille Wriling, Arvodist
 Avd: Avd. för socialt arbete, kriminologi och folkhälsovetenskap
 Telefon:
 E-post: Mireille.Wriling@hig.se
 Rum:

Saeid Zandi
 Avd: Avd. för socialt arbete, kriminologi och folkhälsovetenskap
 Telefon:
 E-post: Saeid.Zandi@hig.se
 Rum:

Peter Öberg, Professor
 Avd: Avd. för socialt arbete, kriminologi och folkhälsovetenskap
 Telefon: +4626648288
 E-post: Peter.Oberg@hig.se
 Rum: 51:312

Kriminologi

Amir Rostami, profilbild

Amir Rostami

Professor kriminologi


Kivanc Atak, Universitetslektor
 Avd: Avd. för socialt arbete, kriminologi och folkhälsovetenskap
 Telefon: +4626648198
 E-post: kivanc.atak@hig.se
 Rum: 51:436

Amber Beckley
 Avd: Avd. för socialt arbete, kriminologi och folkhälsovetenskap
 Telefon:
 E-post: Amber.Beckley@hig.se
 Rum: 51:539

Emy Bäcklin, Universitetslektor
 Avd: Avd. för socialt arbete, kriminologi och folkhälsovetenskap
 Telefon: +4626645012
 E-post: emy.backlin@hig.se
 Rum: 51:310

Evelina Davidsson, Lärarassistent
 Avd: Avd. för socialt arbete, kriminologi och folkhälsovetenskap
 Telefon: +4626648178
 E-post: evelina.davidsson@hig.se
 Rum: 51:436

Sara Göransson
 Avd: Avd. för socialt arbete, kriminologi och folkhälsovetenskap
 Telefon:
 E-post: Sara.Goransson@hig.se
 Rum:

Anna Hedin Ekström
 Avd: Avd. för socialt arbete, kriminologi och folkhälsovetenskap
 Telefon:
 E-post: Anna.Hedin.Ekstrom@hig.se
 Rum:

Klara Hermansson, Universitetslektor
 Avd: Avd. för socialt arbete, kriminologi och folkhälsovetenskap
 Telefon: +4626648511
 E-post: klara.hermansson@hig.se
 Rum: 51:213

Axel Holmgren
 Avd:
 Telefon:
 E-post: Axel.Holmgren@hig.se
 Rum:

Erik Häggström, Biträdande avdelningschef, Universitetsadjunkt
 Avd: Avd. för socialt arbete, kriminologi och folkhälsovetenskap
 Telefon: +4626648276
 E-post: Erik.Haggstrom@hig.se
 Rum: 51:454

Kristina Jerre, Universitetslektor
 Avd: Avd. för socialt arbete, kriminologi och folkhälsovetenskap
 Telefon: +4626648715
 E-post: kristina.jerre@hig.se
 Rum: 51:436

Samuel Nestius, Forskningsassistent
 Avd: Avd. för socialt arbete, kriminologi och folkhälsovetenskap
 Telefon:
 E-post: Samuel.Nestius@hig.se
 Rum:

Aida Paridad, Universitetsadjunkt
 Avd: Avd. för socialt arbete, kriminologi och folkhälsovetenskap
 Telefon:
 E-post: Aida.Paridad@hig.se
 Rum:

Amir Rostami, Professor
 Avd: Avd. för socialt arbete, kriminologi och folkhälsovetenskap
 Telefon:
 E-post: Amir.Rostami@hig.se
 Rum: 51:536

Jerzy Sarnecki, Professor, Senior
 Avd: Avd. för socialt arbete, kriminologi och folkhälsovetenskap
 Telefon:
 E-post: Jerzy.Sarnecki@hig.se
 Rum: 51:534

Monica Skrinjar, Universitetsadjunkt
 Avd: Avd. för socialt arbete, kriminologi och folkhälsovetenskap
 Telefon: +4626645015
 E-post: monica.skrinjar@hig.se
 Rum: 51:436

