FAQ om VFU inom lärarutbildningen
Här hittar du svar på vanliga frågor om verksamhetsförlagd utbildning, VFU, i lärarprogrammen vid Högskolan i Gävle.
Din VFU-placering
Vad är övningsskolor/platsoberoende samverkansskolor och samverkansförskolor?
Alla skolor och förskolor där lärarstudenter genomför sin VFU vid Högskolan i Gävle är övningsskolor/samverkansskolor och samverkansförskolor oberoende av enhetens storlek och geografisk ort. Kursen där VFU ingår är den plats där alla som handleder studenter samverkar tillsammans med varandra och med Högskolans lärare. Platsoberoende samverkan möjliggörs genom digital teknik.
Hur får jag information om min VFU?
I samband med programstart ges övergripande information om VFU i ditt program. Allmän information hittar du i VFU-guiden och här på hemsidan. I de fastställda VFU-perioderna ser du vilka veckor du kommer att genomföra VFU. Det finns också en progressionsmall för ditt lärarprogram. VFU-enheten ansvarar för din VFU-placering.
Inför varje VFU-kurs får du ytterligare information från kursansvarig lärare. Information som kursmål, studiehandledning och bedömningsunderlag publiceras av läraren på kursens särskilda sida i lärplattformen Canvas.
Tänk på att du alltid behöver anmäla dig till kurserna inför varje ny termin.
Utgångspunkten för VFU är den aktuella VFU-skolans verksamhet och löpande arbete, kursmålen och lärarprogrammets progressionsmall samt dina egna utgångspunkter. Du kommer bland att planera och genomföra pedagogiska aktiviteter under handledning av din VFU-handledare.
VFU-kurserna på sammanlagt 30 hp genomförs under tre terminer. Hälften av VFU-kurserna, 15 hp, handlar om UVK, det vill säga utbildningsvetenskaplig kärna. Det handlar bland annat om kommunikation och ledarskap. Den andra hälften på 15 hp är ämnes-VFU.
Var hittar jag information om när VFU infaller i programmet?
I de fastställda VFU-perioderna ser du vilka veckor du kommer att genomföra VFU.
Är det någon skillnad på var jag blir placerad om jag går campus- eller distansutbildning?
Nej, genom kontakt med berörda skolhuvudmän försöker vi i möjligaste mån tillgodose ditt önskemål om kommunplacering. Samverkansregionen består av kommunerna: Bollnäs, Gävle, Hofors, Hudiksvall, Ljusdal, Nordanstig, Ockelbo, Ovanåker, Sandviken, Söderhamn, Älvkarleby samt Tierp. Du har också möjlighet att önska VFU-placering i andra kommuner, men garanteras placering inom partnerregionen.
På Högskolan i Gävle får du som student önska i vilken kommun du vill göra din VFU, vilket betyder att du i möjligaste mån får placering på din bostadsort. Det är tillgången på handledare som avgör.
För närvarande tar Uppsala kommun inte emot studenter på VFU i Ämneslärarprogrammen eller Kompletterande pedagogisk utbildning (KPU) inom följande ämnen: engelska, svenska, SO (historia, geografi, religion och samhällskunskap).
Genom att du registrerar dig på första kursen vet vi att du har påbörjat programmet.
Hur lämnar jag önskemål om VFU-placering?
Du lämnar önskemål om VFU-placering i VFU-systemet under en begränsad tid. I slutet av september får du, som är ny student, information via mejl. Du loggar in i VFU-systemet och anger önskad kommun och skriver eventuell särskild information som behövs vid placeringsarbetet.
Du ska inte göra VFU där det finns risk för s.k. jäv, det vill säga där någon anhörig, nära bekant eller arbetskamrat/tidigare arbetskamrat arbetar eftersom det kan leda till en obekväm situation vid bedömningen. Det betyder också att du inte kan göra VFU på din arbetsplats/enhet där du arbetar (undantag inom särskilda ramar finns för programmet Kompletterade pedagogisk utbildning, KPU). Du ska inte heller göra VFU där du själv nyligen har varit elev eller där dina egna barn går i förskola/skola. Skriv in den här typen av särskild information samband med att du lämnar ditt önskemål i VFU-systemet.
Vad gör jag om jag har missat att lämna kommunönskemål inför VFU-placering i tid?
Kontakta din VFU-handläggare.
