Avdelningen för vård­vetenskap

Avdelningen består av två ämnen:

  • Medicinsk vetenskap
  • Vårdvetenskap

Medicinsk vetenskap

Johan Olerud, lektor

Universitetslektor i medicinsk vetenskap

Vårdvetenskap

Annika Nilsson, profilbild

Annika Nilsson

Professor i vårdvetenskap


Anna Andersson, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626645085
 E-post: Anna.K.Andersson@hig.se
 Rum: 51:410

Oskar Andersson
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon:
 E-post: Oskar.Andersson@hig.se
 Rum:

Erebouni Arakelian, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626645006
 E-post: erebouni.arakelian@hig.se
 Rum: 51:427

Lisa Arvidsson, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon:
 E-post: Lisa.Arvidsson@hig.se
 Rum:

Monica Backström, Klinisk adjunkt
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648499
 E-post: Monica.Backstrom@hig.se
 Rum: 51:419

Åsa Bergius, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648265
 E-post: asa.bergius@hig.se
 Rum: 51:419

Karin Berglund, Klinisk adjunkt
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648422
 E-post: Karin.Berglund@hig.se
 Rum: 51:419

Marie Bjuhr, Biträdande avdelningschef, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648903
 E-post: marie.bjuhr@hig.se
 Rum: 51:430

Caroline Björck
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon:
 E-post: Caroline.Bjorck@hig.se
 Rum:

Ove Björklund, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648248
 E-post: Ove.Bjorklund@hig.se
 Rum: 51:415

Annica Björkman, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648404
 E-post: Annica.Bjorkman@hig.se
 Rum: 51:443

Andreas Brännström
 Avd:
 Telefon:
 E-post: Andreas.Brannstrom@hig.se
 Rum:

Tove Bylund Grenklo, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648619
 E-post: Tove.Bylund.Grenklo@hig.se
 Rum: 51:514

Eva Dahlkvist, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648861
 E-post: Eva.Dahlkvist@hig.se
 Rum: 51:332

Anna Danhard, Klinisk adjunkt
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626645084
 E-post: Anna.Danhard@hig.se
 Rum: 51:419

Lars Dittlau
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon:
 E-post: Lars.Dittlau@hig.se
 Rum:

Sara Edlund
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon:
 E-post: Sara.Edlund@hig.se
 Rum:

Anna Efverman, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648531
 E-post: anna.efverman@hig.se
 Rum: 51:459

Natascha Ekdahl
 Avd:
 Telefon:
 E-post: Natascha.Ekdahl@hig.se
 Rum:

Linda Eklund
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon:
 E-post: Linda.Eklund@hig.se
 Rum:

Sandra Elvsén
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon:
 E-post: Sandra.Elvsen@hig.se
 Rum:

Maria Engström, Professor
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648215
 E-post: Maria.Engstrom@hig.se
 Rum: 51:425

Ingela Enmarker, Professor
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626645028
 E-post: Ingela.Enmarker@hig.se
 Rum:

Elisabet Eriksson, Lektor
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648590
 E-post: Elisabet.Eriksson@hig.se
 Rum: 51:515

Per Fessè
 Avd:
 Telefon:
 E-post: Per.Fesse@hig.se
 Rum:

Maria Fjell, Postdoktor
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648471
 E-post: maria.fjell@hig.se
 Rum:

Gisela Frost, Klinisk Adjunkt, Adjungerad
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon:
 E-post: Gisela.Frost@hig.se
 Rum:

Camilla Göras, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648468
 E-post: camilla.goras@hig.se
 Rum: 51:440

Kerstin Hedborg, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626645023
 E-post: Kerstin.Hedborg@hig.se
 Rum: 51:333e

Fredrik Hedén Seger, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648204
 E-post: fredrik.heden.seger@hig.se
 Rum: 51:456

Åsa Hedlund, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626645022
 E-post: Asa.Hedlund@hig.se
 Rum: 51:527

