Avdelningen för byggnadsteknik, energisystem och miljövetenskap

På avdelningen finns ämnena byggnadsteknik, energisystem samt miljövetenskap.

Byggnadsteknik och energisystem

Ämnesföreträdare, energisystem

Mathias Cehlin, profilbild

Mathias Cehlin

Docent i energisystem

Ämnesföreträdare, byggnadsteknik

Alireza Bahrami, profilbild

Alireza Bahrami

Docent i byggnadsteknik


Iván Acosta Pazmiño, Gästforskare
 Avd: Avdelningen för byggnadsteknik, energisystem och miljövetenskap
 Telefon: +4626648252
 E-post: ivan.acosta@hig.se
 Rum:

Vartan Ahrens Kayayan, Doktorand
 Avd: Avdelningen för byggnadsteknik, energisystem och m
 Telefon: +4626648436
 E-post: vartan.ahrens.kayayan@hig.se
 Rum: 11:515

Jan Akander, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för byggnadsteknik, energisystem och miljövetenskap
 Telefon: +4626648118
 E-post: Jan.Akander@hig.se
 Rum: 11:447

Maryam Akram
 Avd: Avdelningen för byggnadsteknik, energisystem och miljövetenskap
 Telefon:
 E-post: Maryam.Akram@hig.se
 Rum:

Shaheda Tahmina Akter, Forskare
 Avd: Avdelningen för byggnadsteknik, energisystem och miljövetenskap
 Telefon: +4626648547
 E-post: shaheda.tahmina.akter@hig.se
 Rum: 11:450

Arman Ameen, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för byggnadsteknik, energisystem och miljövetenskap
 Telefon: +4626648112
 E-post: arman.ameen@hig.se
 Rum: 11:313

Shahnaz Amiri, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för byggnadsteknik, energisystem och miljövetenskap
 Telefon: +4626648837
 E-post: Shahnaz.Amiri@hig.se
 Rum: 11:409

Harald Andersson, Doktorand
 Avd: Avdelningen för byggnadsteknik, energisystem och miljövetenskap
 Telefon:
 E-post: Harald.Andersson@hig.se
 Rum: 11:515

Alireza Bahrami, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för byggnadsteknik, energisystem och miljövetenskap
 Telefon: +4626645071
 E-post: Alireza.Bahrami@hig.se
 Rum: 11:449

Hossein Khosravi Bakhtiari, Doktorand
 Avd: Avdelningen för byggnadsteknik, energisystem och miljövetenskap
 Telefon: +4626648253
 E-post: Hossein.Bakhtiari@hig.se
 Rum: 11:515

Liselotte Boustedt, Lärarassistent
 Avd: Avdelningen för byggnadsteknik, energisystem och m
 Telefon: +4626648267
 E-post: liselotte.boustedt@hig.se
 Rum:

Diogo Cabral, Postdoktor
 Avd: Avdelningen för byggnadsteknik, energisystem och miljövetenskap
 Telefon: +4626648170
 E-post: Diogo.Cabral@hig.se
 Rum: 11:515

Mattias Calmunger, Universitetslektor, Adjungerad
 Avd: Avdelningen för byggnadsteknik, energisystem och miljövetenskap
 Telefon:
 E-post: Mattias.Calmunger@hig.se
 Rum:

Jakob Carlander, Doktorand
 Avd:
 Telefon:
 E-post: Jakob.Carlander@hig.se
 Rum:

Dorith Carlberg, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för byggnadsteknik, energisystem och miljövetenskap
 Telefon: +4626648164
 E-post: Dorith.Carlberg@hig.se
 Rum: 11:447

Mathias Cehlin, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för byggnadsteknik, energisystem och miljövetenskap
 Telefon: +4626648481
 E-post: mathias.cehlin@hig.se
 Rum: 11:413

Gasper Choonya, Doktorand
 Avd: Avdelningen för byggnadsteknik, energisystem och miljövetenskap
 Telefon: +4626648230
 E-post: gasper.choonya@hig.se
 Rum: 11:515