Du blir VFU-placerad i relevant verksamhet och ämne utifrån ditt program hos en handledare som är legitimerad förskollärare/lärare.
Du ska inte göra VFU där det finns risk för jäv, det vill säga där någon anhörig, nära bekant eller arbetskamrat/tidigare arbetskamrat arbetar eftersom det kan leda till en obekväm situation vid bedömningen. Det betyder också att du inte kan göra VFU på din arbetsplats/enhet där du arbetar (undantag inom särskilda ramar finns för programmet Kompletterade pedagogisk utbildning, KPU). Du ska inte heller göra VFU där du själv nyligen har varit elev. Du ska inte heller placeras där dina egna barn går i förskola/skola. Då finns det risk att det uppstår situationer där du inte får möjlighet att fokusera på att vara student. Skriv in den här typen av särskild information i samband med ditt önskemål i VFU-systemet.
Du som läser Ämneslärarprogrammet VFU-placeras antingen i åk 7-9 eller gymnasiet under din första och andra VFU-period. Under din tredje och sista VFU-period placeras du i den verksamhet som examen avser.
Du som läser Ämneslärarprogrammet eller KPU90 och KPU60 gör minst hälften av din sammanlagda VFU i den verksamhet examen avser.
Varför kan jag inte VFU-placeras i förskoleklass?
När du studerar Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i förskoleklass och grundskolans årskurs 1–3 vid Högskolan i Gävle så ingår sammanlagt 30 hp verksamhetsförlagd utbildning, VFU. Av dessa är 7,5 hp förlagd inom ämnet svenska och 7,5 hp inom ämnet matematik och båda är centrala ämnen för de lägre skolåren med kunskapskriterier i skolans läroplan. Den tredje VFU-perioden på 15 hp genomförs inom utbildningsvetenskaplig kärna. Det är av stor vikt att VFU-perioderna genomförs inom årskurs 1–3.
Du som läser Förskollärarprogrammet kan inte placeras i förskoleklass under din verksamhets-förlagda utbildning, VFU, då den skolformen tillhör grundskolan.
Du kan med fördel göra en så kallad utflykt till förskoleklass under din VFU inom båda programmen (se separat FAQ för information om så kallad utflykt).
Kan jag själv ordna en VFU-placering?
Nej, det är vi inom VFU-enheten som handlägger din placering genom VFU-organisationen. Alla placeringar administreras formellt via Högskolan och de lokala samordnarna, LSO.
Kan jag VFU-placeras på min arbetsplats?
Nej, du kan inte VFU-placeras på din arbetsplats/enhet där du arbetar. Undantag (inom särskilda ramar) finns för dig som studerar Kompletterade pedagogisk utbildning, KPU.
Varför får jag inte vara VFU-placerad på min arbetsplats?
Under VFU är du student och följer din handledare på heltid och kan därför inte arbeta samtidigt. Det ska inte finnas någon risk för jäv eftersom VFU även innebär en bedömnings-situation. Om du som student gör VFU på din arbetsplats finns det risk för att du inte får adekvat handledning och att du också lämnas ensam i din utbildning. Du får inte heller samma möjligheter till nya perspektiv eftersom du skulle var kvar i den verksamhet som du redan sett och upplevt och redan har en roll i ett arbetslag. Det kan också vara svårt för övriga på enheten att veta hur de ska förhålla sig till dig under VFU, det vill säga om du är kollega med ansvar eller student och under utbildning.
När får jag besked om min VFU-placering?
Så fort placeringen är beslutad får du ett mejl med uppmaning om att logga in i VFU-systemet. Där hittar du information om din VFU-placering. Placeringarna blir färdiga vid olika tidpunkter och därför kan det dröja innan vi hör av oss till dig.
Vid förfrågningar utanför vår region kan det ta längre tid då ditt önskemål om placering finns inom ett annat lärosätes region där det lärosätet har förtur. Först efter att det lärosätes placeringar är gjorda vet vi om placering är möjlig i den regionen.
Varför behåller jag min placering under hela programtiden?
Genom att vara på samma placering kan du följa en verksamhet över tid och du kan också bli en del i kvalitetsutvecklingen. Vill du se andra verksamheter under VFU-period kan du planera för en så kallad utflykt tillsammans med din handledare.
Vad händer om jag inte får VFU-placering där jag har önskat?