Anna Hofsten, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648272
 E-post: Anna.Hofsten@hig.se
 Rum: 51:332

Karin Holmsten Lundén, Klinisk adjunkt
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648217
 E-post: Karin.Holmsten.Lunden@hig.se
 Rum: 51:455

Irene Hylander, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626645019
 E-post: Irene.Hylander@hig.se
 Rum: 51:410

Camilla Höglund
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon:
 E-post: Camilla.Hoglund@hig.se
 Rum: 51:422

Julia Högnelid, Övningsassistent
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648175
 E-post: Julia.Hognelid@hig.se
 Rum: 51:510

Denice Högstedt, Universitetsadjunkt
 Avd:
 Telefon:
 E-post: Denice.Hogstedt@hig.se
 Rum: 51:446

Kristina Jansson, Klinisk Adjunkt, Adjungerad
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon:
 E-post: Kristina.Jansson@hig.se
 Rum:

Therese Jarnulf, Universitetsadjunkt med klinisk anknytning
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648606
 E-post: Therese.Jarnulf@hig.se
 Rum: 51:419

Malin Jordal, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648465
 E-post: Malin.Jordal@hig.se
 Rum: 51:514

Monica Kaltenbrunner, Affilierad
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon:
 E-post: Monica.Kaltenbrunner@hig.se
 Rum:

Camilla Karlsson, Klinisk Adjunkt, Adjungerad
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon:
 E-post: Camilla.Karlsson@hig.se
 Rum: 51:415

Sarah Karlsson, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626645024
 E-post: sarah.karlsson@hig.se
 Rum: 51:333e

Kati Knudsen, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648223
 E-post: Kati.Knudsen@hig.se
 Rum: 51:327

Marja-Leena Kristofferzon, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648242
 E-post: Marja-Leena.Kristofferzon@hig.se
 Rum: 51:512

Sara Larsson Fällman
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon:
 E-post: Sara.Larsson.Fallman@hig.se
 Rum:

Magnus Lindberg, Docent
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648448
 E-post: Magnus.Lindberg@hig.se
 Rum: 51:428

Maria Lindberg, Avdelningschef, Klinisk lektor
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648469
 E-post: Maria.Lindberg@hig.se
 Rum: 51:452

Sara Lindberg, Klinisk adjunkt, adjungerad
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon:
 E-post: Sara.Lindberg@hig.se
 Rum:

Pär Lindblom, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648207
 E-post: Par.Lindblom@hig.se
 Rum: 51:415

Gunilla Lindström, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648212
 E-post: Gunilla.Lindstrom@hig.se
 Rum: 51:455

Madelene Ljungström Klockervold, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626645029
 E-post: Madelene.Klockervold@hig.se
 Rum: 51:450

Karin Lundin, Doktorand
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648421
 E-post: Karin.Lundin@hig.se
 Rum: 51:440

Louise Löf, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648462
 E-post: Louise.Lof@hig.se
 Rum: 51:412

Anna Löfmark, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon:
 E-post: Anna.Lofmark@hig.se
 Rum: 51:422

Karin Myrberg
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon:
 E-post: Karin.Myrberg@hig.se
 Rum:

Annika Nilsson, Professor
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648282
 E-post: Annika.Nilsson@hig.se
 Rum: 51:451

Jessica Nordlander, Doktorand
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626645027
 E-post: jessica.nordlander@hig.se
 Rum: 51:332

Tina Nordström, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648611
 E-post: Tina.Nordstrom@hig.se
 Rum: 51:334

Ulrika Norling, Universitetsadjunkt, Adjunger.
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon:
 E-post: Ulrika.Norling@hig.se
 Rum:

Anita Nyström, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648290
 E-post: Anita.Nystrom@hig.se
 Rum: 51:421

Elina Odenland
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon:
 E-post: Elina.Odenland@hig.se
 Rum:

Katrin Ohlsson, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626645033
 E-post: katrin.ohlsson@hig.se
 Rum: 51:327