Leif Claesson, Forskningsingenjör
 Avd: Avdelningen för byggnadsteknik, energisystem och miljövetenskap
 Telefon: +4626648129
 E-post: leif.claesson@hig.se
 Rum: 45:311

Erik Dotzauer, Professor, Adjungerad
 Avd: Avdelningen för byggnadsteknik, energisystem och miljövetenskap
 Telefon:
 E-post: Erik.Dotzauer@hig.se
 Rum:

Bengt Eriksson, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för byggnadsteknik, energisystem och miljövetenskap
 Telefon: +4626648116
 E-post: b.eriksson@hig.se
 Rum: 11:417

Roland Forsberg, Arvodist
 Avd: Avdelningen för byggnadsteknik, energisystem och miljövetenskap
 Telefon:
 E-post: Roland.Forsberg@hig.se
 Rum:

Joao Santos Gomes, Forskare
 Avd: Avdelningen för byggnadsteknik, energisystem och miljövetenskap
 Telefon:
 E-post: Joao.Santos.Gomes@hig.se
 Rum:

Mattias Gustafsson, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för byggnadsteknik, energisystem och m
 Telefon: +4626648181
 E-post: mattias.gustafsson@hig.se
 Rum: 11:453

Abolfazl Hayati, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för byggnadsteknik, energisystem och miljövetenskap
 Telefon: +4626645068
 E-post: abolfazl.hayati@hig.se
 Rum: 11:313

Ren Honghao, Doktorand
 Avd: Avdelningen för byggnadsteknik, energisystem och m
 Telefon: +4626648107
 E-post: ren.honghao@hig.se
 Rum: 11:446

Gabor Horvath, Projektmedarbetare
 Avd: Avdelningen för byggnadsteknik, energisystem och miljövetenskap
 Telefon: +4626648218
 E-post: Gabor.Horvath@hig.se
 Rum:

Noor Jalo, Projektmedarbetare
 Avd: Avdelningen för byggnadsteknik, energisystem och miljövetenskap
 Telefon: +4626648506
 E-post: Noor.Jalo@hig.se
 Rum: 11:409

Per Jernberg, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för byggnadsteknik, energisystem och miljövetenskap
 Telefon: +4626648523
 E-post: Per.Jernberg@hig.se
 Rum: 11:455

Alan Kabanshi, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för byggnadsteknik, energisystem och miljövetenskap
 Telefon: +4626648822
 E-post: alan.kabanshi@hig.se
 Rum: 11:312

Taghi Karimipanah, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för byggnadsteknik, energisystem och miljövetenskap
 Telefon:
 E-post: Taghi.Karimipanah@hig.se
 Rum: 11:453

Björn O Karlsson, Professor
 Avd: Avdelningen för byggnadsteknik, energisystem och miljövetenskap
 Telefon: +4626648121
 E-post: Bjorn.O.Karlsson@hig.se
 Rum: 11:415

Anna-Lena Lane
 Avd: Avdelningen för byggnadsteknik, energisystem och miljövetenskap
 Telefon:
 E-post: Anna-Lena.Lane@hig.se
 Rum:

Yuanyuan Lin
 Avd: Avdelningen för byggnadsteknik, energisystem och miljövetenskap
 Telefon: +4626645003
 E-post: yuanyuan.lin@hig.se
 Rum:

Elisabet Linden, Forskningsingenjör
 Avd: Avdelningen för byggnadsteknik, energisystem och miljövetenskap
 Telefon: +4626648152
 E-post: elisabet.linden@hig.se
 Rum: 45:312

Hans Lundström, Arvodist
 Avd: Avdelningen för byggnadsteknik, energisystem och miljövetenskap
 Telefon:
 E-post: Hans.Lundstrom@hig.se
 Rum: 45:305