Om det inte finns tillgängliga VFU-placeringar enligt dina önskemål om kommunplaceringar går vi vidare med förfrågan till närliggande kommuner/orter i dialog med dig. Gränsen för restid från bostad till VFU-placering är 90 minuter enkel resa.
Utifrån önskemål av kommun startar placeringsarbetet och förfrågan skickas till aktuell skolhuvudman. I samverkan med skolhuvudman arbetar vi för att tillgodose önskemål om VFU-placering. Det är dock viktigt att påpeka att det är tillgången på handledare som avgör om VFU-placering är möjlig. Som student måste du vara beredd på att resa inom en kommun, pendla till annan kommun eller alternativt byta bostadsort under din VFU-period.
För närvarande tar Uppsala kommun inte emot studenter på VFU i Ämneslärarprogrammen eller Kompletterande pedagogisk utbildning (KPU) inom följande ämnen: engelska, svenska, SO (historia, geografi, religion och samhällskunskap)
VFU-placering kan endast garanteras i någon av våra samverkanskommuner i Gästrikland, Hälsingland och norra Uppland. Om du inte accepterar den VFU-placering som du har fått innebär det att din utbildning påverkas och du behöver därför kontakta utbildningsledaren i programmet för vidare planering.
För att byta placering ska det finnas skäl, som till exempel byte av bostadsort eller att ditt barn börjar på den enhet där du genomför VFU. Då kontaktar du någon av våra VFU-handläggare. Om det finns andra mer särskilda skäl till byte kontaktar du verksamhetsledare VFU.
Hur kan jag i förväg planera tiden under VFU?
Planera för att VFU genomförs på heltid. Under VFU kommer du få ta del av lärares hela arbete vilket även kan innebära aktiviteter kvällstid. Alltså behöver du i förtid alltid planera din tid så att du kan genomföra och prioritera VFU på heltid. Det gäller även i de fall du inväntar besked om VFU-placering, som kan komma sent eller att du inväntar besked om tillgodoräknande av reell kompetens, som kan påverka VFU.
Inför VFU-perioden
Var hittar jag information om min VFU-placering?
Du hittar information om din placering genom att logga in i VFU-systemet. Där ser du kontaktuppgifter till din handledare.
När ska jag ta kontakt med min handledare?
Du tar kontakt med din handledare på VFU-skolan i god tid inför varje VFU-period.
Hur kan jag förbereda mig inför VFU?
Ta del av kursmålen och progressionsmallen. Utgå från dessa och skriv ner dina förväntningar på VFU-perioden. Skriv även ner dina personliga mål. Delge sedan din handledare dina förvänt-ningar och ta del av din handledares förväntningar inför att ni tillsammans planerar för din VFU. Använd era förväntningar under VFU och ändra dessa vid behov. I samband med avslut på VFU-perioden kan du och din handledare gå tillbaka och stämma av hur det blev och hur ni kan gå vidare (till exempel under nästa VFU).
En progressionsmall beskriver en gradvis utveckling under den verksamhetsförlagda delen av utbildningen i ett specifikt lärarprogram. De innehåller i tre nivåer, från grundläggande via befästande till fördjupande.
Varför ska jag skriva ner mina förväntningar på VFU och delge dessa till min handledare?
Genom att skriva ner dina förväntningar tydliggör du för dig själv och din handledare vad du förväntar dig av din VFU. Anteckningarna blir utgångspunkt för planering av din VFU tillsammans med hur det ser i ut i verksamheten, progressionsmallen och kursplanemålen. Dessa anteckningar kan ni sedan gå tillbaka till under VFU-perioden.
Vad gäller för utdrag ur belastningsregistret?
För att kunna påbörja din VFU måste du visa upp ett utdrag ur Polisens belastningsregister för ansvarig (rektor eller motsvarande) på förskolan/skolan. Det kan ta minst två veckor att få utdraget efter beställning. Handläggningstiden kan variera beroende på hur många som begär utdrag.
Om du är medborgare i ett annat land inom Europeiska unionen, eller Storbritannien, hämtar polisen uppgifter därifrån. Det kan innebära att handläggningstiden blir betydligt längre än två veckor.
OBS! Utdraget är giltigt i ett år. Det betyder att du i vissa fall måste ansöka om nytt utdrag inför ny VFU.
Omfattas jag som student av sekretess?