Johan Olerud, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon:
 E-post: Johan.Olerud@hig.se
 Rum: 51:333d

Annakarin Olsson, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648812
 E-post: Annakarin.Olsson@hig.se
 Rum: 51:513

Anna Pagard, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648892
 E-post: Anna.Pagard@hig.se
 Rum: 51:412

Ylva Pålsson, Universitetslektor klinisk
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626645009
 E-post: Ylva.Palsson@hig.se
 Rum: 51:453

Maria Radeskog, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648860
 E-post: Maria.Radeskog@hig.se
 Rum: 51:458

Maria Randmaa, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648470
 E-post: Maria.Randmaa@hig.se
 Rum: 51:459

Carola Ressem, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648985
 E-post: Carola.Ressem@hig.se
 Rum: 51:442b

Jenny Riddarström, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648592
 E-post: jenny.riddarstrom@hig.se
 Rum: 51:426

Ingela Rudberg, Doktorand
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626645034
 E-post: ingela.rudberg@hig.se
 Rum: 51:527

Jill Sahlström
 Avd:
 Telefon:
 E-post: Jill.Sahlstrom@hig.se
 Rum:

Martin Salzmann Eriksson, Universitetslektor/Docent
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648479
 E-post: Martin.Salzmann@hig.se
 Rum: 51:456

Marit Silén, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648478
 E-post: Marit.Silen@hig.se
 Rum: 51:442a

Bernice Skytt, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648285
 E-post: Bernice.Skytt@hig.se
 Rum: 51:446

Kerstin Stake-Nilsson, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648210
 E-post: Kerstin.Stake-Nilsson@hig.se
 Rum: 51:334

Jonas Svanström, Doktorand
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626645069
 E-post: jonas.svanstrom@hig.se
 Rum: 51:440

Fanny Svartling, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648197
 E-post: Fanny.Svartling@hig.se
 Rum: 51:510

Eva Sving
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon:
 E-post: Eva.Sving@hig.se
 Rum:

Malin Söderberg, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626645030
 E-post: Malin.Soderberg@hig.se
 Rum: 51:457

Karin Tillberg Mattsson, Affilierad
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon:
 E-post: Karin.Tillberg.Mattsson@hig.se
 Rum:

Monique Toratti Lindgren, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648954
 E-post: Monique.Toratti.Lindgren@hig.se
 Rum: 51:333b

Urban Torstensson, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon:
 E-post: Urban.Torstensson@hig.se
 Rum:

Kristina Tödt
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon:
 E-post: Kristina.Todt@hig.se
 Rum:

Maria Wejåker, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648472
 E-post: Maria.Wejaker@hig.se
 Rum: 51:423

Helena Wester, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648718
 E-post: helena.wester@hig.se
 Rum: 51:512

Eva Westergren, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648279
 E-post: Eva.Westergren@hig.se
 Rum: 51:449

Ylva Widgren, Doktorand
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon:
 E-post: Ylva.Widgren@hig.se
 Rum:

Mikaela Willmer, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648177
 E-post: Mikaela.Willmer@hig.se
 Rum: 51:429

Maarit Wirkkala, Doktorand
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon:
 E-post: Maarit.Wirkkala@hig.se
 Rum:

Britt-Mari Wågström, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648168
 E-post: Britt-Mari.Wagstrom@hig.se
 Rum: 51:333a

Eva Ädel, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626648984
 E-post: Eva.Adel@hig.se
 Rum: 51:455

Ann-Sofi Östlund, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för vårdvetenskap
 Telefon: +4626645010
 E-post: Ann-Sofi.Ostlund@hig.se
 Rum: 51:420

Kontakt

Maria Lindberg, avdelningschef, profilbild

Maria Lindberg, avdelningschef

Avdelningen för vårdvetenskap

Marie Bjuhr, biträdande avdelningschef, profilbild

Marie Bjuhr, biträdande avdelningschef

Avdelningen för vårdvetenskap

Sidan uppdaterades 2024-05-03