Deepesh Maram
 Avd: Avdelningen för byggnadsteknik, energisystem och miljövetenskap
 Telefon:
 E-post: Deepesh.Maram@hig.se
 Rum:

Nawzad Mardan, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för byggnadsteknik, energisystem och miljövetenskap
 Telefon: +4626648502
 E-post: Nawzad.Mardan@hig.se
 Rum: 11:452

Magnus Mattsson, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för byggnadsteknik, energisystem och miljövetenskap
 Telefon: +4626648134
 E-post: magnus.mattsson@hig.se
 Rum: 11:310

Vlatko Milic
 Avd: Avdelningen för byggnadsteknik, energisystem och miljövetenskap
 Telefon:
 E-post: Vlatko.Milic@hig.se
 Rum:

Svante Monie, Postdoktor
 Avd: Avdelningen för byggnadsteknik, energisystem och miljövetenskap
 Telefon: +4626648526
 E-post: svante.monie@hig.se
 Rum: 11:455

Bahram Moshfegh, Professor
 Avd: Avdelningen för byggnadsteknik, energisystem och miljövetenskap
 Telefon: +4626648804
 E-post: bahram.moshfegh@hig.se
 Rum: 11:412

Damu Murali, Doktorand
 Avd: Avdelningen för byggnadsteknik, energisystem och miljövetenskap
 Telefon: +4626648625
 E-post: damu.murali@hig.se
 Rum: 11:515

Oliver Nexén
 Avd:
 Telefon:
 E-post: Oliver.Nexen@hig.se
 Rum:

Caroline Nilsson, Doktorand
 Avd: Avdelningen för byggnadsteknik, energisystem och miljövetenskap
 Telefon:
 E-post: Caroline.Nilsson@hig.se
 Rum:

Asima Norén, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för byggnadsteknik, energisystem och miljövetenskap
 Telefon: +4626648171
 E-post: Asima.Noren@hig.se
 Rum: 11:448

Johan Norén, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för byggnadsteknik, energisystem och miljövetenskap
 Telefon: +4626648297
 E-post: Johan.Noren@hig.se
 Rum: 11:451

Patrick Olsson, Forskare
 Avd: Avdelningen för byggnadsteknik, energisystem och miljövetenskap
 Telefon: +4626645044
 E-post: patrick.olsson@hig.se
 Rum:

Bojana Petrovic
 Avd:
 Telefon:
 E-post: Bojana.Petrovic@hig.se
 Rum:

Aishwarya Raghunatha
 Avd: Avdelningen för byggnadsteknik, energisystem och miljövetenskap
 Telefon:
 E-post: Aishwarya.Raghunatha@hig.se
 Rum:

Malko Riche
 Avd: Avdelningen för byggnadsteknik, energisystem och miljövetenskap
 Telefon:
 E-post: Malko.Riche@hig.se
 Rum:

Pavel Romanov, Doktorand
 Avd: Avdelningen för byggnadsteknik, energisystem och miljövetenskap
 Telefon:
 E-post: Pavel.Romanov@hig.se
 Rum:

Mats Sandberg, Professor
 Avd: Avdelningen för byggnadsteknik, energisystem och miljövetenskap
 Telefon: +4626648139
 E-post: Mats.Sandberg@hig.se
 Rum: 11:311

Maria Sandström
 Avd: Avdelningen för byggnadsteknik, energisystem och miljövetenskap
 Telefon:
 E-post: Maria.Sandstrom@hig.se
 Rum:

Juan Pablo Santana Gonzalez, Doktorand
 Avd: Avdelningen för byggnadsteknik, energisystem och miljövetenskap
 Telefon: +4626648423
 E-post: juan.pablo.santana.gonzalez@hig.se
 Rum: 11:515

Sana Sayadi, Doktorand
 Avd: Avdelningen för byggnadsteknik, energisystem och miljövetenskap
 Telefon: +4626648565
 E-post: Sana.Sayadi@hig.se
 Rum: 11:309