Ja, det gör du. Som lärarstuderande lyder du under samma tystnadsplikt och sekretess som de anställda på VFU-skolan. Det är din skyldighet att ha kunskap om vad som gäller i sekretessfrågor. Du behöver skriva under ett sekretessdokument på förskolan/skolan i samband med VFU. Prata även med mottagande skola om sekretess om du gör en s.k. utflykt till annan skola under din VFU.
Kan jag arbeta samtidigt som jag studerar?
Att studera till lärare innebär heltidsstudier. Om du tänker arbeta under studietiden är det viktigt att du planerar för VFU-perioderna i god tid så att du kan vara student på heltid. Du måste alltså ta helt ledigt under VFU-perioderna om du arbetar.
Kan flera studenter vara placerade hos samma handledare?
Ja, du kan bli placerad hos samma handledare tillsammans med en annan student.
Kan jag göra VFU vid en annan tidpunkt än under de fastställda VFU-perioderna?
Nej, VFU genomförs under fastställda VFU-perioder.
Måste jag göra all VFU om jag har arbetat som lärare?
Även om du har arbetat som lärare ingår VFU i din utbildning. Om du vill få din yrkeserfarenhet tillgodoräknad måste du ansöka om tillgodoräknande av reell kompetens via Ladok. Du måste kunna bevisa din kunskap utifrån kursens lärandemål i kursplanen. Alla lärandemål som du vill ha prövade ska redovisas genom en självvärdering. Det räcker alltså inte med att skriva hur länge du har arbetat som lärare.
Handläggningstiden för ansökan om tillgodoräknande är upp till 8 veckor och handläggningstiden börjar räknas när ansökan är komplett, men det finns inget sista datum för när ansökan ska vara inne. Tillgodoräknande av reell kompetens ska vara beslutad innan kursen påbörjas. Om det inte finns beslut om tillgodoräknande när VFU-period börjar genomförs VFU.
Mer information om tillgodoräknande av reell kompetens
Om du har frågor om tillgodoräknande av reell kompetens mejlar du till studentsupport@hig.se
Vad gäller när jag ska göra ämnes-VFU (VFU 3) i Ämneslärarprogrammet?
Högskolan i Gävle har examensrätt i följande ämnen; engelska, matematik, religion och svenska. Det betyder att om du har läst båda dina inriktningsämnen vid HiG så gör du 7,5 hp VFU i respektive ämne. Du läser dessa båda VFU-kurser parallellt. Det kan i vissa fall betyda att du har två handledare. Om du har läst ditt andra inriktningsämne (utan VFU) vid annat lärosäte betyder det att du gör 15 hp VFU i ditt första inriktningsämne. Du har möjlighet besöka en verksamhet inom ditt andra inriktningsämne med bibehållen placering genom att göra en så kallad utflykt. Detta planerar du tillsammans med din handledare.
Du som ska läser programmet med inriktning mot åk 7–9 (240 hp) från och med kull H19 gör din ämnes-VFU under termin 7 och du som läser inriktning mot gymnasiet (300 hp) gör din ämnes-VFU under termin 8.
Ja, det finns möjlighet att göra del av din VFU utomlands på svenska skolor som läser efter svensk läroplan. Du kan läsa mer på Skolverkets webbsidor Svenska gymnasieskolor utomlands Länk till annan webbplats. och Svenska grundskolor utomlands
Länk till annan webbplats.. Har du frågor om VFU utomlands så kan du mejla Jonathan Rahmqvist, VFU-handläggare.
Tidpunkt för VFU utomlands:
- Förskollärarprogrammet: VFU 3 (5 alternativt 10 veckor)
- Grundlärarprogrammet inriktning fritidshem, F–3 och 4–6: VFU 3 (5 alternativt 10 veckor)
- Ämneslärarprogrammet: VFU 3 (5 alternativt 10 veckor)
- Programmet KPU 90: VFU 3 eller VFU 4
- Programmen KPU 60 och KPU 75: Ingen VFU utomlands tillåts
Sista ansökningsdag till VFU-enheten inför VFU utomlands:
15 april inför VFU under höstterminen
15 oktober inför VFU under vårterminen
Vad gör jag om jag måste skjuta fram hela eller delar av min VFU?