Therése Stråle, Lärarassistent
 Avd: Avd. för socialt arbete, kriminologi och folkhälsovetenskap
 Telefon: +4626645074
 E-post: therese.strale@hig.se
 Rum: 51:

Sophia Söderström, Arvodist
 Avd: Avd. för socialt arbete, kriminologi och folkhälsovetenskap
 Telefon:
 E-post: Sophia.Soderstrom@hig.se
 Rum:

Kalle Tryggvesson
 Avd:
 Telefon:
 E-post: Kalle.Tryggvesson@hig.se
 Rum:

Lars Westfelt, Universitetslektor
 Avd: Avd. för socialt arbete, kriminologi och folkhälsovetenskap
 Telefon: +4626648286
 E-post: Lars.Westfelt@hig.se
 Rum: 51:310

Sofia Wikman, Professor
 Avd: Avd. för socialt arbete, kriminologi och folkhälsovetenskap
 Telefon: +4626648583
 E-post: Sofia.Wikman@hig.se
 Rum: 51:213

Folkhälsovetenskap

Gloria Macassa, profilbild

Gloria Macassa

Professor i folkhälsovetenskap och epidemiologi


Anna-Karin Enhol Näslund, Universitetsadjunkt
 Avd: Avd. för socialt arbete, kriminologi och folkhälsovetenskap
 Telefon: +4626648104
 E-post: Anna-Karin.Enhol.Naslund@hig.se
 Rum: 51:536

Anne-Sofie Hiswåls, Arvodist
 Avd: Avd. för socialt arbete, kriminologi och folkhälsovetenskap
 Telefon: +4626645096
 E-post: Anne-Sofie.Hiswals@hig.se
 Rum:

Maria Lennernäs Wiklund, Arvodist
 Avd: Avd. för socialt arbete, kriminologi och folkhälsovetenskap
 Telefon: +4626648693
 E-post: Maria.Lennernas@hig.se
 Rum:

Gloria Macassa, Professor
 Avd: Avd. för socialt arbete, kriminologi och folkhälsovetenskap
 Telefon: +4626648228
 E-post: Gloria.Macassa@hig.se
 Rum: 51:535

Anneli Marttila, Universitetslektor
 Avd: Avd. för socialt arbete, kriminologi och folkhälsovetenskap
 Telefon: +4626648236
 E-post: anneli.marttila@hig.se
 Rum: 51:537

Elias Militao
 Avd:
 Telefon:
 E-post: Elias.Militao@hig.se
 Rum:

Agneta Morelli, Universitetsadjunkt
 Avd: Avd. för socialt arbete, kriminologi och folkhälsovetenskap
 Telefon: +4626645070
 E-post: Agneta.Morelli@hig.se
 Rum: 21:213

Emelie Mälstam, Universitetsadjunkt
 Avd: Avd. för socialt arbete, kriminologi och folkhälsovetenskap
 Telefon: +4626645087
 E-post: Emelie.Malstam@hig.se
 Rum: 51:539

Mamunur Rashid, Universitetslektor
 Avd: Avd. för socialt arbete, kriminologi och folkhälsovetenskap
 Telefon: +4626645001
 E-post: mamunur.rashid@hig.se
 Rum: 51:538

Maria Savela, Universitetsadjunkt
 Avd: Avd. för socialt arbete, kriminologi och folkhälsovetenskap
 Telefon: +4626648496
 E-post: Maria.Savela@hig.se
 Rum: 51:534

Kontakt

Josefin Westerberg Jacobson, avdelningschef, profilbild

Josefin Westerberg Jacobson, avdelningschef

Avdelningen för socialt arbete, kriminologi och folkhälsovetenskap

Erik Häggström, biträdande avdelningschef

Avdelningen för socialt arbete, kriminologi och folkhälsovetenskap

Sidan uppdaterades 2024-05-03