Patrik Thollander, Professor, Gäst
 Avd: Avdelningen för byggnadsteknik, energisystem och miljövetenskap
 Telefon:
 E-post: Patrik.Thollander@hig.se
 Rum: 11:416

Kota Toyosawa
 Avd:
 Telefon:
 E-post: Kota.Toyosawa@hig.se
 Rum:

Giuseppe Virga
 Avd: Avdelningen för byggnadsteknik, energisystem och miljövetenskap
 Telefon:
 E-post: Giuseppe.Virga@hig.se
 Rum:

Gottfried Weinberger, Doktorand
 Avd: Avdelningen för byggnadsteknik, energisystem och miljövetenskap
 Telefon:
 E-post: Gottfried.Weinberger@hig.se
 Rum: 11:409

Hans Wigö, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för byggnadsteknik, energisystem och miljövetenskap
 Telefon: +4626648185
 E-post: Hans.Wigo@hig.se
 Rum: 11:414

Getiye Wodaje Gebeyaw, Forskningsassistent
 Avd: Byggnadsteknik,energisystem och miljövetenskap
 Telefon: +4626648777
 E-post: getiye.gebeyaw@hig.se
 Rum: 45:305

Miljövetenskap

Ola Eriksson, profilbild

Ola Eriksson

Professor miljövetenskap


Stephan Barthel, Professor
 Avd: Avdelningen för byggnadsteknik, energisystem och miljövetenskap
 Telefon: +4626648591
 E-post: stephan.barthel@hig.se
 Rum: 11:521

August Broberg
 Avd: Avdelningen för byggnadsteknik, energisystem och miljövetenskap
 Telefon:
 E-post: August.Broberg@hig.se
 Rum:

Johan Brändström, Projektmedarbetare
 Avd: Avdelningen för byggnadsteknik, energisystem och miljövetenskap
 Telefon: +4626648298
 E-post: johan.brandstrom@hig.se
 Rum: 11:521

Johan Colding, Professor
 Avd: Avdelningen för byggnadsteknik, energisystem och miljövetenskap
 Telefon: +4626645047
 E-post: Johan.Colding@hig.se
 Rum: 11:521

Daniel Danevad, Universitetsadjunkt
 Avd: Byggnadsteknik, Energisystem och Miljövetenskap
 Telefon: +4626648156
 E-post: daniel.danevad@hig.se
 Rum: 11:416

Mauritz Glaumann, Arvodist
 Avd: Avdelningen för byggnadsteknik, energisystem och miljövetenskap
 Telefon:
 E-post: Mauritz.Glaumann@hig.se
 Rum:

Åsa Gren, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för byggnadsteknik, energisystem och miljövetenskap
 Telefon: +4626648234
 E-post: asa.gren@hig.se
 Rum: 11:521

Ylva Gullberg, Doktorand
 Avd: Avdelningen för byggnadsteknik, energisystem och miljövetenskap
 Telefon: +4626648949
 E-post: ylva.gullberg@hig.se
 Rum: 11:514b

Andreas Haga, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för byggnadsteknik, energisystem och miljövetenskap
 Telefon: +4626645080
 E-post: andreas.haga@hig.se
 Rum: 11:534

Karl Hillman, Biträdande avdelningschef, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för byggnadsteknik, energisystem och miljövetenskap
 Telefon: +4626648414
 E-post: karl.hillman@hig.se
 Rum: 11:535

Anna Högberg, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för byggnadsteknik, energisystem och miljövetenskap
 Telefon: +4626645086
 E-post: Anna.Hogberg@hig.se
 Rum: 11:536

Thomas Jungell
 Avd: Avdelningen för byggnadsteknik, energisystem och miljövetenskap
 Telefon:
 E-post: Thomas.Jungell@hig.se
 Rum:

Tarina Levin
 Avd: Avdelningen för byggnadsteknik, energisystem och miljövetenskap
 Telefon:
 E-post: Tarina.Levin@hig.se
 Rum:

Siv Lindberg, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för byggnadsteknik, energisystem och miljövetenskap
 Telefon: +4626648435
 E-post: siv.lindberg@hig.se
 Rum: 11:521

Maja Lindborg
 Avd:
 Telefon:
 E-post: Maja.Lindborg@hig.se
 Rum:

Sofie Lindeberg, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för byggnadsteknik, energisystem och miljövetenskap
 Telefon:
 E-post: Sofie.Lindeberg@hig.se
 Rum:

Lars Marcus
 Avd:
 Telefon:
 E-post: Lars.Marcus@hig.se
 Rum:

Ola Norrman Eriksson, Professor
 Avd: Avdelningen för byggnadsteknik, energisystem och miljövetenskap
 Telefon: +4626648145
 E-post: Ola.Eriksson@hig.se
 Rum: 11:523

Karl Samuelsson, Postdoktor
 Avd: Avdelningen för byggnadsteknik, energisystem och miljövetenskap
 Telefon: +4626648426
 E-post: Karl.Samuelsson@hig.se
 Rum: 11:521

Maria Schewenius, Doktorand
 Avd: Avdelningen för byggnadsteknik, energisystem och miljövetenskap
 Telefon: +4626648474
 E-post: Maria.Schewenius@hig.se
 Rum: 11:521

Daniele Silvestro, Forskare
 Avd: Avdelningen för byggnadsteknik, energisystem och m
 Telefon: +4626648277
 E-post: daniele.silvestro@hig.se
 Rum: 11:531

Sara Skoglund, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för byggnadsteknik, energisystem och miljövetenskap
 Telefon: +4626648640
 E-post: sara.skoglund@hig.se
 Rum: 11:532

Shveta Soam, Postdoktor
 Avd: Avdelningen för byggnadsteknik, energisystem och miljövetenskap
 Telefon: +4626648514
 E-post: shveta.soam@hig.se
 Rum: 11:521

Patrik Sörqvist, Professor
 Avd: Avdelningen för byggnadsteknik, energisystem och miljövetenskap
 Telefon: +4626645048
 E-post: Patrik.Sorqvist@hig.se
 Rum: 11:533

Emma Thiede, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för byggnadsteknik, energisystem och miljövetenskap
 Telefon: +4626648188
 E-post: Emma.Thiede@hig.se
 Rum: 11:511

Marita Wallhagen, Bitr. Lektor
 Avd: Avdelningen för byggnadsteknik, energisystem och miljövetenskap
 Telefon: +4626648105
 E-post: Marita.Wallhagen@hig.se
 Rum: 11:510

Zhao Wang, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för byggnadsteknik, energisystem och miljövetenskap
 Telefon: +4626648103
 E-post: Zhao.Wang@hig.se
 Rum: 11:531

Ulla Westerberg, Arvodist
 Avd: Avdelningen för byggnadsteknik, energisystem och miljövetenskap
 Telefon:
 E-post: Ulla.Westerberg@hig.se
 Rum:

Carolina Westlin
 Avd: Avdelningen för byggnadsteknik, energisystem och miljövetenskap
 Telefon:
 E-post: Carolina.Westlin@hig.se
 Rum:

Peder Zandén Kjellén, Doktorand
 Avd: Avdelningen för byggnadsteknik, energisystem och miljövetenskap
 Telefon: +4626648522
 E-post: Peder.Kjellen@hig.se
 Rum:

Kontakt

Ulf Larsson, avdelningschef, profilbild

Ulf Larsson, avdelningschef

Avdelningen för byggnadsteknik, energisystem och miljövetenskap

Karl Hillman, biträdande avdelningschef, profilbild

Karl Hillman, biträdande avdelningschef

Docent i miljövetenskap

Eva Karlberg, akademisekreterare, profilbild

Eva Karlberg, akademisekreterare

Avdelningen för byggnadsteknik, energisystem och miljövetenskap

Sidan uppdaterades 2024-04-23