Du som behöver skjuta fram hela eller delar av VFU-perioden ska kontakta kursansvarig lärare och din handledare. Du behöver också ha kontakt med utbildningsledaren i programmet om det påverkar din studieplanering. Informera VFU-enheten om hur planeringen ser ut och vad som har bestämts.
Under VFU-perioden
Vilka tider gäller när jag är på VFU?
Grunden under VFU är att du följer handledarens tider och arbete. Studietiden är på heltid, det vill säga 40 timmar i veckan. Rast om 30 minuter, som är lagstadgad enligt arbetstidslagen och alltid ska tas ut, ligger utanför studietiden. Under VFU ska du följa din handledares arbetstider och arbete. Det kan vara flera lärare som ansvarar för dig så att du få möjlighet att uppleva yrkesprofessionens alla delar. Det kan betyda aktiviteter även kvällstid, som föräldramöte eller arbetsplatsmöte. Kortare pauser kan tas ut i samråd med handledaren och när verksamheten så tillåter. I kursens informationsmaterial kan det finnas särskilda instruktioner. Det kan till exempel gälla innedagar på Högskolan. Ni gör en tidsplanering i början av VFU-perioden där du i samråd med din handledare schemalägger tiden under VFU med tydliggörande av syfte, förväntningar och behov.
Hur mycket ska jag ta ansvar för under VFU?
Du och din handledare planerar så att du får möjlighet att träna på att undervisa så mycket som möjligt redan från början. Ta chansen att ansvara för planerade samlingar och lektioner så snabbt och så mycket som möjligt. Det ger dig erfarenhet av praktiskt lärararbete under handledning. Under VFU kan du komma överens med din handledare om att vara ensam med en grupp av barn/elever. Syftet ska vara tydligt. Du ska inte fungera som vikarie. Genom att vara ensam med en grupp av barn/elever får du chans att pröva på att ta ensamt ansvar.
Måste jag genomföra alla dagar under VFU?
Alla dagar ska genomföras under VFU och all frånvaro ska tas igen. Om du skulle bli sjuk eller får annan frånvaro under din VFU så pratar du med din handledare och kommer överens om när du ska ta igen de dagar du har varit borta. All frånvaro tas igen i så nära anslutning som möjligt till VFU-perioden. Detta antecknas på bedömningsunderlaget.
Vad gäller vid pedagogisk lunch?
Handledaren ger besked om vad som gäller vid din VFU-placering angående pedagogisk lunch. Högskolan i Gävle bekostar inte pedagogisk lunch.
Om du under din VFU vill se någon annan skolverksamhet kan du tillsammans med din handledare planera för en så kallad utflykt. Det kan till exempel handla om att du under någon tid vill besöka en skola med annan pedagogik. Det ska alltid finnas en lärare som tar emot dig på "utflykten". Ta med dig utdrag ur belastningsregistret vid utflykten. Du får göra utflykt upp till sammanlagt två veckor under hela din utbildningstid. Utflykt kan inte göras utomlands eller till din eventuella arbetsplats. Utflykt ska inte meddelas VFU-enheten.
Finns det någon försäkring under min VFU?
Du har som student vid högskola och universitet en personskadeförsäkring hos Kammarkollegiet. Den gäller i Sverige under skoltid och under direkt färd mellan bostaden och den plats där skoltiden tillbringas, som VFU. Läs mer hos Kammarkollegiet Länk till annan webbplats.
Högskolan i Gävle ansvarar för din arbetsmiljö i alla moment i utbildningen, men i vissa moment såsom den verksamhetsförlagda utbildningen, VFU, delas ansvaret med skolhuvudman. Läs mer om din studiemiljö
Vad händer om min handledare byter arbetsplats?
I samråd med din handledare och skolledare planerar ni för nästa VFU-period. Det kan till exempel innebära att du följer din handledare till den nya arbetsplatsen eller att du behåller din VFU-placering med en ny handledare. Om du följer med din handledare till en ny arbetsplats kan det innebära att det även behövs ett godkännande av skolhuvudman. Kontakta VFU-enheten.
Vad händer om min handledare är frånvarande under VFU?
Om din handledare måste vara frånvarande under din VFU ska handledaren och arbetslaget planera för att någon annan tar ansvar för dig. Om din handledare slutar, är tjänstledig eller föräldraledig under VFU-perioden ansvarar den lokala samordnaren för att du får en ny placering. Det kan betyda att du får en tillfällig handledare.
Vad gäller om det blir en krissituation på VFU-skolan?
Ha kontakt med din handledare och rektor för att vara en del i rutinerna vid kris. Ta även kontakt med kursansvarig.
Vad gör jag om jag upptäcker missförhållanden under VFU?
Prata med din handledare om du upptäckt missförhållanden. Följ de rutiner som finns på skolan eller förskolan. Delge även rektor. Du kan också vända dig till kursansvarig lärare, alternativt till verksamhetsledare VFU på Högskolan.
Vad gör jag om det känns tungt att gå till VFU?
Reflektera över vad det är som gör att du tycker att det känns tungt. Skriv ner det och ta upp det i möjligaste mån med den det berör. Om detta känns svårt kan du kontakta ansvarig rektor. Du kan också ta kontakt med verksamhetsledare VFU Wenche Mörck Riekki. Gäller det kursens innehåll, ta kontakt med kursansvarig lärare för VFU-kursen.
På Högskolan i Gävle finns även Studenthälsan där du kan få hjälp och stöd under din studietid. Mer information om Studenthälsan
Vad gör jag om jag behöver ta studieuppehåll eller göra studieavbrott?
Om du vill göra ett uppehåll i dina studier måste du ansöka om det på Högskolans hemsida. Om du vill göra studieavbrott på programmet gör du det i Ladok. Meddela även handledaren, kursansvarig lärare och VFU-enheten. Läs mer om studieuppehåll och studieavbrott
Vad händer om jag riskerar att bli underkänd på min VFU?
Vid risk för underkänt betyg på VFU gäller särskilda rutiner. Då genomförs ett så kallat trepartssamtal mellan dig som student, Högskolans lärare och din handledare. Utgångspunkt för samtalet är kursmål, bedömningsunderlag, progressionsmall och dina egna mål. Du får ta del av vad som behöver utvecklas för godkänt betyg. Sedan sker kontinuerlig uppföljning under resterande av VFU-perioden.
Vad händer om jag blir underkänd på min VFU?
Du har möjlighet att göra förnyad VFU, en s.k. Om-VFU, vid ett tillfälle. För att kunna fortsätta på nästa VFU-kurs måste du ha godkänt betyg i VFU. Om du får underkänt betyg även i ditt andra försök vid Om-VFU kan du inte ta ut lärarexamen.
Vad gör jag med bedömningsunderlaget?
När du har det avslutande samtalet under VFU ska du och din handledare gå igenom bedömningsunderlaget och sedan behålla varsin kopia. Bedömningsunderlaget ska lämnas till kursansvarig lärare enligt anvisningar.
Kan jag få ekonomisk ersättning under min VFU-period?
Det ges ingen ersättning från Högskolan i samband med VFU. Du som student står för alla kostnader, som till exempel resor och boende.
Är det tillåtet att vikariera under VFU?
Nej, all VFU ska vara handledd vilket innebär att vikariat inte räknas som VFU. Om du vikarierar under din VFU-period räknas det inte som VFU-dagar och du måste ta igen dessa i nära anslutning till VFU-perioden.
Du får ingen lön under VFU eftersom du inte arbetar utan är student.
Efter VFU-perioden
Du ser ditt betyg i Ladok.
Varför har VFU tregradig betygsskala när övriga moment har A–F?
Varje lärosäte bestämmer själv vilka betygssteg som används. Högskolan i Gävle har sjugradig betygsskala. VFU har tregradig betygsskala med betygsstegen underkänt (U), godkänt (G) och väl godkänt (VG). Information om hur helkursbetyg sätts finns angivet i kursen. Du ser ditt betyg gällande VFU i momentbetyget. Har du frågor om detta kontakta kursansvarig lärare.
Kan jag besöka min VFU-placering vid andra tillfällen än under VFU?
Ja, du kan återkommande besöka din handledare under utbildningen. Du kan också vända dig till din handledare i samband med andra kursuppgifter.
Vad händer om jag blir erbjuden att arbeta på min VFU-placering?
Om du som student erbjuds en fast tjänst på din VFU-placering bör du tillsammans med rektor planera för att du ska kunna prioritera din utbildning. Bland annat innebär det att du ska vara tjänstledig under VFU. Det blir också byte av placering då VFU inte kan genomföras på arbetsplatsen.
Sidan uppdaterades 2025-04-09